Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Socjologia stosowana i antropologia społeczna, niestacjonarne (zaoczne), pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod NZ1-SCAS
Jednostka organizacyjna Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji
Kierunek studiów Socjologia stosowana i antropologia społeczna
Forma studiów Niestacjonarne (zaoczne)
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 65
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.wsnsir@uw.edu.pl
tel. (22) 55-20-175
Adres WWW http://www.isns.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 13.09.2024 23:59)
  • Dziedzina: Nauki społeczne
  • Dyscyplina: Nauki socjologiczne
  • Dyscyplina wiodąca: Nauki socjologiczne

Wyróżniającą cechą programu studiów w ISNS jest interdyscyplinarność i nacisk na praktyczne zastosowanie teorii i metod nauk społecznych. W ramach oferty dydaktycznej studenci realizują przedmioty obligatoryjne, które wszystkim absolwentom zapewniają ogólną wiedzę pozwalającą zrozumieć fakty, zjawiska i problemy społeczne oraz mechanizmy i kategorie teoretyczne wchodzące do kanonu wiedzy z zakresu socjologii ogólnej oraz subdyscyplin socjologicznych i antropologii społecznej, ale także psychologii, historii filozofii, logiki, polityki społecznej, etyki i prawa. W ramach przedmiotów obligatoryjnych studenci poznają też warsztat metodologiczny nauk społecznych pozwalający na praktyczne zastosowanie teoretycznej wiedzy do prowadzenia badań, analiz, ekspertyz i interpretacji szeroko rozumianych zjawisk społecznych. Poza przedmiotami obligatoryjnymi studenci mają do dyspozycji rozbudowaną ofertę przedmiotów fakultatywnych i ścieżkowych, które pozwalają na rozwijanie indywidualnych i bardziej sprofilowanych zainteresowań w ramach nauk społecznych.

Specjalizacje w ramach kierunku:

  • Antropologia polityki i historia idei
  • Antropologia współczesności: warsztat badacza
  • Facylitacja i interwencja w sytuacjach kryzysowych
  • Organizacje pozarządowe
  • Praca z dzieckiem i rodziną – profilaktyka, wsparcie, kompensacja
  • Socjourbanistyka. Specjalista od diagnozowania i rozwiązywania problemów w przestrzeni miasta
  • Zarządzanie kadrami
  • Ekspertyza społeczno-obyczajowa

Zajęcia odbywają się w weekendy /sobota – niedziela/ -10 zjazdów w semestrze (20 zjazdów w roku akademickim) w budynkach dydaktycznych przy ulicy Żurawiej 4 oraz Nowy Świat 67 i 69.

Aktualny progam studiów dostępny jest na stronie http://www.isns.uw.edu.pl/dla-studentow.php?isns=1-st-lic-niestacjonarne

Absolwent studiów I stopnia w ISNS w zakresie socjologii stosowanej i antropologii społecznej posiada ogólną wiedzę pozwalającą zrozumieć zjawiska i problemy społeczne, a zwłaszcza potrafi zastosować do ich analizy podstawowe mechanizmy i kategorie teoretyczne wchodzące do kanonu wiedzy z zakresu socjologii ogólnej oraz subdyscyplin socjologicznych i antropologii społecznej. Posiada wiedzę i warsztat analityczno-metodologiczny do opisu i analizy przemian obyczaju, stylów życia, nowych zjawisk i prądów kulturowych, problematyki mniejszości społecznych, nowych ruchów religijnych, nierówności społecznych, funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Wiedza, uzyskana w trakcie studiów powinna umożliwić mu nie tylko analizę zjawisk i procesów społecznych, ale także zastosować ją w działaniach praktycznych: badaniach, projektach i kampaniach społecznych.

W zakres podstawowych umiejętności absolwenta wchodzi przed wszystkim: identyfikowanie i diagnozowanie problemów i zjawisk społecznych (określanie ich rozmiaru i zasięgu, aksjologicznych kryteriów ich oceny, dynamiki, struktury itd.) oraz analiza socjologicznych mechanizmów zjawiska (w powiązaniu z kontekstem antropologicznym, politologicznym, ekonomicznym, prawnym itp.). Umiejętności te powiązane są z umiejętnością formułowania zaleceń i rekomendacji praktycznych oraz wypracowaniem ilościowych i jakościowych narzędzi i procedur ewaluacyjnych.

Dzięki praktykom zawodowym i przedmiotom o charakterze warsztatowym absolwent posiada umiejętności komunikacyjne i pracy zespołowej. Umie współpracować w grupowym konceptualizowaniu problemów badawczych, organizować i uczestniczyć w pracy zespołu, zaznajomiony jest ze specyfiką warunków regionalnych i lokalnych, w których realizowane są projekty i badania. Zna język obcy (dowolnie wybrany) na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu (zwłaszcza w zakresie metodologii nauk społecznych, poruszania się w środowisku komputerowo-internetowym i znajomości statystyki).

Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji publicznej, krajowych i międzynarodowych organizacjach III sektora, w mediach, w instytucjach zajmujących się reklamą i public relations, ośrodkach badania opinii publicznej, w instytucjach oświatowo-edukacyjnych, w instytucjach zajmujących się polityką społeczną (na szczeblu centralnym i lokalnym), w podmiotach publicznych i komercyjnych zajmujących się promocją kultury i aktywizacją kulturową, w agendach rządowych, lokalnych i NGO’s zajmujących się rozwiązywaniem problemów młodzieży, w instytucjach zajmujących się czasem wolnym i turystyką, w organizacjach zajmujących się marginalizacją społeczną i przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, w instytucjach i organizacjach monitorujących i promujących demokratyczne, oparte na idei równouprawnienia wzory życia społecznego. Jego kompetencje socjologiczne i antropologiczne mają charakter ekspercko-praktyczny, odpowiadający nowoczesnemu rozumieniu stosowanych nauk społecznych, czyli ich aplikacji do wyzwań i wymagań rynkowych, politycznych i kulturowych.

 


Zasady kwalifikacji

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

Kandydaci z maturą 2005 – 2024

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, matematyka, biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny (do wyboru z: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, j. słowacki) - wymagany poziom podstawowy albo rozszerzony.

Kandydat może wybrać tylko jeden język obcy.

Sposób przeliczania punktów:

Punkty za poszczególne przedmioty przyznaje się z uwzględnieniem poziomu przedmiotu (podstawowy x 0,6, rozszerzony x 1).

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego to średnia arytmetyczna wyników egzaminów z trzech wybranych przedmiotów (z uwzględnieniem przeliczników ich poziomów).

Maksymalna liczba punktów, jaką mogą zdobyć kandydaci w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi 100 punktów.

Ważne informacje dla kandydatów z maturą dwujęzyczną z języka obcego. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci ze starą maturą

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminu dojrzałości (ustnego albo pisemnego) z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, matematyka, biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny (do wyboru z: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski) albo oceny z ww. przedmiotów umieszczone w zaświadczeniu wydanym przez OKE o zdaniu egzaminu maturalnego w formie pisemnej na poziomie podstawowym albo rozszerzonym.

Kandydat może wybrać tylko jeden język obcy.

Sposób przeliczania punktów:

Punkty za poszczególne przedmioty umieszczone na świadectwie dojrzałości lub w zaświadczeniu wydanym przez OKE przyznaje się z uwzględnieniem poziomu przedmiotu (podstawowy x 0,6, rozszerzony x 0,1, brak poziomu x 0,8).

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego to średnia arytmetyczna wyników egzaminów z trzech wybranych przedmiotów (z uwzględnieniem przeliczników ich poziomów).

Maksymalna liczba punktów, jaką mogą zdobyć kandydaci w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi 100 punktów.

Oceny z egzaminu dojrzałości zostaną przeliczone na punkty procentowe w następujący sposób:

Matura po 1991 roku

ocena 6 = 100 %
ocena 5 = 90 %
ocena 4 = 75 %
ocena 3 = 50 %
ocena 2 = 30 %

Matura do 1991 roku

ocena 5 = 100 %
ocena 4 = 85 %
ocena 3 = 40 %

Ważne informacje dla kandydatów z tzw. starą maturą. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Międzynarodową (IB)

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, matematyka, biologia, filozofia, geografia, historia, ekonomia, psychologia, zarządzanie, antropologia, język obcy nowożytny, przedmiot z grupy "sztuka", polityka - wymagany poziom niższy (SL) albo wyższy (HL).

Kandydat może wybrać tylko jeden język obcy.

Sposób przeliczania punktów:

Punkty za poszczególne przedmioty przyznaje się z uwzględnieniem poziomu przedmiotu (niższy SL x 0,6, wyższy HL x 1).

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego to średnia arytmetyczna wyników egzaminów z trzech wybranych przedmiotów (z uwzględnieniem przeliczników ich poziomów).

Maksymalna liczba punktów, jaką mogą zdobyć kandydaci w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi 100 punktów.

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie IB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

7 pkt. = 100%
6 pkt. = 90%
5 pkt. = 75%
4 pkt. = 60%
3 pkt. = 45%
2 pkt. = 30%

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Europejską (EB)

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, matematyka, biologia, filozofia, geografia, historia, ekonomia, socjologia, sztuka, język obcy nowożytny - wymagany poziom podstawowy albo rozszerzony.

Kandydat może wybrać tylko jeden język obcy.

Sposób przeliczania punktów:

Punkty za poszczególne przedmioty przyznaje się z uwzględnieniem poziomu przedmiotu (podstawowy x 0,6, rozszerzony x 1).

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego to średnia arytmetyczna wyników egzaminów z trzech wybranych przedmiotów (z uwzględnieniem przeliczników ich poziomów).

Maksymalna liczba punktów, jaką mogą zdobyć kandydaci w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi 100 punktów.

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie EB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

9,00 - 10,00 = 100%
8,00 - 8,99 = 90%
7,50 - 7,99 = 75%
7,00 - 7,49 = 60%
6,00 - 6,99 = 45%
5,00 - 5,99 = 30%

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z maturą zagraniczną

Próg kwalifikacji: 30 pkt.

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, matematyka, biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, socjologia, ekonomia, psychologia, zarządzanie, antropologia, język obcy nowożytny.

Kandydat może wybrać tylko jeden język obcy.

Sposób przeliczania punktów:

Punkty za poszczególne przedmioty przyznaje się z uwzględnieniem ogólnych zasad określonych w uchwale oraz w załączniku do uchwały dotyczącym przeliczników matur zagranicznych.

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego to średnia arytmetyczna wyników egzaminów z trzech wybranych przedmiotów.

Maksymalna liczba punktów, jaką mogą zdobyć kandydaci w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi 100 punktów.

Sposób przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą. >> Otwórz stronę! <<

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie.

Kandydaci, którzy nie posiadają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2, przystępują rozmowy prowadzonej w języku polskim.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Znajomość języka polskiego kandydata będzie oceniana na skali 0–100 punktów. Minimalna liczba punktów niezbędna do dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego to 75 punktów. Rozmowa dotyczy przebiegu dotychczasowej edukacji, zainteresowań i motywacji kandydata do podjęcia studiów w ISNS UW. Ocenie będzie podlegała wyłącznie znajomość języka polskiego u kandydata.

Punkty uzyskane z rozmowy nie wliczają się do końcowego wyniku kandydata.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 19 września 2024 r., godz. 10:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Zoom)

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymują:

LAUREACI i FINALIŚCI następujących olimpiad:

  • Olimpiady Literatury i Języka Polskiego organizowanej przez Instytut Badań Literackich PAN;
  • Olimpiady Matematycznej organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej;
  • Olimpiady Biologicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyrodników;
  • Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne;
  • Olimpiady Geograficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne;
  • Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne;
  • Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku;
  • Olimpiady Artystycznej (sekcja historii sztuki) organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej;
  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Języka Francuskiego organizowanej przez PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce;
  • Olimpiady Języka Hiszpańskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego.

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 25-26 września 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji