Hungarystyka, stacjonarne, drugiego stopnia
W mocy od: 27 listopada 2023
Zasady kwalifikacji
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny na dowolnym kierunku studiów.
W przypadku kandydatów z tytułem licencjata na kierunku filologia ugrofińska (specjalizacja węgierska), ugrofinistyka (specjalizacja węgierska), filologia węgierska, hungarystyka:
Przyjęcia będą się odbywać w drodze otwartego konkursu, na podstawie średniej arytmetycznej z następujących ocen:
- oceny na dyplomie licencjackim;
- średniej ocen z całego toku studiów pierwszego stopnia.
W przypadku kandydatów z tytułem licencjata (magistra lub inżyniera) uzyskanym na innych kierunkach niż filologia ugrofińska (specjalizacja węgierska), ugrofinistyka (specjalizacja węgierska), filologia węgierska, hungarystyka:
Przyjęcia będą się odbywać w drodze otwartego konkursu, na podstawie średniej arytmetycznej z następujących ocen:
- oceny na dyplomie licencjackim (magisterskim, inżynierskim);
- średniej ocen z:
- egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego sprawdzającego zainteresowanie językiem, historią, literaturą i kulturą Węgier;
- egzaminu pisemnego i ustnego z języka węgierskiego (poziom C1).
Z egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego sprawdzającego zainteresowanie językiem, historią, literaturą i kulturą Węgier łącznie można otrzymać maksymalnie 100 pkt. Z egzaminu pisemnego można uzyskać maksymalnie 80 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 48 pkt. Z egzaminu ustnego można uzyskać maksymalnie 20 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 12 pkt. Warunkiem podejścia do egzaminu ustnego jest zaliczenie egzaminu pisemnego.
Zsumowane punkty z obu egzaminów – z zastrzeżeniem, że z każdego z nich należy uzyskać wymaganą minimalną liczbę punktów – przelicza się na oceny wg następującej skali: 60-68 dostateczny, 68,5-76 dostateczny+, 76,5-84 dobry, 84,5-92 dobry+, 92,5-100 bardzo dobry.
Z egzaminu pisemnego i ustnego z języka węgierskiego (poziom C1) łącznie można otrzymać 200 pkt. Z egzaminu pisemnego można uzyskać maksymalnie 160 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 96 pkt. Z egzaminu ustnego można uzyskać maksymalnie 40 pkt., przy czym minimum konieczne do zaliczenia to 24 pkt. Warunkiem podejścia do egzaminu ustnego jest zaliczenie egzaminu pisemnego.
Zsumowane punkty z obu egzaminów – z zastrzeżeniem, że z każdego z nich należy uzyskać wymaganą minimalną liczbę punktów – przelicza się na oceny wg następującej skali: 120-136 dostateczny; 136,5-152 dostateczny+; 152,5-168 dobry; 168,5-184 dobry+; 184,5-200 bardzo dobry.
Nieosiągnięcie minimalnej liczby punktów w którymkolwiek etapie postępowania kwalifikacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania.
Zagadnienia egzaminacyjne do egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego
Egzamin pisemny i egzamin ustny (oba egzaminy będą zawierać pytania zarówno w jęz. polskim, jak i w jęz. węgierskim).
Literatura: Literatura okresu Romantyzmu w okresie reform – literatura jako narzędzie kształtowania tożsamości narodowej. Modernizm – I pokolenie czasopisma „Nyugat”. Główne nurty rozwoju poezji węgierskiej okresu powojennego. Dążenia nowatorskie w rozwoju prozy węgierskiej po 1960 roku. Najważniejsze zjawiska współczesnej literatury węgierskiej (poezja, proza, dramat).
Historia: Wspólne postacie dla historii Polski i Węgier. Znaczenie bitwy pod Mohaczem dla historii Węgier. „Wiosna Ludów” jako jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych na Węgrzech. Rola Węgier w dwóch wojnach światowych XX wieku. Przyczyny i skutki wydarzeń 1956 roku.
Kultura: Pochodzenie Węgrów i ślady kultury przedchrześcijańskiej; Najważniejsi reżyserzy i filmy powojennej węgierskiej kinematografii. Osiągnięcia Węgrów w dziedzinie nauki (węgierscy Nobliści). Charakterystyka głównych tendencji oraz przedstawicieli wybranego przez kandydata okresu sztuki węgierskiej. Współczesne społeczeństwo węgierskie. Sytuacja polityczna oraz gospodarcza współczesnych Węgier.
Językoznawstwo: Rodziny językowe w Europie. Wyrazy obce w węgierskim użyciu językowym w XXI wieku. Różne odmiany języka węgierskiego (społeczne, naukowe, regionalne). Język węgierski a języki słowiańskie (wzajemne oddziaływanie, zapożyczenia). Błędy językowe a norma językowa.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomem zagranicznym, zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego, co najmniej na poziomie B2. Kandydaci, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego, przystępują do sprawdzianu ze znajomości języka polskiego na poziomie B2.
Forma sprawdzianu: egzamin sprawdzający znajomość języka polskiego (część pisemna i ustna).
Część ustna egzaminu będzie miała charakter rozmowy przeprowadzonej w języku polskim.
Kandydat będzie też poproszony o sporządzenie krótkiego streszczenia tekstu polskiego, który wcześniej wysłucha.
Maksymalna liczba punktów (z części pisemnej i ustnej): 100 pkt.
Łącznie kandydat musi uzyskać 60% punktacji z części pisemnej (maks. 50 pkt) i 60% z części ustnej (maks. 50 pkt.)
Zagadnienia do egzaminu: Najważniejsze zjawiska współczesnej literatury węgierskiej (poezja, proza, dramat). Język węgierski a języki słowiańskie (wzajemne oddziaływanie, zapożyczenia).
Punktacja ze sprawdzianu znajomości języka polskiego nie jest wliczana do punktacji końcowej, stanowi odrębną punktację.
Termin sprawdzianu ze znajomości języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 15 lipca 2024 r., od godz. 12:00, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 2.212
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Egzamin sprawdzający zainteresowanie językiem, historią, literaturą i kulturą Węgier: 15 lipca 2024 r., pisemny godz. 9:00-11:00, ustny od godz. 13:00, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 2.212
Egzamin z języka węgierskiego C1: 16 lipca 2024 r., pisemny godz. 9:00-11:00, ustny od godz. 14:00, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 2.212
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-25 lipca 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 26, 29 lipca 2024 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2024 r.
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Katedra Hungarystyki