Biotechnologia, stacjonarne, drugiego stopnia
W mocy od: 14 listopada 2023
Zasady kwalifikacji
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą się ubiegać osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny na dowolnym kierunku.
Kandydat jest kwalifikowany na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów lub na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat może wybrać tylko jeden sposób kwalifikacji.
Nie więcej niż 80% miejsc w ramach limitu przyjęć przeznaczonych jest dla kandydatów kwalifikowanych na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów. Pozostałe miejsca w ramach limitu przyjęć przeznaczone są dla kandydatów kwalifikowanych na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
1. Kandydaci kwalifikowani na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów.
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie co najmniej 500 punktów rekrutacyjnych i zajęcie na liście rankingowej kandydatów pozycji mieszczącej się w ramach obowiązującego limitu miejsc.
Kandydaci kwalifikowani są na podstawie wyników osiągniętych z następujących przedmiotów wymaganych i kierunkowych dla kierunku biotechnologia określonych w programie studiów pierwszego stopnia na UW: matematyka/informatyka, statystyka, chemia, biochemia, biotechnologia, genetyka z inżynierią genetyczną, mikrobiologia, bioinformatyka, biologia molekularna, różnorodność biologiczna, ewolucja.*
* W przypadku, gdy kandydat zaliczył więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów wymaganych i kierunkowych (np. kandydat zaliczył chemię organiczną oraz chemię nieorganiczną), ma on prawo do wskazania przedmiotu, z którego ocena zostanie uwzględniona przy wyznaczaniu liczby punktów rekrutacyjnych. Jeżeli kandydat nie uczestniczył w wyżej wymienionych zajęciach, ma prawo do wskazania innych przedmiotów, których treści są zgodne z sylabusami przedmiotów wymaganych dla kierunku biotechnologia (przedmioty wymienione powyżej); liczba wskazanych przedmiotów nie może być jednak większa niż określona w zasadach rekrutacji.
Każda ocena „S” uzyskana przez kandydata na studiach z ww. przedmiotów przeliczona jest na punkty zgodnie ze wzorem:
(S-Smin)/(Smax-Smin) x liczba godzin przedmiotu,
gdzie Smax jest najwyższą możliwą do zdobycia oceną, a Smin jest najniższą możliwą do zdobycia oceną.
Punkty rekrutacyjne każdego kandydata będą obliczane jako suma uzyskanych ocen (po przeliczeniu) z ww. przedmiotów zaliczonych w trakcie dotychczasowych studiów.
Przykładowy wypis i obliczenie punktów rekrutacyjnych:
Przedmiot |
Liczba godzin |
Ocena |
Wyliczenie punktów rekrutacyjnych |
Liczba punktów rekrutacyjnych |
Matematyka |
45 |
3,5 |
45x(3,5-2):(5-2) |
22,50 |
Biochemia |
90 |
4,5 |
90x(4,5-2):(5-2) |
75,00 |
Razem punktów rekrutacyjnych |
97,50 |
Kandydat obowiązany jest załączyć na osobistym koncie rejestracyjnym w systemie IRK:
- potwierdzony przez jednostkę, w której studiował, wypis ocen ze studiów z informacją o wymiarze godzinowym zajęć;
- podpisane oświadczenie, zawierające wynik obliczeń punktów rekrutacyjnych wykonany samodzielnie wg wyżej opisanych reguł.
2. Postępowanie kwalifikacyjne na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
Warunkiem przyjęcia jest uzyskanie odpowiedniej liczby punktów (maksymalnie 400) zapewniającej miejsce na liście rankingowej w ramach pozostałego limitu miejsc. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy ogólnej orientacji w podstawowych problemach wybranego kierunku. Lista zagadnień umieszczona zostanie na stronie IRK.
Próg kwalifikacji: 30% maksymalnej do zdobycia liczby punktów.
Zagadnienia do rozmowy kwalifikacyjnej
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomem zagranicznym nieposiadający honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2 przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie.
Rozmowa dotyczy ogólnych zagadnień biologicznych, nie sprawdza merytoryki wypowiedzi, ale zrozumienie zadawanego pytania i umiejętność sformułowania przez kandydata odpowiedzi w języku polskim.
Maksymalnie można osiągnąć 50 punktów, a egzamin uznaje się za zdany w przypadku uzyskania co najmniej 25 punktów. Punkty uzyskane z rozmowy sprawdzającej kompetencje do studiowania w języku polskim nie wliczają się do wyniku końcowego kandydata.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 19-20 września 2024 r., od godz. 10:00, Wydział Biologii, ul. Ilij Miecznikowa 1
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termin egzaminu: 19-20 września 2024 r., od godz. 10:00, Wydział Biologii, ul. Ilij Miecznikowa 1
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Biologii