Kod | S2-FPJM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Polonistyki |
Kierunek studiów | Filologia polskiego języka migowego |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 15 |
Limit miejsc | 45 |
Czas trwania | 2,5 roku |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrut.polon@uw.edu.pl tel 22 55 21 031 |
Adres WWW | http://www.polon.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument |
Filologia polskiego języka migowego to kierunek należący do dziedziny nauk humanistycznych i dyscypliny językoznawstwa. Są to jedyne w Polsce wysokospecjalistyczne studia umożliwiające zdobycie biegłości w polskim języku migowym (PJM) oraz wiedzy o środowisku niesłyszących osadzonej w szerokim kontekście lingwistycznym, socjologicznym, historycznym i kulturowym. Kierunek jest adresowany do osób, które kompetencje zawodowe zdobyte na studiach pierwszego stopnia chciałby wykorzystywać do pracy z niesłyszącymi – pedagogów, logopedów, psychologów, pracowników administracji i służby zdrowia, a także do lingwistów, kulturoznawców, historyków czy socjologów pragnących podjąć się badań humanistycznych nad społecznością głuchych i jej językiem oraz osób o wykształceniu technicznym zainteresowanych przetwarzaniem naturalnego języka migowego i tworzeniem oprogramowania, w tym aplikacji mobilnych, pomocnych dla niesłyszących. Studia zostały zaprojektowane w oparciu o wzorce międzynarodowe z zakresu tzw. Deaf studies, ich istotą jest nowatorskie podejście do głuchoty, która jest rozpatrywana na gruncie kulturowym i językowym, a nie medycznym.
Kadra dydaktyczna kierunku będzie składać się zarówno ze słyszących specjalistów, jak i rodzimych użytkowników PJM (native signers), lektoraty języka migowego będą prowadzone wyłącznie przez głuchych. Studia są przewidziane dla niewielkiej, maksymalnie 40-osobowej grupy studentów, a zajęcia lektoratowe i warsztatowe będą odbywać się w kilkunastoosobowych grupach, co umożliwi znaczne zindywidualizowanie procesu kształcenia. Planowane są indywidualne konsultacje z głuchymi lektorami pomocne w wyznaczeniu obszarów wymagających intensywniejszej pracy studenta. Studenci będą mieć możliwość korzystania z zasobów Pracowni Lingwistyki Migowej, tj. obszernego korpusu PJM, który może być wykorzystany nie tylko jako źródło danych językowych do indywidualnych projektów badawczych, ale także jako materiał szkoleniowy. Dla studentów zainteresowanych poszerzaniem kompetencji naukowych możliwe będzie prowadzenie własnych badań lingwistycznych czy kulturoznawczych przy wsparciu badaczy z Pracowni Lingwistyki Migowej, np. w celu prezentacji wyników na konferencjach naukowych.
Studia nie dają możliwości uzyskania uprawnień nauczycielskich.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku na kampusie centralnym UW przy ul. Krakowskie Przedmieście, przede wszystkim w budynku Wydziału Polonistyki. Wszystkie sale powierzchniowo przystosowane są do liczby studentów. Większość z nich jest dostępna i dostosowana dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach oraz jest wyposażona jest w sprzęt audiowizualny.
Sylwetka absolwenta
Studia dają sposobność uzyskania kompleksowego spojrzenia na zagadnienie komunikacji z osobami niesłyszącymi na różnych płaszczyznach i w różnorodnych sytuacjach zawodowych. Z tego względu wśród efektów uczenia się na kierunku filologia polskiego języka migowego znajdują się nie tylko umiejętności językowe w PJM (zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego), ale także wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne z innego zakresu. Absolwenci kierunku będą łączyć znajomość PJM z wiedzą na temat aktów prawnych dotyczących osób niesłyszących i PJM oraz działalności instytucji im przeznaczonych, będą znać kulturę Głuchych oraz będą mieć świadomość znaczenia języka dla utrzymania i rozwoju więzi społecznej mniejszości językowo-kulturowej Głuchych.
Świadomość relacji i różnic między językami fonicznymi a migowymi oraz dylematów komunikacji międzyjęzykowej i międzykulturowej umożliwi im zrozumienie potrzeb i oczekiwań głuchych uczniów, klientów czy pacjentów. Zdobyte umiejętności i kompetencje społeczne pozwolą absolwentom filologii polskiego języka migowego na skuteczną odpowiedź na potrzeby niesłyszących w zakresie edukacji, zdrowia czy wsparcia socjalnego. Studia mogą przygotować absolwentów do podjęcia pracy badawczej w zakresie lingwistyki lub kulturoznawstwa, a także do dalszego kształcenia m.in. w zakresie translatoryki foniczno-migowej.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.
Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe i składa się z rankingu, w którym brana jest pod uwagę ocena na dyplomie i średnia z toku studiów, oraz z rozmowy kwalifikacyjnej.
I etap postępowania kwalifikacyjnego – ustalenie listy rankingowej na podstawie średniej ocen z toku studiów
W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego brana jest pod uwagę ocena na dyplomie studiów wyższych (pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich) oraz wyliczona i potwierdzona przez macierzystą jednostkę średnia ocen uzyskanych podczas studiów. Na podstawie wyników pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego (suma oceny na dyplomie i średniej z toku studiów) zostanie stworzona lista rankingowa.
Do rozmowy kwalifikacyjnej zostanie dopuszczonych 60 osób z najwyższymi wynikami.
II etap postępowania kwalifikacyjnego – rozmowa kwalifikacyjna
Drugi etap postępowania stanowi rozmowa kwalifikacyjna, w trakcie której sprawdzana jest znajomość tematyki związanej z językiem i kulturą niesłyszących oraz znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym lekturę anglojęzycznej literatury przedmiotu.
Znajomość języka migowego nie jest wymagana, ale będzie dodatkowo punktowana.
Lista zagadnień obowiązujących kandydatów na etapie rozmowy kwalifikacyjnej:
- kulturowe i medyczne definiowanie głuchoty,
- języki migowe a języki migane,
- głusi jako mniejszość językowo-kulturowa,
- właściwości gramatyczne języków migowych,
- historia społeczności niesłyszących w Polsce,
- kultura Głuchych.
Maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 100. Minimalny próg kwalifikacji wynosi 51 pkt.
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego
Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie listy rankingowej utworzonej na podstawie wyników drugiego etapu postępowania.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sprawdzian kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomami zagranicznymi, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą potwierdzić znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązującej na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego.
Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim na kierunku filologia języka migowego.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 19 września 2024 r., od godz. 9:00, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Wydział Polonistyki, sala 37
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Polonistyki