
Biotechnologia, niestacjonarne (wieczorowe), pierwszego stopnia, studia równoległe
Kierunki i specjalności
Jednostki prowadzące
Zapisy
Limit miejsc
Język wykładowy
Opis
Profil ogólnoakademicki dla studiów I stopnia na kierunku biotechnologia najlepiej odpowiada całokształtowi edukacji, której celem nadrzędnym jest zdobycie wiedzy i podstawowych umiejętności praktycznych właściwych dla biotechnologa, przy jednoczesnym ukazaniu tej wiedzy w szerokim kontekście procesów biologicznych zachodzących w przyrodzie.
Kształcenie takie pozwala:
- uzyskać wiedzę o molekularnych podstawach życia i umiejętności praktyczne w zakresie podstawowych, nowoczesnych metod biotechnologicznych;
- poszerzyć wiedzę o najważniejszych zjawiskach i procesach biologicznych na różnych poziomach hierarchicznej organizacji życia;
- zdobyć umiejętność przekazywania wiedzy o roli i osiągnięciach biotechnologii we współczesnym świecie.
1. Ogólnym celem kształcenia jest zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętność zastosowania technik molekularnych i biotechnologicznych.
2. Absolwenci kierunku studiów biotechnologia I stopnia są przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych, firmach farmaceutycznych oraz wykonywania prac badawczych z użyciem materiału biologicznego, w tym GMO.
3. Absolwenci kierunku biotechnologia przygotowani są do podjęcia studiów II stopnia.
Głównym celem prowadzenia tych studiów, który realizowany jest wyłącznie na kierunku biotechnologia, jest uzyskanie przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z zakresu nauk podstawowych i aplikacyjnych: biochemii, biologii komórki, genetyki i inżynierii genetycznej, inżynierii bioprocesowej, mikrobiologii ogólnej i przemysłowej, enzymologii, biotechnologii i biologii molekularnej opartych na solidnych podstawach nauk biologicznych (botanika, zoologia) oraz ścisłych (matematyka, fizyka, chemia, statystyka i informatyka). Istotnym celem jest zdobycie praktycznej umiejętności w posługiwaniu się całym wachlarzem technik laboratoryjnych i analitycznych.
Cele te są realizowane przez stałe doskonalenie programów nauczania i aktywny udział Wydziału w badaniach naukowych finansowanych przez Uczelnię, organy administracji rządowej i programy międzynarodowe.
Zasady kwalifikacji na studia równoległe
O zakwalifikowaniu na studia równoległe decyduje średnia ocen ukończonego etapu studiów co najmniej 4.5. Jeżeli liczba kandydatów przewyższa ustalony limit miejsc, organizowany jest egzamin wstępny.
Forma egzaminu: ustny
Zagadnienia egzaminacyjne: rozumienie podstaw nauk przyrodniczych