Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Bezpieczeństwo wewnętrzne, niestacjonarne (zaoczne), pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod NZ1-BW-PO
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Kierunek studiów Bezpieczeństwo wewnętrzne
Forma studiów Niestacjonarne (zaoczne)
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 60
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.wnpism@uw.edu.pl
tel. (22) 55-22-986
Adres WWW https://wnpism.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 22.07.2024 23:59)

Ogólna charakterystyka studiów

Współczesny świat jest pełen wyzwań i kryzysów, pojawiają się nowe zagrożenia, a te które były znane dotychczas eskalują. W takim kontekście ogromnie wzrasta znaczenie bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w polityce prowadzonej przez organy władzy publicznej. Sektor administracji publicznej, gospodarczy, społeczny i prywatny potrzebują wykwalifikowanej kadry m.in. do prowadzenia spraw państwa i obywateli w stanach kryzysowych i różnego rodzaju zagrożeń, czy też zabezpieczania prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zatem interesujesz się problematyką bezpieczeństwa, dostrzegasz wagę tego wymiaru i z tą sferą łączysz swoją zawodową przyszłość te studia są dla Ciebie.

Struktura studiów

Studia I stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów i są przeznaczone dla absolwentów szkół średnich oraz studentów, którzy chcą zdobyć nowy, atrakcyjny dyplom. Mogą na nie aplikować osoby posiadające polską, zagraniczną, międzynarodową lub europejską maturę. Kwalifikacja na studia niestacjonarne odbywa się na podstawie wyników maturalnych.

Od V semestru studiów studenci dokonują także wyboru jednej z trzech atrakcyjnych specjalizacji:

  • Zarządzanie kryzysowe - to specjalizacja dla studentów, którzy swą przyszłość widzą w zawodach związanych z zarządzaniem sferą bezpieczeństwa w instytucjach publicznych i prywatnych. Tu realizowane są takie przedmioty jak: Zarządzanie kryzysowe we współczesnych państwach, Bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń publicznych, Siły Zbrojne RP w zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności, Negocjacje i mediacje w sytuacjach kryzysowych.
  • Służby mundurowe – to specjalizacja dla studentów, którzy swą karierę zawodową chcą powiązać z pracą w służbach mundurowych np.: Policji, Straży Pożarnej, Wojska, Straży Granicznej. Realizowane są tu przedmioty przybliżające pracę i zarządzanie służbami mundurowymi np.: Systemy policyjne na świecie, Zarządzanie służbami mundurowymi, Czynności operacyjno-rozpoznawcze, Służby specjalne w systemie bezpieczeństwa państwa.
  • Cyberprzestępczość- to specjalizacja dla studentów, którzy interesują się problematyką zagrożeń w sferze cyberbezpieczeństwa, przestępstwami w sferze cyfrowej i tu widzą swoją przyszłość zawodową. Realizowane są tu takie przedmioty jak: Cyberprzestępczość w erze sztucznej inteligencji, Organizacja i zadania służb państwowych zwalczających cyberprzestępczość, Ekosystem kryptoaktywów: bezpieczeństwo, kultura, prawo, Aspekty kryminalistyczne i techniczne cyberprzestępczości.

Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w weekendy (8 zjazdów w semestrze), głównie w nowym, komfortowym budynku Collegium Politicum oraz na Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Sylwetka absolwenta

Naszym celem jest przekazanie wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk społecznych ukierunkowanych na sferę bezpieczeństwa. Nasi Absolwenci mają pogłębioną wiedzę z zakresu problematyki bezpieczeństwa i jego zagrożeń we współczesnym świecie, państwie, jego instytucjach i podmiotach prywatnych. Mają wszechstronną wiedzę w zakresie zrozumienia specyfiki bezpieczeństwa, jego uwarunkowań i aspektów np.: psychologicznych, socjologicznych, administracyjnych, prawnych, ekonomicznych i kulturowych. Nabywają także kompetencje i umiejętności praktyczne, niezbędne do pracy zawodowej.

Absolwenci kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne zdobywają umiejętności w zakresie rozwiązywania problemów, optymalizacji decyzji, kierowania zespołem ludzkim, prowadzenia negocjacji, zarządzania kryzysami. Mają rozwinięte kompetencje techniczne, w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i zarządzania informacjami. Potrafią sprawnie posługiwać się językiem obcym, niezbędnym w pracy zawodowej, co najmniej na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Dzięki realizacji praktyk zawodowych nabywają kompetencje i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy zgodnie ze swymi preferencjami.

Absolwenci są także wszechstronnie przygotowani do podjęcia studiów II stopnia zarówno na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i na innych rodzajach studiów w dziedzinie nauk społecznych.

Perspektywy pracy zawodowej

Podjęcie studiów na najlepszej Uczelni w Polsce i na najwyżej ocenionym kierunku w zakresie bezpieczeństwa otwiera znakomite perspektywy pracy zawodowej. Jakość naszego dyplomu jest potwierdzona renomą Wydziału oraz wynikami rankingów i niezależnych ocen. Pozyskana wiedza oraz kompetencje i umiejętności pozwalają na podjęcie pracy jako np.:

  • funkcjonariusz służ publicznych z zakresu bezpieczeństwa,
  • pracownik ochrony infrastruktury krytycznej,
  • specjalista z zakresu zarządzania kryzysowego,
  • doradca i analityk z zakresu bezpieczeństwa,
  • pracownik służb mundurowych,
  • specjalista z zakresu organizacji i zabezpieczenia imprez masowych,
  • pracownik służb zwalczających cyberprzestępstwa,
  • audytor w wymiarze bezpieczeństwa i wielu innych.

Naszym atutem jest jakość badań naukowych

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych posiada wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę naukową. Wykładowcy od lat prowadzą intensywne badania nad problematyką bezpieczeństwa. Nasi Pracownicy są doceniani za jakość publikacji, biorą udział w konferencjach naukowych w kraju i za granicą, odbywają zagraniczne staże, zdobywają nagrody, pozyskują granty na badania. Dzięki temu Studenci otrzymują pogłębioną i aktualną wiedzę na temat współczesnych zagrożeń i narzędzi zarządzania bezpieczeństwem. Stanowimy zgrany i przyjazny dla Studentów zespół. Dla nas praca na Uniwersytecie jest pasją.

Stawiamy na jakość zajęć dydaktycznych

Studia Bezpieczeństwo wewnętrzne I stopnia, mają profil ogólnoakademicki. W ramach ich programu realizowane są nie tylko przedmioty wiedzy ogólnej (np.: teorii bezpieczeństwa, psychologiczne, socjologiczne, prawne, ekonomiczne), lecz duży udział mają przedmioty ukierunkowane na zdobycie kompetencji praktycznych, niezbędnych w pracy zawodowej. Celem jest tu ukształtowanie zarówno uniwersalnych na rynku pracy umiejętności i kompetencji, jak wiedzy, kompetencji i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Na studiach Bezpieczeństwo Wewnętrzne, zajęcia prowadzą doświadczeni dydaktycy, a także liczne grono specjalistów, którzy zawodowo zajmują się problemami bezpieczeństwa np.: pracownicy służb mundurowych, administracji publicznej, praktycy działań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, specjaliści zajmujący się zagrożeniami w sferze cyberbezpieczeństwa, analitycy i doradcy.

W trakcie studiów prowadzone są takie zajęcia jak: Instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego, Ekonomia i przedsiębiorczość w zakresie bezpieczeństwa, Współczesny terroryzm, Prawo karne, Prywatny sektor bezpieczeństwa, Wyzwania SI w sektorze bezpieczeństwa, Bezpieczeństwo militarne, Bezpieczeństwo środowiskowe, Kryminalistyka, Bezpieczeństwo granic i polityka migracyjna i wiele innych. Studenci mają możliwość rozwijania kompetencji językowych korzystając z szerokiej oferty lektoratów i zainteresowań w ramach przedmiotów do wyboru (OGUN).

Gwarantowana jakość studiów na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Nasze atuty w zakresie jakości studiów, prowadzonych badań, jakości dydaktyki, zaplecza materialnego, są potwierdzone w niezależnych postępowaniach ewaluacyjnych i rankingach kierunków studiów:

  • całościowym potwierdzeniem jakości studiów jest zajęcie pierwszego miejsca w Polsce kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW w rankingu „Perspektywy 2022”. Jesteśmy najlepsi w Polsce wśród Uczelni które oferują kierunki związane z bezpieczeństwem.
  • w ramach ostatniej ewaluacji naukowej dyscyplina Nauki o Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Warszawskim otrzymała najwyższą możliwą i rzadko przyznawaną kategorię A+ , co stanowi o jakości naszej kadry naukowej i badań na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
  • w roku 2020 kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW otrzymał także pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Szczegóły na stronie https://rekrutacja.wnpism.uw.edu.pl/

O Wydziale

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest równieżnajwiększym ośrodkiem politologicznymw Polsce.

Studiuje u nas ponad 3 000 studentów, a nasze kierunki od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw, co czyni je najlepszymi w Polsce!

Strona wydziału: wnpism.uw.edu.pl

Facebook: facebook.com/wnpism

 


Zasady kwalifikacji

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

Kandydaci z maturą 2005 – 2024

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

Podstawą kwalifikacji na studia jest punktacja z egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów, z których kandydat uzyskał najwyższe wyniki podczas egzaminu.

W przypadku kandydatów zdających egzamin na poziomie rozszerzonym bierze się pod uwagę liczbę uzyskanych punktów. W przypadku kandydatów zdających maturę na poziomie podstawowym bierze się pod uwagę liczbę punktów uzyskanych na egzaminie pomnożoną przez 0,6.

Za każdy z trzech przedmiotów można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Wynik końcowy to średnia arytmetyczna wyników z poszczególnych przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym, mieszcząca się w przedziale 0-100 punktów i zaokrąglona do setnych części punktu.

Ważne informacje dla kandydatów z maturą dwujęzyczną z języka obcego. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci ze starą maturą

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

Podstawą kwalifikacji na studia jest ocena z egzaminu dojrzałości z trzech przedmiotów, z których kandydat uzyskał najwyższe wyniki podczas egzaminu. W kwalifikacji kandydatów, którzy posiadają zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego, wydane przez OKE, może być uwzględniony wynik/wyniki z zaświadczenia.

Oceny z egzaminu dojrzałości przeliczane są następująco:

Matura po 1991 roku

ocena 6 = 100 %
ocena 5 = 90 %
ocena 4 = 75 %
ocena 3 = 50 %
ocena 2 = 30 %

Matura do 1991 roku

ocena 5 = 100 %
ocena 4 = 85 %
ocena 3 = 40 %

W przypadku kandydatów zdających egzamin na poziomie rozszerzonym bierze się pod uwagę liczbę uzyskanych punktów. W przypadku kandydatów zdających maturę na poziomie podstawowym bierze się pod uwagę liczbę punktów uzyskanych na egzaminie pomnożoną przez 0,6.

W przypadku braku określenia poziomu egzaminu bierze się pod uwagę liczbę punktów uzyskanych na egzaminie pomnożoną przez 0,8.

Za każdy z trzech przedmiotów można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Wynik końcowy to średnia arytmetyczna wyników z poszczególnych przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym, mieszcząca się w przedziale 0-100 punktów i zaokrąglona do setnych części punktu.

Ważne informacje dla kandydatów z tzw. starą maturą. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Międzynarodową (IB)

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

Podstawą kwalifikacji na studia jest punktacja z egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów, z których kandydat uzyskał najwyższe wyniki podczas egzaminu.

