Humanitarian Action, stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 19 października 2023

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji

Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia muszą posiadać dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub inny równoważny dokument zagraniczny uzyskany na dowolnym kierunku i przedstawić dowód biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim na poziomie co najmniej B2 (zgodnie z klasyfikacją Rady Europy). Kryteria przyjęcia na studia obejmują motywację, kwalifikacje akademickie, umiejętności językowe, doświadczenie zawodowe i naukowe. Doświadczenie praktyczne w zakresie pomocy humanitarnej w organizacjach i instytucjach rządowych, pozarządowych i międzynarodowych nie jest wymagane, ale jest dodatkowo brane pod uwagę.

Studia są częścią wspólnych studiów magisterskich NOHA. Tryb rekrutacji jest jednakowy dla kandydatów z dyplomem polskim i zagranicznym.

Wszystkie wnioski o przyjęcie na studia należy składać on-line na stronie NOHA http://nohanet.org

Dokumentacja wniosku obowiązkowo obejmuje:

  1. dyplom ukończenia studiów (poświadczona kopia). Jeśli dyplom nie jest w języku angielskim, kandydaci powinni załączyć oficjalne tłumaczenie dyplomu na język angielski;
  2. suplement do dyplomu lub akademickiego wykazu ocen (transcript of records), jeśli nie jest w języku angielskim, kandydat powinien załączyć oficjalne tłumaczenie na język angielski;
  3. Curriculum Vitae (wg wzoru Europass: http://europass.cedefop.europa.eu/en/documents/curriculum-vitae);
  4. 2 listy polecające (w języku angielskim);
  5. dokument potwierdzający, iż dyplom ukończenia studiów wyższych uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w każdym typie szkoły wyższej w systemie edukacji, w którym działa instytucja wydająca dokument (z tłumaczeniem na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata) – jeżeli taka informacja jest zawarta w suplemencie do dyplomu nie ma potrzeby dostarczania osobnego dokumentu.

Tryb rekrutacji:

  1. Konsorcjum NOHA dokonuje wstępnej preselekcji w oparciu o spełnienie wymogów formalnych (kompletność wniosku), a następnie przekazuje na Uniwersytet Warszawski wnioski osób, które zadeklarowały wybór UW jako uczelni macierzystej.
  2. Komisja Rekrutacyjna przeprowadza postępowanie rekrutacyjne, dokonując oceny:
  1. kwalifikacji akademickich (0-25 pkt),
  2. znajomości języków obcych (0-10 pkt),
  3. doświadczenia zawodowego i naukowego (0-10 pkt),
  4. motywacji do podjęcia studiów (0-5 pkt).
  1. W przypadku osób ubiegających się o stypendium programu Erasmus Mundus stosowany jest odrębny system punktacji określony regulacjami Komisji Europejskiej.
  2. W oparciu o wyniki punktowe przyznane przez Komisję Rekrutacyjną sporządza się listę rankingową.

 

Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim

Kandydat jest zobligowany do przedstawienia dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. W razie braku przedstawienia takiego dokumentu, kandydat może przystąpić do egzaminu ustnego. Brak potwierdzenia wymaganej znajomości języka angielskiego honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem lub pozytywnym rezultatem egzaminu ustnego, o którym mowa poniżej, powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego i dyskwalifikację kandydata.

Sprawdzian kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim:

  1. Forma i zakres sprawdzianu kompetencji językowych (dotyczącego kandydatów nieposiadających dokumentu honorowanego przez Uniwersytet Warszawski poświadczającego znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2): egzamin ustny
  2. Zagadnienia egzaminacyjne: Kryzysy humanitarne - przyczyny i mechanizmy reagowania na nie.
    Lista zagadnień:
    a. Pięć klęsk żywiołowych w ciągu ostatnich 10 lat
    b. Trzy konflikty zbrojne mające miejsce w dniu egzaminu
    c. Cierpienia ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych
    d. Międzynarodowe organizacje rządowe w sektorze humanitarnym
    e. Organizacja Narodów Zjednoczonych - organizacja, cele i zasady.
    f. Organizacje pozarządowe - rodzaje, funkcje
    g. Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
    h. Rola prawa w postępowaniu z klęskami żywiołowymi
    i. Rola solidarności i empatii w działaniach humanitarnych
    j. Rola mediów w akcjach humanitarnych
  3. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z egzaminu: 10
  4. Próg punktowy: 5
  5. Wymagany poziom znajomości języka: B2.

Punkty uzyskane z egzaminu sprawdzającego kompetencje do studiowania w języku angielskim nie wliczają się do wyniku końcowego kandydata.

Studia są płatne - wysokość opłat za studia