
Applications of physics in biology and medicine, Medical physics
Fields of studies and specializations
Conducting units
Enrollment
Limit of students
Language
Description
Minimalna liczba osób przyjętych (w ramach wszystkich ścieżek kwalifikacji) będąca warunkiem uruchomienia studiów: 6
Limit miejsc 10 w tym: 8 - kwalifikacja na podstawie ocen ze studiów, 2 - kwalifikacja na podstawie egzaminu.
Celem studiów II stopnia na kierunku zastosowania fizyki w biologii i medycynie jest zapewnienie studentom zaawansowanej wiedzy w zakresie podstaw nauk ścisłych, fizyki, matematyki, chemii, biologii i technologii informatycznych, obsługi aparatury badawczej, stosowania zaawansowanych metod komputerowych oraz metod i narzędzi nauk matematyczno-przyrodniczych w problemach biofizycznych i/lub biomedycznych, ze szczególnym uwzględnieniem pracy w zespołach interdyscyplinarnych, komunikacji z biologami i z personelem placówek medycznych. Absolwent studiów II stopnia będzie umiał posługiwać się językiem specjalistycznym, zbierać i przetwarzać informacje z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych oraz zyska przygotowanie do pracy w instytucjach zajmujących się badaniami biofizycznymi lub biomedycznymi, a więc w placówkach badawczych, badawczo-rozwojowych, kontrolnych i diagnostycznych, a także w przemyśle, administracji, placówkach ochrony przyrody, instytucjach medycznych. Dzięki uzyskanej wiedzy oraz nabytym umiejętnościom i kompetencjom społecznym absolwenci kierunku zastosowania fizyki w biologii i medycynie zyskają przygotowanie i motywację do dalszego uczenia się, a w szczególności podjęcia studiów trzeciego stopnia w zakresie biofizyki, bioinformatyki, neuroinformatyki, fizyki medycznej lub biofizyki i biochemii widzenia. Działania reformatorskie ulepszające nauczanie, inicjacja kierunków interdyscyplinarnych i związane z tym nowe techniki nauczania, które dostarczają zróżnicowaną ofertę edukacyjną, są zapisane w „Strategii Uniwersytetu Warszawskiego” oraz w „Misji i Strategii Wydziału Fizyki UW”. Nowe programy studiów i zdefiniowane dla nich efekty kształcenia są oparte na prowadzonych na Wydziale badaniach naukowych o wysokiej jakości w zakresie fizyki i nauk interdyscyplinarnych, co zapewnia szerokie otwarcie na otoczenie społeczno-gospodarcze i potrzeby kadrowe gospodarki opartej na wiedzy, a także rozwój różnych form popularyzacji i upowszechniania nauk.
Celem studiów II stopnia w zakresie fizyki medycznej jest zapewnienie studentom rozszerzonej (w stosunku do studiów licencjackich) wiedzy i praktyki w podstawowych obszarach fizyki i biologii, pod względem zarówno ilościowym, jak i jakościowym oraz nauczenia ich interpretacji problemów o charakterze medycznym, zgodnie z metodyką i narzędziami badawczymi nauk ścisłych i przyrodniczych. Dopiero studia II stopnia wprowadzają też zagadnienia radioterapii od strony teoretycznej oraz praktycznej w zakresie planowania i testowania. Absolwent fizyki medycznej będzie miał umiejętność łączenia podstawowych metod i idei z różnych obszarów fizyki, chemii i biologii oraz wybranych dziedzin medycyny. Ponadto studia magisterskie przygotują wysoko wykwalifikowanych specjalistów ochrony radiologicznej i dozymetrii dla Zakładów Medycyny Nuklearnej i Zakładów Radioterapii, a także dla przemysłu stosującego techniki radiacyjne. Atutem absolwentów „Fizyki medycznej” będzie umiejętność wykorzystania interdyscyplinarnego podejścia do problemu. Znajomość zaawansowanych technik doświadczalnych, obserwacyjnych i numerycznych pozwoli absolwentowi zaplanować i wykonać złożony eksperyment, dokonać krytycznej analizy wyników pomiarów, obserwacji lub obliczeń teoretycznych i modelowania komputerowego wraz z oceną dokładności wyników oraz zinterpretować dane doświadczalne na gruncie teorii i modeli teoretycznych. Dzięki temu absolwent może być cennym pracownikiem nie tylko zespołu naukowego, ale również w wielu innych dziedzinach. Dzięki umiejętności syntezy metod i idei z różnych obszarów będzie potrafił wyszukać w literaturze i zaadaptować wiedzę i metodykę fizyki, a także stosowane metody doświadczalne i teoretyczne do rozwiązywanego problemu, oraz klarownie przedstawić wyniki badań w grupach interdyscyplinarnych.
Admission rules
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny.
Kandydat jest kwalifikowany na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów lub na podstawie egzaminu pisemnego.
Kandydat może wybrać tylko jeden sposób kwalifikacji.
Kwalifikacja na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów każda ocena S uzyskana przez kandydata na ukończonych studiach uprawniających do podjęcia studiów drugiego stopnia zostanie przeliczona na punkty rekrutacyjne PR zgodnie ze wzorem:
PR = 100/(Smax-Smin) * SUMA po i [w_i * h_i *(S_i - Smin)]
gdzie:
Smax, Smin - odpowiednio najwyższa i najniższa ocena możliwa do zdobycia (tj. skala ocen, np. od 2 do 5)
w_i - waga przedmiotu (wg. współczynników określonych poniżej)
h_i - liczba godzin przedmiotu (zgodna z suplementem dyplomu lub wypisem ocen ze studiów potwierdzonym przez jednostkę, w której kandydat studiował)
S_i - ocena zdobyta przez kandydata, przy czym w przypadku kiedy kandydat ma więcej niż jedną ocenę z danego przedmiotu (np. poprawa oceny, ponowne podejście do egzaminu w kolejnym roku), uwzględnia się dany przedmiot jedynie raz z najwyższą z uzyskanych ocen.
i - indeks przedmiotów branych pod uwagę w wyliczeniu, przy czym przedmioty, które kończą się zaliczeniem (bez oceny) nie będą brane pod uwagę w wyliczeniu punktów rekrutacyjnych.
Punkty rekrutacyjne każdego kandydata będą obliczane jako suma ocen (po przeliczeniu) z przedmiotów uzyskanych na studiach, przy czym każda ocena będzie mnożona przez liczbę godzin danego przedmiotu oraz przez współczynnik zależny od rodzaju przedmiotu.
Współczynnik zależny od rodzaju przedmiotu wynosi odpowiednio:
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu fizyki: 1,0
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu astronomii: 0,5
- dla wykładów i ćwiczeń rachunkowych z matematyki: 1,0
- dla przedmiotów z zakresu programowania i metod numerycznych: 1,0
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu chemii i biologii: 1,0
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu radiologii, radiochemii, radiobiologii, ochrony radiologicznej, technik diagnostyki i obrazowania medycznego: 1,5
- dla pozostałych: 0,0
Jeżeli chodzi o przypisanie współczynnika do przedmiotu w którego zakresie pojawia się jednocześnie np. fizyka i radiochemii, bierze się pod uwagę ten przedmiot tylko raz z współczynnikiem najwyższym.
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie końcowej liczby punktów rekrutacyjnych nie mniejszej niż 100000 oraz zapewniającej miejsce na liście rankingowej mieszczące się w ramach obowiązującego limitu. Zgodnie z powyższym wzorem nie ma górnego limitu możliwych punktów do zdobycia.
Kandydat jest zobowiązany dostarczyć jako załączniki w systemie IRK:
1. skanu suplementu dyplomu lub wypisu ocen ze studiów z informacją o wymiarze godzinowym zajęć, potwierdzonego przez jednostkę, w której kandydat studiował.
2. skanu oświadczenia podpisanego przez kandydata, zawierającego wynik samodzielnie przeprowadzonych obliczeń punktów rekrutacyjnych (wg. powyższych reguł) w formie tabeli zawierającej przedmioty z suplementu/wypisu ocen ze studiów, które mają współczynnik większy od zera.
Nazwa przedmiotu |
Liczba godzin |
Uzyskana ocena w skali od … do ... |
Waga przedmiotu |
Wynik |
Kwalifikacja na podstawie egzaminu pisemnego
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie egzaminu pisemnego, warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie końcowej liczby punktów rekrutacyjnych nie mniejszej niż 50 oraz zapewniającej miejsce na liście rankingowej mieszczące się w ramach obowiązującego limitu. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów rekrutacyjnych wynosi 100. Egzamin obejmuje zakres materiału z przedmiotów programu studiów pierwszego stopnia na kierunku „zastosowania fizyki w biologii i medycynie” dla specjalności „fizyka medyczna”: elementy fizyki, chemii, biologii, fizyki promieniowania jonizującego i podstaw radiodiagnostyki (minima programowe).
Admission procedure for candidates with foreign diplomas
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Kandydaci mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego, prosimy o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Termin egzaminu z języka polskiego: 6 lipca 2018 r., godz. 10:00-13:00