Slavic Studies


In power from: 19 Aug 2024

Registration criteria

Zasady kwalifikacji

O przeniesienie mogą ubiegać się osoby studiujące w trybie stacjonarnym na studiach slawistycznych, które ukończyły pierwszy rok studiów pierwszego stopnia i które wywiązały się ze wszystkich zobowiązań wobec macierzystej uczelni. Kandydat na podstawie dotychczasowych osiągnięć musi udowodnić znajomość języka specjalności na odpowiednim poziomie: w wypadku przeniesień na rok I – B1, na rok II – B2, na rok III – C1. Ostateczną decyzję w sprawie przeniesień podejmuje Kierownik Jednostki Dydaktycznej po uwzględnieniu różnic programowych i sytuacji życiowej kandydata.

W wypadku większej niż przewidziany limit miejsc liczby kandydatów spełniających wymogi kwalifikacyjne decyduje wysokość średniej ocen uzyskanych w trakcie dotychczasowego toku studiów.

Kandydaci zobowiązani są do dostarczenia następujących dokumentów:

  1. umotywowany wniosek o przeniesienie;
  2. poświadczone w macierzystej jednostce dokumenty potwierdzające dotychczasowy przebieg studiów:
    • potwierdzenie posiadania przez kandydata praw studenckich;
    • liczbę zaliczonych etapów (semestrów) studiów ze wskazaniem ich kierunku;
    • poziom kształcenia (studia I stopnia, studia II stopnia) i formę (stacjonarna, niestacjonarna) odbywanych studiów;
    • wykaz przedmiotów zaliczonych (nazwa przedmiotu, liczba godzin, oceny, punkty ECTS) potwierdzony przez macierzystą jednostkę;
    • średnią z ostatniego roku studiów;
  3. dokument poświadczający znajomość języka specjalności na odpowiednim poziomie.
  4. dokumenty poświadczające szczególną sytuację życiową kandydata, jeżeli stanowi ona uzasadnienie wniosku o przeniesienie.

Przeniesienia z uczelni zagranicznych

Kandydatów przenoszących się z uczelni zagranicznych obowiązują te same zasady co kandydatów przenoszących się z uczelni w Polsce. Skala ocen zostanie przeliczona na skalę ocen obowiązującą na UW.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego. Rozmowa dotyczy kandydatów z maturą zagraniczną oraz kandydatów z maturą IB lub EB (nie dotyczy kandydatów z maturą IB lub EB, którzy mają na dyplomie wynik egzaminu z języka polskiego), którzy nie posiadają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.

W trakcie rozmowy kandydat czyta wskazany przez komisję tekst napisany w języku polskim (np. fragment artykułu, opracowania literackiego, tekstu literackiego), a następnie odpowiada na pytania sprawdzające zrozumienie tekstu i umiejętność poprawnego formułowania zdań w języku polskim. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punktacja:

Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego wynosi 100. Próg punktowy konieczny do uznania kompetencji językowych za wystarczające wynosi 60 pkt.

Potwierdzenie przez komisję wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Punktacja z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

  

Terminy

Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 19 września 2024 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: mgr Zuzanna Wasiak, z.wasiak2@uw.edu.pl, (22) 55-21-100

Znajdź nas na mapie: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej