• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

African Studies, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-AFS
Jednostka organizacyjna Wydział Orientalistyczny
Kierunek studiów African Studies, Orientalistyka - afrykanistyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski
Minimalna liczba studentów 5
Limit miejsc 21
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.orient@uw.edu.pl
tel. (22) 55-24-052,(22) 55 22 200
Adres WWW http://orient.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 08.07.2024 23:59)

Limit miejsc: 21, w tym: 18 miejsc w I turze, w rekrutacji czerwcowo-lipcowej oraz 3 miejsca w II turze, w rekrutacji sierpniowo-wrześniowej.

Unikatowy program stacjonarnych studiów II stopnia African Studies koncentruje się na przekazywaniu wiedzy na temat współczesnych kultur i społeczeństw afrykańskich oraz umiejętności niezbędnych do prowadzenia badań afrykanistycznych łączących metodologię różnych dyscyplin. Studia II stopnia mają charakter interdyscyplinarny i mają na celu pokazanie Afryki jako kontynentu nowych możliwości. Studia prowadzone są w języku angielskim w oparciu o współczesne badania nad językami i kulturami Afryki z perspektywy postkolonialnej. Jest to obecnie jeden z najważniejszych kierunków badań, rozwijany również przez pracowników naszego ośrodka. To innowacyjne spojrzenie przyczynia się do lepszego rozumienia współczesnych zjawisk społeczno-kulturowych występujących na rozległym obszarze kontynentu afrykańskiego. Główne obszary badawcze objęte kształceniem, to trzy najważniejsze regiony językowe Afryki Subsaharyjskiej, tj. Afryka Wschodnia z językiem suahili, Afryka Zachodnia z językiem hausa i Róg Afryki/Etiopia z językiem amharskim. Nacisk położony jest również na wyzwania przed którymi stoi cały kontynent afrykański w XXI wieku. W czasie studiów studenci mają możliwość poznania jednego z najważniejszych języków kontynentu – języka suahili. Nauka dwóch innych języków, amharskiego i hausa, jest oferowana dla zainteresowanych.

Oferta skierowana jest do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich kierunków humanistycznych i ścisłych z Polski i z zagranicy. Studia umożliwiają poszerzenie wiedzy i nabycie nowych umiejętności, dając podstawę do rozwoju badań, co odpowiada strategii Uniwersytetu Warszawskiego jako uczelni badawczej. Jednocześnie studia umożliwiają praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy i umiejętności w pracy w wielokulturowym środowisku, również w Afryce. Studia są szczególnie interesujące dla osób, które zamierzają związać swoją przyszłość zawodową z Afryką lub interesują się zagadnieniami kulturowymi Afryki (np. dziennikarze, ekonomiści, przedsiębiorcy, lekarze, managerowie, dyplomaci, pracownicy organizacji humanitarnych). Kandydaci na studia powinni cechować się otwartością na nowe wyzwania oraz chęcią poznania i zrozumienia specyfiki kulturowej oraz jej wpływu na społeczeństwo i politykę

Zdobyta wiedza pozwoli Absolwentowi/Absolwentce na poprawne poruszanie się i wypowiadanie w sferze ogólnych zagadnień dotyczących teorii i praktyki kultur afrykańskich. Absolwent będzie rozumiał różnorodność kultur i cywilizacji, co pozwoli mu uczestniczyć w procesie porozumienia i współpracy międzykulturowej. Zdobędzie podbudowę dla teoretycznej refleksji o kulturach Afryki. Będzie umiał analizować podstawowe zjawiska dotyczące kultur afrykańskich, a narzędziem do analizy tych zjawisk będzie dla Absolwenta dobre przygotowanie językowe oraz metodologiczne przygotowanie w zakresie nauk o kulturze i religii, językoznawstwa, historii oraz literaturoznawstwa.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Kandydaci muszą posiadać tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny lub inny dokument zagraniczny będący odpowiednikiem wyżej wymienionych stopni. Kandydaci muszą przedstawić certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie B2.

Kandydaci powinni posiadać ogólną wiedzę o bieżących wydarzeniach w Afryce, podstawową wiedzę o kulturach i krajach Afryki oraz być świadomym różnorodności kulturowej i językowej kontynentu. Kandydaci powinni być również otwarci na nowe wyzwania, chętni do poznania i zrozumienia specyfiki kulturowej Afryki i jej wpływu na społeczeństwo i politykę oraz wykazać się umiejętnością krytycznego myślenia.

W postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będą brane:

  1. ocena na dyplomie
  2. rozmowa kwalifikacyjna

Sposób przeliczania punktów:

Kandydat może zdobyć maksymalnie 100 pkt., co stanowi sumę poszczególnych elementów postępowania kwalifikacyjnego.

a. ocena na dyplomie

  • celująca (6) lub bardzo dobra (5) – 40 pkt.
  • dobra plus (4+) – 37 pkt.
  • dobra (4) – 34 pkt.
  • dostateczna plus (3+) – 29 pkt.
  • dostateczna (3) – 24 pkt.

b. rozmowa kwalifikacyjna - 60 pkt.

W czasie rekrutacji zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zostanie oceniona ogólna wiedza na temat kultur i języków Afryki (jedno pytanie ogólne na temat zainteresowań kandydata, drugie - na temat zadanej lektury i jej krytycznej oceny, trzecie - na temat orientacji we współczesnych wydarzeniach w Afryce i ich ocena). Oceniane będą umiejętność argumentacji i stopień zrozumienia lektury - 0-20 pkt. za każdy element rozmowy.

Kandydat zainteresowany nauką języka na poziomie zaawansowanym powinien poświadczyć znajomość danego języka na poziomie co najmniej A2 (np. dyplomem licencjata studiów afrykanistycznych, zaświadczeniem ukończenia kursu językowego itp.).

Lista proponowanych lektur do rozmowy

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim

W przypadku braku dokumentów potwierdzających znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 (zgodnych z wymogami określonymi w ogólnej części uchwały rekrutacyjnej), kompetencje językowe kandydata zostaną sprawdzone podczas rozmowy kwalifikacyjnej na studia.

Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim na ww. kierunku.

 

Terminy

Rozmowa kwalifikacyjna: 16 lipca 2024 r.

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-25 lipca 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 26, 29 lipca 2024 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2024 r.
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny