European Ukrainian Studies


In power from: 11 Apr 2024

Registration criteria

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku.

Warunkiem stawianym kandydatom jest potwierdzenie znajomości języka ukraińskiego przynajmniej na poziomie A1 oraz angielskiego przynajmniej na poziomie B2.

Kandydaci powinni wykazać się także predyspozycjami do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo oraz ogólną wiedzą o Ukrainie, kulturze tego kraju i języku ukraińskim.

Dokumentami potwierdzającymi znajomość ww. języków mogą być:

Kwalifikacja odbywa się na podstawie ww. kryteriów oraz na podstawie listy rankingowej, sporządzonej w oparciu o średnią arytmetyczną, na którą składają się: ocena końcowa na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz średnia ocen z całego okresu studiów.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Sprawdzenie kompetencji językowych kandydatów

W zakresie języka polskiego:

Kandydaci z dyplomem uzyskanym za granicą przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej potwierdzającej znajomość języka polskiego umożliwiającą podjęcie studiów.

Z rozmowy kwalifikacyjnej zwalnia posiadanie honorowanego przez UW dokumentu poświadczającego znajomość j. polskiego na poziomie co najmniej B2.

  1. Forma i zakres sprawdzianu kompetencji językowych: rozmowa kwalifikacyjna
  2. Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną: autoprezentacja, zainteresowania kandydata, hobby, praca, plany na przyszłość, wiedza o współczesnym życiu kulturalnym i literackim Ukrainy
  3. Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej
  • Rozumienie wypowiedzi sformułowanej w języku polskim: maksymalnie 5 pkt.
  • Poprawność językowa wypowiedzi: maksymalnie 5 pkt.
  • Płynność wypowiedzi sformułowanej w języku polskim: maksymalnie 5 pkt.
  1. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z rozmowy kwalifikacyjnej: 15 pkt.
  2. Minimalna liczba punktów do uzyskania pozytywnego wyniku: 9 pkt.
  3. Wymagany poziom znajomości języka B2

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punktacja ze sprawdzianu kompetencji językowych nie jest wliczana do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

W zakresie języka ukraińskiego:

Kandydaci, którzy nie posiadają poświadczenia znajomości języka ukraińskiego, przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej z ww. języka. Rozmowa ma na celu określenie poziomu znajomości języka ukraińskiego w stopniu umożliwiającym podjęcie studiów na UW. Osoby, które posiadają świadectwo/dyplom wydany na zakończenie kształcenia w języku ukraińskim, są zwolnione z rozmowy kwalifikacyjnej poświadczającej znajomość tego języka.

  1. Forma i zakres sprawdzianu kompetencji językowych (dotyczącego kandydatów nieposiadających dokumentu poświadczającego znajomość języka ukraińskiego na poziomie co najmniej A1): rozmowa kwalifikacyjna obejmująca test leksykalno-gramatyczny.
  2. Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną: autoprezentacja, zainteresowania kandydata, hobby, praca, plany na przyszłość, wiedza o współczesnym życiu kulturalnym i literackim Ukrainy
  3. Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej z języka ukraińskiego:
  • Rozumienie wypowiedzi sformułowanej w języku ukraińskim: maksymalnie 5 pkt.
  • Poprawność językowa wypowiedzi: maksymalnie 5 pkt.
  • Płynność wypowiedzi sformułowanej w języku ukraińskim: maksymalnie 5 pkt.
  1. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z rozmowy kwalifikacyjnej z języka ukraińskiego: 15 pkt.
  2. Minimalna liczba punktów do uzyskania pozytywnego wyniku: 9 pkt.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka ukraińskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punktacja z rozmowy potwierdzającej znajomość języka ukraińskiego nie jest wliczana do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

 

W zakresie języka angielskiego:

Kandydaci, którzy nie posiadają poświadczenia znajomości języka angielskiego, przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej z ww. języka. Rozmowa ma na celu określenie poziomu znajomości języka w stopniu umożliwiającym podjęcie studiów na UW.

  1. Forma i zakres sprawdzianu kompetencji językowych (dotyczącego kandydatów nieposiadających dokumentu poświadczającego znajomość języka angielskiego na poziomie B2): rozmowa kwalifikacyjna.
  2. Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną z języka angielskiego: autoprezentacja, zainteresowania i hobby kandydata, plany zawodowe kandydata, lektury kandydata i ostatnie wydarzenia społeczno-kulturalne
  3. Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej z języka angielskiego:
  • Rozumienie wypowiedzi sformułowanej w języku angielskim: maksymalnie 5 pkt.
  • Poprawność językowa wypowiedzi: maksymalnie 5 pkt.
  • Płynność wypowiedzi sformułowanej w języku angielskim: maksymalnie 5 pkt.
  1. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z rozmowy kwalifikacyjnej z języka angielskiego: 15 pkt.
  2. Minimalna liczba punktów do uzyskania pozytywnego wyniku: 9 pkt.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka angielskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punktacja z rozmów potwierdzających znajomość języków nie jest wliczana do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Sprawdzenie predyspozycji kandydatów do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo

Dla kandydatów, którzy nie studiowali na kierunku językoznawczym czy literaturoznawczym warunkiem przyjęcia na studia jest pomyślne odbycie rozmowy kwalifikacyjnej w zakresie predyspozycji kandydatów do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo. Kandydatom zostanie przedstawiona lista 10 książek w języku polskim oraz ukraińskim. Na rozmowę przygotowują się z 3 przez siebie wybranych.

  1. Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej predyspozycje kandydatów do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo:
    • Zasób wiedzy w zakresie wybranej lektury nr 1: maksymalnie 5 pkt.
    • Zasób wiedzy w zakresie wybranej lektury nr 2: maksymalnie 5 pkt.
    • Zasób wiedzy w zakresie wybranej lektury nr 3: maksymalnie 5 pkt.
  2. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej predyspozycje kandydatów do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo: 15 pkt.
  3. Minimalna liczba punktów do uzyskania pozytywnego wyniku: 9 pkt.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczających predyspozycji do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej predyspozycje do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo nie jest wliczana do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

 

Sprawdzenie ogólnej wiedzy o Ukrainie, kulturze kraju i języku ukraińskim

Dla kandydatów, którzy nie studiowali na kierunku ukrainistyka lub filologia ukraińska, warunkiem przyjęcia na studia jest pomyślne odbycie rozmowy kwalifikacyjnej w zakresie ogólnej wiedzy o Ukrainie oraz kulturze kraju i języku ukraińskim.

  1. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z rozmowy kwalifikacyjnej w zakresie ogólnej wiedzy o Ukrainie oraz kulturze kraju i języku ukraińskim: 15 pkt.
  2. Minimalna liczba punktów do uzyskania pozytywnego wyniku: 9 pkt.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej wiedzy ogólnej o Ukrainie oraz kulturze kraju i języku ukraińskim jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punktacja z rozmowy w zakresie ogólnej wiedzy o Ukrainie oraz kulturze kraju i języku ukraińskim nie jest wliczana do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

 

Terminy

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 11 lipca 2024 r.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka angielskiego (jeśli dotyczy kandydata): 11 lipca 2024 r.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka ukraińskiego (jeśli dotyczy kandydata): 12 lipca 2024 r.

Termin rozmowy sprawdzającej predyspozycje kandydatów do prowadzenia badań w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo (jeśli dotyczy kandydata): 15 lipca 2024 r.

Termin rozmowy sprawdzającej ogólną wiedzę o Ukrainie oraz kulturze kraju i języku ukraińskim (jeśli dotyczy kandydata): 16 lipca 2024 r.

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Katedra Ukrainistyki