Studia wspólne

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Migration Studies and New Societies, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-MSNS
Jednostka organizacyjna Wydział "Artes Liberales"
Kierunek studiów Migration Studies and New Societies
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski
Limit miejsc 30
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja_al@al.uw.edu.pl
tel. (22) 55-25-910 wew. 141, 142, 144
Adres WWW http://al.uw.edu.pl
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (19.01.2026 00:00 – 30.01.2026 23:59)

Dziedzina: Nauki społeczne i nauki humanistyczne

Dyscyplina: Nauki socjologiczne; nauki o polityce i administracji

Język wykładowy: Angielski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: Magister

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia

Miejsce: Dipartimento di Studi Internazionali, Giuridici e Storico-Politici, Università degli Studi di Milano; Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Ośrodkiem Badań nad Migracjami; Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze

Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–20:00.

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku

Program studiów przygotowuje ekspertów w dziedzinie studiów migracyjnych w ramach trzech ścieżek specjalizacyjnych:

  1. Migracje międzynarodowe a polityka
  2. Społeczeństwo obywatelskie i integracja
  3. Antropologia społeczna przestrzeni i mobilności

Ścieżki zostały stworzone po to, by ułatwić studentom wybór przedmiotów fakultatywnych. Dotyczy to jednego przedmiotu w II semestrze oraz 3 lub 4 przedmiotów w III semestrze.

Ścieżka studiów „Migracje międzynarodowe a polityka” obejmuje zestaw przedmiotów uczących narzędzi poznawczych i metodologicznych do badania dynamiki zjawisk migracyjnych (przepływy, stany, cechy strukturalne migracji, trajektorie i strategie migracji) oraz reprezentacji migrantów i narracji dotyczących mobilności (w mediach lub w literaturze), umożliwiając zrozumienie polityk tworzonych w Europie do zarządzania imigracją. W ten sposób studenci zdobywają kompetencje w zakresie rozumienia i interpretacji migracji międzynarodowych, ich przyczyn, wyzwań i szans, jakie się z nimi wiążą.

W ramach ścieżki „Społeczeństwo obywatelskie i integracja” studenci nabywają umiejętności i wiedzę potrzebne do pracy z migrantami i społecznościami migrantów, zwłaszcza w kontekście biznesu, organizacji pożytku publicznego lub non-profit, które działają w zakresie przyjmowania, integracji i wspierania migrantów (edukacja, usługi publiczne, rynek pracy itp.). Proponowana ścieżka zapewnia studentom wszechstronne umiejętności interdyscyplinarne, w tym prawne, socjologiczne i językowe, a także kompetencje antropologiczne, przygotowując tym samym absolwentów do wielowymiarowej pracy związanej z przyjmowaniem migrantów i pracy w społeczeństwie zróżnicowanym etnicznie i kulturowo.

Ścieżka „Antropologia społeczna przestrzeni i mobilności” pozwala studentom poznać sposoby, w jakie ludzie, miejsca i rzeczy stają się częścią różnorodnych sieci i połączeń, rozmaicie zlokalizowanych w czasie i przestrzeni. Mobilność wskazuje, że nasze życie jest w ciągłym ruchu i składają się na nie nie tylko ludzie, ale także kultury, przedmioty, kapitał, przedsiębiorstwa, usługi, choroby, media, obrazy, informacje i idee. Aspekty te pogłębią wiedzę na temat migracji i będą miały kluczowe znaczenie zwłaszcza dla absolwentów zainteresowanych pracą naukową w przyszłości, ale także tych, którzy spróbują swoich sił w mediach czy organizacjach międzynarodowych.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów

Administracja publiczna, organizacje pozarządowe, kariera naukowa, biznes

Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje

Nie

Czego będziesz się uczyć na studiach

Program studiów proponuje wyjątkową ofertę edukacyjną w obszarze interdyscyplinarnym studiów migracyjnych. Wśród najważniejszych przedmiotów można wymienić: Constitutional Rights of Migrants in a Comparative Perspective, European and International Migration Law, Economics of Migration, Political Philosophy of Migration, People on the Move in Fiction and Non-fiction Literature, Anthropology of Borders, Integrational Migration and Social Integration.

Zajęcia są prowadzone różnorodnymi a komplementarnymi metodami: od seminarium po konwersatorium, od warsztatów po wykłady

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki

Obowiązkowe praktyki, realizowane w trakcie IV semestru studiów, obejmują 300 godzin i mogą przybierać różne formy: staż, warsztat lub praktyki terenowe. Praktyki można realizować w wybranym dziale administracji państwowej lub publicznej, instytucji UE, gminie lub organizacji pozarządowej.

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni

Student spędza I semestr w Mediolanie, drugi w Warszawie, trzeci w Pradze.

Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studiów

https://www.unimi.it/en/education/master-programme/migration-studies-and-new-societies

 


Zasady kwalifikacji

Studia drugiego stopnia na kierunku Migration Studies and New Societies prowadzone są w ramach Sojuszu 4EU+ przez Uniwersytet Mediolański, Uniwersytet Karola w Pradze i Uniwersytet Warszawski.

Rekrutacja do programu Migration Studies and New Societies przeprowadzana jest na Uniwersytecie Mediolańskim zgodnie z harmonogramem i zasadami kwalifikacji ogłoszonymi na stronie kierunku.

Kandydaci są kwalifikowani i przyjmowani do Programu na podstawie:

  • osiągnięć akademickich oraz wymagań programowych;
  • posiadanej wiedzy i doświadczenia;
  • znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) potwierdzonej jednym z dokumentów wymienionych na stronie.

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: Zgodnie z ustaleniami pomiędzy uczelniami współprowadzącymi studia

Przyjmowanie dokumentów: Zgodnie z ustaleniami pomiędzy uczelniami współprowadzącymi studia