Finnish Studies
In power from: 16 Aug 2024
Registration criteria
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.
W przypadku kandydatów z tytułem licencjata na kierunku filologia ugrofińska (specjalizacja fińska), ugrofinistyka (specjalizacja fińska), filologia fińska, fennistyka:
Przyjęcia będą się odbywać w drodze otwartego konkursu, na podstawie średniej arytmetycznej z następujących ocen:
-
oceny na dyplomie licencjackim;
-
średniej ocen z całego toku studiów pierwszego stopnia.
W przypadku kandydatów z tytułem licencjata (magistra lub inżyniera) uzyskanym na innych kierunkach niż filologia ugrofińska (specjalizacja fińska), ugrofinistyka (specjalizacja fińska), filologia fińska, fennistyka:
Przyjęcia będą się odbywać w drodze otwartego konkursu, na podstawie średniej arytmetycznej z następujących ocen:
-
oceny na dyplomie licencjackim (magisterskim, inżynierskim);
-
średniej ocen z:
- egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego sprawdzającego zainteresowanie językiem, historią, literaturą i kulturą Finlandii;
- egzaminu pisemnego i ustnego z języka fińskiego (poziom C1).
Z egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego sprawdzającego zainteresowanie językiem, historią, literaturą i kulturą Finlandii łącznie można otrzymać maksymalnie 100 pkt. Z egzaminu pisemnego można uzyskać maksymalnie 80 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 48 pkt.
Z egzaminu ustnego można uzyskać maksymalnie 20 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 12 pkt. Warunkiem podejścia do egzaminu ustnego jest zaliczenie egzaminu pisemnego.
Zsumowane punkty z obu egzaminów – z zastrzeżeniem, że z każdego z nich należy uzyskać wymaganą minimalną liczbę punktów – przelicza się na oceny wg następującej skali:
- 60-68 dostateczny,
- 68,5-76 dostateczny+,
- 76,5-84 dobry,
- 84,5-92 dobry+,
- 92,5-100 bardzo dobry.
Z egzaminu pisemnego i ustnego z języka fińskiego (poziom C1) łącznie można otrzymać 200 pkt.
Z egzaminu pisemnego można uzyskać maksymalnie 160 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 96 pkt. Z egzaminu ustnego można uzyskać maksymalnie 40 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 24 pkt. Warunkiem podejścia do egzaminu ustnego jest zaliczenie egzaminu pisemnego.
Zsumowane punkty z obu egzaminów – z zastrzeżeniem, że z każdego z nich należy uzyskać wymaganą minimalną liczbę punktów – przelicza się na oceny wg następującej skali:
- 120-136 dostateczny;
- 136,5-152 dostateczny+;
- 152,5-168 dobry;
- 168,5-184 dobry+;
- 184,5-200 bardzo dobry.
Nieosiągnięcie minimalnej liczby punktów w którymkolwiek etapie postępowania kwalifikacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania.
Zagadnienia egzaminacyjne do egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego
Egzamin pisemny i egzamin ustny (oba egzaminy będą zawierać pytania zarówno w jęz. polskim, jak i w jęz. fińskim).
Literatura: Dwie tradycje językowe w literaturze Finlandii – co je łączy, a co dzieli?; Literatura romantyzmu w I połowie XIX wieku – jej rola w kształtowaniu fińskiej tożsamości narodowej; Fińskie tradycje pisania o wojnie; Modernizm w literaturze fińskiej; Najważniejsze zjawiska i trendy w literaturze fińskiej ostatniego ćwierćwiecza.
Historia: Historyczne związki Finlandii i Szwecji, Rok 1809 jako przełom w dziejach Finlandii; Znaczenie wojny domowej 1918 roku dla państwa i społeczeństwa fińskiego; II wojna światowa w Finlandii; Finlandia w okresie zimnej wojny.
Kultura: Ośrodki miejskie w średniowiecznej Finlandii; Romantyzm narodowy w sztuce fińskiej – malarze, kompozytorzy, architekci, Fotografia w Finlandii – od dagerotypu Henrika Cajandera do autoportretów Eliny Brotherus; Kultura fińska w latach 20. XX wieku – okna na oścież? Nowa Fala w kinie fińskim w latach 60-tych – czy istniała?
Językoznawstwo: Cechy języka aglutynacyjnego na przykładzie języka fińskiego; Rozwój fińskiego języka literackiego; Odmiany języka fińskiego; System przypadków w języku fińskim; problem accusativu; Podmiot a dopełnienie w języku fińskim.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomem zagranicznym, zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego, co najmniej na poziomie B2. Kandydaci, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego, przystępują do sprawdzianu ze znajomości języka polskiego na poziomie B2.
Forma sprawdzianu: egzamin sprawdzający znajomość języka polskiego (część pisemna i ustna).
Część ustna egzaminu będzie miała charakter rozmowy przeprowadzonej w języku polskim.
Kandydat będzie także poproszony o sporządzenie krótkiego streszczenia tekstu polskiego, który wcześniej wysłucha.
Maksymalna liczba punktów (z części pisemnej i ustnej): 100 pkt.
Łącznie kandydat musi uzyskać 60% punktacji z części pisemnej (maks. 50 pkt.) i 60% z części ustnej (maks. 50 pkt.).
Zagadnienia do egzaminu: Najważniejsze zjawiska i trendy w literaturze fińskiej ostatniego ćwierćwiecza. Cechy języka aglutynacyjnego na przykładzie języka fińskiego. Rozwój fińskiego języka literackiego, odmiany języka fińskiego.
Punktacja ze sprawdzianu znajomości języka polskiego nie jest wliczana do punktacji końcowej, stanowi odrębną punktację.
Termin sprawdzianu ze znajomości języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 20 września 2024 r., od godz. 12:00, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 2.210
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Egzamin pisemny sprawdzający zainteresowanie językiem, historią, literaturą i kulturą Finlandii: 19 września 2024 r., pisemny godz. 9:00-11:00, ustny od godz. 13:00, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 2.210
Egzamin z języka fińskiego: 20 września 2024 r., pisemny godz. 9:00-11:00, ustny od godz. 14:00, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 2.210
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Katedra Hungarystyki