Kod | S2-EM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Ekonomicznych |
Kierunek studiów | International Economics |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | angielski |
Minimalna liczba studentów | 10 |
Limit miejsc | 30 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | admissions@wne.uw.edu.pl tel. (22) 55-49-190 |
Adres WWW | https://www.wne.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Celem kształcenia na kierunku International Economics jest wyposażenie absolwentów w dogłębną wiedzę z zakresu funkcjonowania gospodarki otwartej oraz integrację z głównym nurtem nauki światowej, w którym język angielski jest podstawowym środkiem komunikacji. Studia na kierunku International Economics są jedynym programem zaawansowanych studiów z ekonomii międzynarodowej w Polsce prowadzonym w języku angielskim, będącym odpowiednikiem programów oferowanych na czołowych uczelniach w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych i jedynym programem na WNE UW, w ramach którego istnieje możliwość uzyskania podwójnego dyplomu. Absolwenci potrafią biegle posługiwać się językiem angielskim, również w zakresie terminologii fachowej używanej w ekonomii i biznesie międzynarodowym.
Kierunek „International Economics” jest 1. programem w Europie Wschodniej w kategorii Economics w rankingu Eduniversal Best Masters Ranking 2022.
Program łączy w sobie cechy zarówno programu badawczego, jak i zawodowego, w zależności od obranej ścieżki specjalizacji. Badawczy wymiar programu zapewnia jego uczestnikom skrócenie ścieżki prowadzącej do doktoratu. Absolwenci potrafią formułować i rozwiązywać problemy ekonomiczne, zarówno w przyszłej pracy naukowej, eksperckiej, jak i w zastosowaniach biznesowych, przede wszystkim związanych z funkcjonowaniem gospodarek i firm w otoczeniu międzynarodowym. Międzynarodowy wymiar programu, przejawiający się, m.in, w codziennych interakcjach z cudzoziemcami sprawia, że uczestnicy programu od samego początku są przyzwyczajeni do pracy w wielokulturowym otoczeniu.
Studia oferują przedmioty (takie jak: International Trade Theory, International Labour Migration), które w sposób zaawansowany pogłębiają wiedzę studentów z obszarów kluczowych dla teorii funkcjonowania gospodarki otwartej i wprost nawiązują do najnowszych osiągnięć w światowej literaturze przedmiotu.
Dzięki nim student posiada pogłębioną wiedzę ogólną z zaawansowanej ekonomii, jej teorii i metod analitycznych (w obrębie mikroekonomii głównie w zakresie teorii gier i równowagi ogólnej, w obrębie makroekonomii głównie w zakresie problemów wzrostu gospodarczego, cykliczności, problemów monetarnych), ma dostęp do najnowszej wiedzy specjalistycznej z dziedziny ekonomii międzynarodowej m.in. zna i rozumie podstawowe teorie i mechanizmy funkcjonowania gospodarki otwartej w ujęciu makroekonomicznym, zaawansowanej teorii przepływów handlowych i finansowych, mechanizmów integracji gospodarczej, przepływów czynników produkcji i lokalizacji działalności gospodarczej na świecie. Zna i rozumie zasady analizowania transakcji międzynarodowych, funkcjonowania rynków międzynarodowych, polityki gospodarczej w warunkach gospodarki otwartej i współpracy międzynarodowej etc.
Student posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu wykorzystania specjalistycznych narzędzi analitycznych (metod matematycznych, mikroekonometrii i makroekonomometrii) służących do prowadzenia własnych badań. Studia przygotowują studentów tej specjalności do kariery na szczeblach kierowniczych i eksperckich, w kraju i za granicą, zwłaszcza w zawodach wysoko wyspecjalizowanych analityków, specjalistów i konsultantów z dziedziny funkcjonowania handlu i finansów międzynarodowych. Szeroka znajomość teorii ekonomicznej oraz trendów we współczesnej gospodarce w skali międzynarodowej otwiera przed nimi możliwości zatrudnienia, zarówno w administracji publicznej, jak i w organizacjach pozarządowych oraz dynamicznie rozwijających się firmach konsultingowych. Solidne podstawy edukacji pozwalają także studentom na skuteczne podejmowanie własnej działalności gospodarczej.
Kierunek jest prowadzony przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, który:
- znajduje się w 5% najlepszych instytucji naukowych Europy, międzynarodowej bazy RePEC;
- jako jedyny ośrodek w Polsce posiada 3 prestiżowe Certyfikaty Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej, obejmujące w momencie oceny wszystkie prowadzone przez Wydział kierunki;
- zgodnie z ogólnopolskim rankingiem magazynu Perspektywy 2022 prowadzi najlepszy w Polsce kierunek „Ekonomia” oraz drugi w kraju „Finanse i rachunkowość”;
- w rankingu dziennika “Rzeczpospolita” z 2019 r., tworzonego na podstawie danych Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) Wydział i jego absolwenci plasują się na 1. miejscu osiągając najwyższe średnie zarobki w Polsce, w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.
Studia są płatne. Najlepsi studenci kierunku mogą uzyskać ulgę w płatności za studia, sięgającą do 70% wartości czesnego. Więcej informacji znajduje się na stronie WNE.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosi 100.
Na studia kwalifikowani będą kandydaci z wynikiem nie niższym niż 30 punktów.
1. Warunkiem przyjęcia na studia drugiego stopnia jest posiadanie dyplomu licencjata, inżyniera, magistra lub dyplomu równoważnego uzyskanego na dowolnym kierunku.
2. Punkty kandydatów są wyliczane wg następującego wzoru
Su x Ś x W+REL
gdzie:
(Su) to współczynnik za posiadanie przez instytucję wydającą dyplom statusu ‘uczelni badawczej’ (Konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza") w roku rekrutacji na studia UW. Posiadanie statusu uczelni badawczej – współczynnik 10, brak tego statusu - współczynnik 9.
(Ś) to średnia ocen z toku studiów. Średnia ocen wyrażona w innej skali niż stosowana w Uniwersytecie Warszawskim (2-5), zostanie do niej przyrównana.
(W) to współczynnik wynoszący:
-
1,8 - w wypadku gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 90 godz. mikroekonomii i 90 godzin makroekonomii, i 60 godzin ekonometrii, i 60 godzin finansów;
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 150 godz. analizy matematycznej oraz co najmniej 60 godzin fizyki lub 60 godzin chemii, lub 60 godzin informatyki, lub 60 godzin finansów;
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 150 godz. analizy matematycznej oraz 60 godzin statystyki matematycznej;
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 180 godzin łącznie z zakresu przedmiotów programistycznych m.in.: Programowanie w R, Python, SAS, C++, C#, Java oraz innych.
-
1 - w pozostałych przypadkach, kiedy żadne z powyższych kryteriów nie jest spełnione.
(REL) to Research Experience Letter (opcjonalnie) - dodatkowe 10 pkt.
Research Experience Letter to dokument przedstawiający opis doświadczeń związanych z dziedziną studiów, na które kandydat aplikuje, potwierdzonych przez opiekunów projektów. Pod uwagę brane będą projekty, realizowane w ramach studiów, działalności studenckiej, pracy naukowo-badawczej oraz doświadczenia zawodowego.
Niezbędne elementy Research Experience Letter:
-
Opis merytoryczny projektów i charakteru udziału kandydata w projektach.
-
Dane i funkcja opiekuna każdego z projektów.
-
Potwierdzenie przez opiekuna/opiekunów projektu/ów podpisem/pieczątką zawartych w REL danych.
Na sumę punktów za Research Experience Letter składają się:
-
wartość merytoryczna dokonań kandydata (4 pkt);
-
zbieżność projektów z zakresem studiów, na które kandydat aplikuje (4 pkt);
-
związek osób rekomendujących z karierą edukacyjną /zawodową kandydata (2 pkt).
3. Kandydaci samodzielnie wypełniają formularz aplikacyjny, udostępniony na osobistym koncie rejestracyjnym w systemie IRK, w którym załączają skany dokumentów niezbędnych do wyliczenia punktów rekrutacyjnych oraz wskazują wybrane przedmioty wpływające na wartość współczynnika W, opisanego w punkcie 2, do oceny przez komisję rekrutacyjną.
Przedmioty inne niż wskazane przez kandydatów nie są rozpatrywane przez komisję rekrutacyjną. Na podstawie wypełnionego formularza aplikacyjnego komisja decyduje, czy kandydat spełnia kryteria do uwzględnienia wyższego współczynnika (W).
Kandydaci są zobowiązani przedstawić sylabusy wybranych przedmiotów, a komisja w swojej ocenie może uwzględniać zgodność przedmiotów ekonomicznych i matematycznych z programem realizowanym na UW.
Opcjonalnie, kandydaci zamieszczają także osobistym koncie rejestracyjnym w systemie IRK skan Research Experience Letter.
4. Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim
Kandydaci zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosi 100.
Na studia kwalifikowani będą kandydaci z wynikiem nie niższym niż 30 punktów.
Warunkiem przyjęcia na studia drugiego stopnia jest posiadanie dyplomu licencjata, inżyniera, magistra lub dyplomu równoważnego uzyskanego na dowolnym kierunku.
2. Punkty kandydatów są wyliczane wg następującego wzoru
Su x Ś x W+REL
gdzie:
(Su) to współczynnik za pozycję uczelni w Rankingu Szanghajskim w roku rekrutacji na studia UW. Pozycja 1-500 - współczynnik 10, dalsze pozycje lub brak uczelni na liście rankingowej - współczynnik 9.
(Ś) to średnia ocen z toku studiów. Średnia ocen wyrażona w innej skali niż stosowana w Uniwersytecie Warszawskim (2-5), zostanie do niej przyrównana.
(W) to współczynnik wynoszący:
-
1,8 - w wypadku gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 90 godz. mikroekonomii i 90 godzin makroekonomii, i 60 godzin ekonometrii, i 60 godzin finansów;
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 150 godz. analizy matematycznej oraz co najmniej 60 godzin fizyki lub 60 godzin chemii, lub 60 godzin informatyki, lub 60 godzin finansów;
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 150 godz. analizy matematycznej oraz 60 godzin statystyki matematycznej;
program studiów kandydata obejmował CO NAJMNIEJ 180 godzin łącznie z zakresu przedmiotów programistycznych m.in.: Programowanie w R, Python, SAS, C++, C#, Java oraz innych.
-
1 - w pozostałych przypadkach, kiedy żadne z powyższych kryteriów nie jest spełnione.
(REL) to Research Experience Letter (opcjonalnie) - dodatkowe 10 pkt.
Research Experience Letter to dokument przedstawiający opis doświadczeń związanych z dziedziną studiów, na które kandydat aplikuje, potwierdzonych przez opiekunów projektów. Pod uwagę brane będą projekty, realizowane w ramach studiów, działalności studenckiej, pracy naukowo-badawczej oraz doświadczenia zawodowego.
Niezbędne elementy Research Experience Letter:
-
Opis merytoryczny projektów i charakteru udziału kandydata w projektach.
-
Dane i funkcja opiekuna każdego z projektów.
-
Potwierdzenie przez opiekuna/opiekunów projektu/ów podpisem/pieczątką zawartych w REL danych.
Na sumę punktów za Research Experience Letter składają się:
-
wartość merytoryczna dokonań kandydata (4 pkt);
-
zbieżność projektów z zakresem studiów, na które kandydat aplikuje (4 pkt);
-
związek osób rekomendujących z karierą edukacyjną /zawodową kandydata (2 pkt).
3. Kandydaci samodzielnie wypełniają formularz aplikacyjny, udostępniony na osobistym koncie rejestracyjnym w systemie IRK, w którym załączają skany dokumentów niezbędnych do wyliczenia punktów rekrutacyjnych oraz wskazują wybrane przedmioty wpływające na wartość współczynnika W, opisanego w punkcie 2, do oceny przez komisję rekrutacyjną.
Przedmioty inne niż wskazane przez kandydatów nie są rozpatrywane przez komisję rekrutacyjną. Na podstawie wypełnionego formularza aplikacyjnego komisja decyduje, czy kandydat spełnia kryteria do uwzględnienia wyższego współczynnika (W).
Kandydaci są zobowiązani przedstawić sylabusy wybranych przedmiotów, a komisja w swojej ocenie może uwzględniać zgodność przedmiotów ekonomicznych i matematycznych z programem realizowanym na UW.
Opcjonalnie, kandydaci zamieszczają także na osobistym koncie rejestracyjnym w systemie IRK skan Research Experience Letter.
4. Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim
Kandydaci zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Ekonomicznych