Eastern Studies
In power from: 29 Jan 2024
Registration criteria
Zasady kwalifikacji
O przyjęcie na studia w ramach przeniesienia mogą ubiegać się studenci, którzy ukończyli co najmniej I rok stacjonarnych studiów II stopnia.
Osoby, które planują podjąć studia w trybie przeniesienia, zobowiązane są złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej:
- Wniosek o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni. Na wniosku dziekan wydziału lub uczelni, na której student odbywał studia, potwierdza, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z regulaminu obowiązującego w jednostce, z której chce się przenieść.
- Potwierdzony wykaz ocen, zawierający potwierdzenie zaliczenia wszystkich lat studiów, które ukończył wnioskodawca.
- Program studiów obowiązujący w jednostce, z której zamierza się przenieść.
- Średnią ocen potwierdzoną przez dziekanat wydziału lub uczelni, z której zamierza się przenieść.
Ponadto, komisja Studium przeprowadzi egzamin sprawdzający znajomość języka angielskiego oraz drugiego języka zgodnego z wybraną specjalizacją: jęz. rosyjskiego (obowiązkowo dla specjalizacji: Europa Wschodnia, Rosja, Azja Środkowa oraz Kaukaz) oraz do wyboru jęz. rosyjskiego, niemieckiego lub francuskiego (dla specjalizacji Europa Środkowa, Bałkany), a także drugi egzamin sprawdzający wiedzę zakresu historii, kultury i polityki krajów Europy Wschodniej i Środkowej po 1918 roku z elementami wiedzy o okresach wcześniejszych, zwłaszcza XIX i XX w. (region w rozumieniu: od Bugu i Adriatyku do Uralu).
Kandydat/Kandydatka może maksymalnie otrzymać 100 pkt. rekrutacyjnych. Lista rankingowa sporządzana jest na podstawie ocen uzyskanych w trakcie egzaminów, według poniższych przeliczników. Suma tych trzech składników stanowi wynik punktowy umieszczany na liście rankingowej.
Sposób obliczania punktacji:
1. Ocena z języka angielskiego:
- Celujący i Bardzo dobry – 15 pkt.
- Dobry plus - 12 pkt.
- Dobry – 10 pkt.
- Dostateczny plus – 8 pkt.
- Dostateczny – 7,5 pkt.
- Niedostateczny – 0 pkt. (dyskwalifikacja z postępowania kwalifikacyjnego)
2. Ocena z drugiego języka:
- Celujący i Bardzo dobry – 15 pkt.
- Dobry plus - 12 pkt.
- Dobry – 10 pkt.
- Dostateczny plus – 8 pkt.
- Dostateczny – 7,5 pkt.
- Niedostateczny – 0 pkt. (dyskwalifikacja z postępowania kwalifikacyjnego)
3. Ocena z egzaminu z wiedzy o krajach Europy Wschodniej i Środkowej:
- Celujący i Bardzo dobry – 70 pkt.
- Dobry plus - 60 pkt.
- Dobry – 50 pkt.
- Dostateczny plus – 40 pkt.
- Dostateczny – 35 pkt.
- Niedostateczny – 0 pkt. (dyskwalifikacja z postępowania kwalifikacyjnego)
Kierownik Jednostki Dydaktycznej na podstawie opinii kierownika Zakładu ustala, czy program studiów realizowanych w jednostce, z której student zamierza się przenieść, odpowiada programowi studiów realizowanemu w Studium, oraz określa wykaz przedmiotów do uzupełnienia oraz terminy ich zaliczenia.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomem zagranicznym przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2. Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające dokument poświadczający znajomość języka polskiego honorowany przez Uniwersytet Warszawski. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną niezwłocznie po dokonaniu rejestracji. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Punktacja z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest wliczana do punktacji końcowej.
Zagadnienia do rozmowy kwalifikacyjnej: zakres tematyczny rozmowy kwalifikacyjnej odpowiada sprawdzeniu ogólnej orientacji kandydata w zagadnieniach mających być przedmiotem przyszłych studiów.
Podczas rozmowy kandydat otrzyma dwa główne pytania:
- Z zakresu podstawowych wiadomości na temat przedmiotu i obszaru studiów (na podstawie L. Bazylow, Historia Rosji, tekst obejmujący lata 1917-1991 napisał Paweł Wieczorkiewicz, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2005, wyd. 4 popr. i uzup.).
- Z zakresu podstawowych wiadomości na temat historii ZSRR (na podstawie D.R. Marples,Historia ZSRR: od rewolucji do rozpadu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2006).
Kryteria oceny: poprawność gramatyczna, stylistyczna i językowa wypowiedzi, swoboda rozumienia i wypowiadania się w języku polskim
Kandydat może zdobyć maksymalnie 100 pkt. z rozmowy sprawdzającej znajomość j. polskiego. Uzyskanie minimum 60 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej uprawnia kandydata do udziału w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym.
Terminy
Egzamin: 19 września 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 23 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów: 24-25 września 2024 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Jan Rogala, j.rogala@uw.edu.pl, 600-461-076
Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny