Creative Writing
In power from: 19 Mar 2024
Registration criteria
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.
Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe i składa się z rankingu, w którym brana jest pod uwagę ocena na dyplomie i średnia z toku studiów, oraz z oceny pracy pisemnej złożonej przez kandydata.
I etap postępowania kwalifikacyjnego – ustalenie listy rankingowej na podstawie oceny na dyplomie i średniej ocen z toku studiów
W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego brana jest pod uwagę ocena na dyplomie studiów wyższych oraz wyliczona i potwierdzona przez macierzystą jednostkę średnia ocen uzyskanych podczas studiów. Na podstawie wyników pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego (suma oceny na dyplomie i średniej z toku studiów pomnożona razy 6) zostaje stworzona lista rankingowa.
Do drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego dopuszczonych jest 60 osób z najwyższymi wynikami. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia w pierwszym etapie wynosi 60 pkt. Osoby, które nie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego, otrzymują 0 pkt. z całości postępowania rekrutacyjnego.
II etap postępowania kwalifikacyjnego – egzamin pisemny
Podczas drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego kandydat przystępuje do egzaminu pisemnego. Ocenie podlega praca pisemna – esej sprawdzający kompetencje kandydata w zakresie analizy
i interpretacji tekstu literackiego. Oceniane są także styl oraz poprawność językowa tekstu. Kandydat wybiera jeden z trzech tematów zaproponowanych przez członków komisji egzaminacyjnej. Objętość eseju – do 5 znormalizowanych stron maszynopisu. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia w drugim etapie wynosi 40 pkt. Minimalna liczba punktów koniecznych do uzyskania wynosi 21 pkt. Nieosiągnięcie minimalnej liczby punktów w drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego powoduje przyznanie 0 pkt. z całości postępowania rekrutacyjnego.
Wynik postępowania kwalifikacyjnego
Wynik postępowania kwalifikacyjnego stanowi suma punktów z pierwszego i drugiego etapu.
O zakwalifikowaniu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej utworzonej na podstawie ostatecznych wyników. Maksymalna liczba punktów do uzyskania w procesie kwalifikacji wynosi 100 pkt.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim
Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego. Rozmowa dotyczy tylko osób z dyplomami zagranicznymi, które nie mają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie C1.
Podczas rozmowy sprawdzana będzie znajomość języka polskiego na poziomie umożliwiającym podjęcie przez kandydata studiów w języku polskim, w tym:
- znajomość podstawowej terminologii językoznawczej z zakresu gramatyki opisowej języka (części zdania, części mowy, rodzaje zdań, klasyfikacje głosek) (0-25 pkt.);
- znajomość terminologii teoretycznoliterackiej (0-25 pkt.);
- umiejętność czytania ze zrozumieniem i interpretacji wybranego tekstu poetyckiego (0-25 pkt.);
- umiejętność czytania ze zrozumieniem i ustnego streszczenia wybranego tekstu naukowego lub popularnonaukowego poświęconego tematyce literaturoznawczej (0-25 pkt.).
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego wynosi 100. Próg punktowy konieczny do uznania kompetencji językowych za wystarczające wynosi 60 pkt.
Potwierdzenie przez komisję wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Punktacja z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest wliczana do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 16 lipca 2024 r., od godz. 13:00, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Wydział Polonistyki, sala 6
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Egzamin: 16 lipca 2024 r., godz. 10:00-13:00, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Wydział Polonistyki, sala 4
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-25 lipca 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 26, 29 lipca 2024 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Polonistyki