Filologia iberyjska, stacjonarne, drugiego stopnia
W mocy od: 28 września 2024
Zasady kwalifikacji
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów na kierunku iberystyka, iberystyka: hispanistyka, iberystyka: portugalistyka, hispanistyka stosowana, filologia hiszpańska, filologia portugalska lub na kierunku o pokrewnych kierunkowych efektach uczenia się, z zastrzeżeniem, że efekty uczenia się zakładają osiągnięcie kompetencji językowej (czynnej i biernej) w zakresie wybranego języka na poziomie C1 (wg ESOKJ).
Elementy postępowania kwalifikacyjnego brane pod uwagę:
- średnia ocen ze studiów;
- ocena uzyskana na dyplomie ukończenia studiów.
Średnia ocen ze studiów oraz ocena uzyskana na dyplomie przeliczane będą na punkty rekrutacyjne poprzez zastosowanie mnożnika x 10
np. średnia 4,5 x 10 = 45 pkt.
Za średnią ocen ze studiów można uzyskać maksymalnie 50 punktów.
Za ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów można uzyskać maksymalnie 50 punktów.
Liczba minimalna z obu elementów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym, niezbędna do zakwalifikowania wynosi 50 punktów.
Kandydaci powinni posiadać udokumentowaną znajomość języka kierunkowego na poziomie co najmniej C1.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów na kierunku innym niż iberystyka, iberystyka: hispanistyka, iberystyka: portugalistyka, hispanistyka stosowana, filologia hiszpańska, filologia portugalska lub na kierunku innym niż kierunek o pokrewnych kierunkowych efektach uczenia się:
Kandydaci podejmujący studia drugiego stopnia na kierunku filologia iberyjska muszą znać język hiszpański lub portugalski (na poziomie C1) oraz mieć dobre rozeznanie w historii i kulturze krajów hiszpańsko i portugalskojęzycznych. Wybór, podczas rejestracji na studia, przez kandydata egzaminu wstępnego z języka hiszpańskiego i rozmowy kwalifikacyjnej w języku hiszpańskim wiąże się z wyborem specjalności hiszpańskiej lub latynoamerykańskiej. Wybór, podczas rejestracji na studia, przez kandydata egzaminu wstępnego z języka portugalskiego i rozmowy kwalifikacyjnej w języku portugalskim wiąże się z wyborem specjalności portugalskiej lub brazylijskiej.
W postępowaniu kwalifikacyjnym na studia drugiego stopnia brana jest pod uwagę liczba punktów z:
- egzaminu pisemnego z języka hiszpańskiego lub portugalskiego na poziomie C1;
- rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej w języku hiszpańskim lub portugalskim i sprawdzającej wiedzę z językoznawstwa oraz literatury, historii i kultury krajów hiszpańskiego lub portugalskiego obszaru językowego.
Zakres wymagań podczas rozmowy kwalifikacyjnej: wybrane zagadnienia z programu studiów pierwszego stopnia na kierunkach Iberystyka: hispanistyka, Iberystyka: portugalistyka oraz hispanistyka stosowana.
Maksymalna liczba punktów do uzyskania z każdego z elementów postępowania kwalifikacyjnego: 50 pkt. W postępowaniu można uzyskać maksymalnie 100 punktów.
Liczba minimalna niezbędna do zakwalifikowania:
-
egzamin z języka hiszpańskiego/portugalskiego: 25 pkt.
-
rozmowa kwalifikacyjna: 25 pkt.
Warunkiem dopuszczenia kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie minimalnej liczby punktów z egzaminu z języka hiszpańskiego lub portugalskiego.
Kandydaci z obu ścieżek rekrutacji umieszczani są na jednej liście rankingowej.
Kandydat dokonuje wyboru specjalności w deklaracji składanej wraz z innymi dokumentami po zakwalifikowaniu na studia. Przydział do specjalności odbywa się na podstawie wyników uzyskanych podczas rekrutacji (pierwszeństwo mają osoby z wyższą pozycją na liście rankingowej). Osobom, dla których nie wystarczy miejsc na deklarowanej specjalności, będzie proponowana druga ze specjalności realizowanych w ramach języka, którym kandydat posługuje się na - potwierdzonym podczas rekrutacji - poziomie co najmniej C1.
Materiały do rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu pisemnego są dostępne na stronie Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Kandydatów z dyplomem zagranicznym obowiązują takie same zasady, jak kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim
Kandydatów nieposiadających honorowanego przez UW dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2 obowiązuje podejście do egzaminu ustnego.
Podczas egzaminu sprawdzona zostanie umiejętność sprawnego porozumiewania się w języku polskim na wymaganym poziomie. Egzamin dotyczyć będzie zagadnień o charakterze ogólnym związanych z kulturą polską i światową.
Zagadnienia egzaminacyjne:
- Znani i cenieni przez Kandydata polscy przedstawiciele świata kultury, także popularnej: pisarze, malarze, muzycy, etc.
- Motywacja do podjęcia studiów w Polsce / na wybranym kierunku studiów.
- Jak Kandydat widzi swoją przyszłość zawodową w Polsce po uzyskaniu stopnia magistra?
- Jakie trudności sprawia Kandydatowi posługiwanie się językiem polskim?
- Polskie zwyczaje: które z nich Kandydat lubi, do których trudno się przystosować?
- Ulubione dania kuchni polskiej.
- Jakie miejsca w Polsce Kandydat poleciłby do odwiedzenia turystom zagranicznym?
- Ulubieni twórcy kultury światowej.
- Jakich przedmiotów Kandydat lubi się uczyć?
- Jakie postaci z kultury polskiej i światowej mogą być inspiracją dla ludzi dzisiejszych czasów?
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania: 50 pkt.
Próg punktowy: 30 pkt.
Punktacja za egzamin ze znajomości języka polskiego nie jest wliczana do punktacji końcowej, stanowi odrębną punktację.
Termin egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 2 października 2024 r., godz. 13:00 (egzamin zostanie przeprowadzony zdanie na platformie Google Meet)
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Egzamin pisemny z języka kierunkowego: 2 października 2024 r., godz. 9:00-11:00 (egzamin zostanie przeprowadzony zdanie na platformie Kampus-rekrutacja)
Rozmowa kwalifikacyjna: 2 października 2024 r., godz. 12:00 (egzamin zostanie przeprowadzony zdanie na platformie Google Meet)
Ogłoszenie wyników: 3 października 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów: 4 października 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich