Sociology of Social Intervention
In power from: 19 Dec 2023
Registration criteria
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny dowolnego kierunku.
Od kandydatów oczekuje się: podstawowej wiedzy o zróżnicowaniu społecznym i kulturowym, podstawowej wiedzy o technikach i metodach badań społecznych i ich zastosowaniach; zainteresowania obecnymi w publicznym dyskursie problemami życia zbiorowego i sposobami reakcji na nie.
Kandydaci kwalifikowani są na podstawie:
- średniej ocen ze studiów;
- oceny z pracy dyplomowej (a w przypadku braku – z egzaminu dyplomowego);
- punktów z rozmowy kwalifikacyjnej.
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest wybór tych kandydatów, którzy posiadają podstawowe umiejętności interpretowania tekstów naukowych związanych z problematyką kierunku studiów, oraz umiejętność myślenia analitycznego.
Kryteria brane pod uwagę przy ocenie rozmowy kwalifikacyjnej:
- znajomość tekstów wskazanych na liście,
- umiejętności interpretowania tekstów wskazanych na liście,
- spójność i logika odpowiedzi,
- umiejętność analitycznego myślenia.
Odpowiedzi kandydatów będą oceniane pod względem poziomu spełniania tych kryteriów. Każdemu z nich przypisana jest waga 25% oceny końcowej z rozmowy kwalifikacyjnej. Komisja pozostawia sobie prawo do zadawania pytań z zakresu wiedzy ogólnej, dotyczących aktualnych problemów życia zbiorowego i adresujących je rozwiązań praktycznych.
Przy obliczaniu wyniku końcowego stosuje się następujące zasady:
- średnią ocen mnoży się przez 4, co daje maksymalną liczbę punktów 20,
- ocenę z pracy dyplomowej mnoży się przez 4, co daje maksymalną liczbę punktów 20 (w przypadku oceny wyższej niż 5, kandydat otrzymuje maksymalnie również 20 punktów).
- maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 60.
Punkty przyznane za poszczególne elementy postępowania kwalifikacyjnego sumuje się. Kandydat może uzyskać łącznie maksymalnie 100 pkt.
Minimalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej, która umożliwia kwalifikację kandydata na studia, wynosi 40.
Lektury do rozmowy kwalifikacyjnej:
- Giddens, Anthony (2012). Socjologia. Wyd. nowe. Wydawnictwo Naukowe PWN. Rozdziały „Ubóstwo, wykluczenie społeczne i państwo opiekuńcze”, „Praca i życie gospodarcze”. Alternatywnie – rozdziały o analogicznej treści i tytułach z innych wydań tego samego podręcznika.
- Racław, Mariola (2018). Polityka rodzinna: od taktyki ku strategii ładotwórczej. W: J. Kwaśniewski (Red.), Nauki o Polityce Publicznej: Monografia Dyscypliny. Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. (Publikacja dostępna w repozytorium Centrum Otwartej Nauki https://open.icm.edu.pl/ items/c6cb2341-4274-4203-bf28- 759897b14071)
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
W przypadku kandydatów, posiadających dyplom ukończenia studiów za granicą, którzy nie otrzymali ani oceny z pracy dyplomowej, ani oceny z egzaminu dyplomowego, przyjmuje się, że średnia ocen uzyskanych na studiach wyższych stanowi 40% końcowej punktacji kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Kandydaci, którzy nie legitymują się honorowanym przez UW dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego, mają możliwość potwierdzenia znajomości tego języka podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kompetencje językowe kandydatów z dyplomami zagranicznymi sprawdzane są na podstawie odpowiedzi na pytania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ocena kompetencji wyrażona jest na skali 2-5, gdzie 2 oznacza ocenę niedostateczną a 5 – bardzo dobrą. Minimalna ocena konieczna do uzyskania potwierdzenia kompetencji językowych: 3. Wymagana jest znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2+.
W przypadku kandydatów, którzy legitymują się honorowanymi przez Uniwersytet Warszawski dokumentami poświadczającymi znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie, kompetencje językowe nie są oceniane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 16-17 lipca 2024 r., godz. 9:00-15:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Zoom)
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 22-24 lipca 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25-26 lipca 2024 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 29-30 lipca 2024 r.
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Socjologii