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie IB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

7 pkt. = 100%
6 pkt. = 90%
5 pkt. = 75%
4 pkt. = 60%
3 pkt. = 45%
2 pkt. = 30%

W przypadku kandydatów zdających egzamin na poziomie wyższym bierze się pod uwagę liczbę uzyskanych punktów. W przypadku kandydatów zdających maturę na poziomie niższym bierze się pod uwagę sumę punktów uzyskanych na egzaminie pomnożoną przez 0,6.

Za każdy z trzech przedmiotów można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Wynik końcowy to średnia arytmetyczna wyników z poszczególnych przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym, mieszcząca się w przedziale 0-100 punktów i zaokrąglona do setnych części punktu.

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Europejską (EB)

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

Podstawą kwalifikacji na studia jest punktacja z egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów, z których kandydat uzyskał najwyższe wyniki podczas egzaminu.

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie EB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

9,00 - 10,00 = 100%
8,00 - 8,99 = 90%
7,50 - 7,99 = 75%
7,00 - 7,49 = 60%
6,00 - 6,99 = 45%
5,00 - 5,99 = 30%

W przypadku kandydatów zdających egzamin na poziomie rozszerzonym bierze się pod uwagę liczbę uzyskanych punktów. W przypadku kandydatów zdających maturę na poziomie podstawowym bierze się pod uwagę liczbę punktów uzyskanych na egzaminie pomnożoną przez 0,6.

Za każdy z trzech przedmiotów można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Wynik końcowy to średnia arytmetyczna wyników z poszczególnych przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym, mieszcząca się w przedziale 0-100 punktów i zaokrąglona do setnych części punktu.

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z maturą zagraniczną

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

Podstawą kwalifikacji na studia jest punktacja z egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów, z których kandydat uzyskał najwyższe wyniki podczas egzaminu.

Za każdy z trzech przedmiotów można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Wynik końcowy to średnia arytmetyczna wyników z poszczególnych przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym, mieszcząca się w przedziale 0-100 punktów i zaokrąglona do setnych części punktu.

Sposób przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą. >> Otwórz stronę! <<

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z maturą zagraniczną oraz kandydaci z maturą IB lub EB (nie dotyczy kandydatów z maturą IB lub EB, którzy mają na dyplomie wynik egzaminu z języka polskiego), zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego, co najmniej na poziomie B2.

Kandydaci, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego, przystępują do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego na poziomie B2.

Rozmowa będzie dotyczyła aktualnych wydarzeń politycznych, społecznych i ekonomicznych.

Podczas rozmowy kandydat może uzyskać maksymalnie 30 punktów w wyniku oceny:

  • zasobu słownictwa – 0-10 pkt.
  • poprawności gramatycznej wypowiedzi – 0-10 pkt.
  • stylu, kompozycji wypowiedzi – 0-10 pkt.

Próg kwalifikacji: 16 pkt.

Punktacja za sprawdzain kompetencji językowych nie jest wliczana do punktacji końcowej.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 29-30 lipca 2024 r., godz. 8:00-20:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Google Meet lub Zoom)

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymują:

LAUREACI i FINALIŚCI następujących olimpiad:

  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;

LAUREACI:

  • Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie organizowanej przez II Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Toniego Halika w Ostrołęce;

LAUREACI i FINALIŚCI:

  • Olimpiady Artystycznej organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej;
  • Olimpiady Biologicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyrodników;
  • Olimpiady Chemicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Chemiczne;
  • Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne;
  • Olimpiady Fizycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Fizyczne;
  • Olimpiady Geograficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne;
  • Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne;
  • Olimpiady Informatycznej organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Języka Białoruskiego organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
  • Olimpiady Języka Francuskiego organizowanej przez PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce;
  • Olimpiady Języka Hiszpańskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Języka Łacińskiego organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filologiczne;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Literatury i Języka Polskiego organizowanej przez Instytut Badań Literackich PAN;
  • Olimpiady Matematycznej organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej;
  • Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 1 sierpnia 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 2, 5-6 sierpnia 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 7-8 sierpnia 2024 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 12-13 sierpnia 2024 r.
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych