Kod | S2-ISSC |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział "Artes Liberales" |
Kierunek studiów | Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | angielski |
Minimalna liczba studentów | 7 |
Limit miejsc | 30 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja@al.uw.edu.pl tel. (22) 55-25-915 |
Adres WWW | http://al.uw.edu.pl/kierunki-studiow/ |
Wymagany dokument |
Nazwa kierunku studiów: Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands (ISSC)
Typ studiów: stacjonarne, studia II stopnia (magisterskie)
Jednostki odpowiedzialne: Wydział „Artes Liberales” UW oraz Ośrodek Badań nad Migracjami UW
Język wykładowy kierunku: angielski oraz hiszpański lub włoski
ISSC to studia oferujące szerokie rozeznanie w tematyce kulturoznawczo-społecznej, opowiadające o problemach i wyzwaniach współczesnego świata, w perspektywie Polski, pogranicza i Śródziemnomorza. Przedmioty prowadzone są przez naukowców, którzy pracują na Wydziale "Artes Liberales" oraz w Ośrodku Badań nad Migracji i prowadzą badania w obszarach zainteresowań samych studiów.
Program łączy następujące elementy:
- szeroką znajomość książek i badań (“kanonu”) w obszarze nauk społecznych i kulturoznawczych oraz umiejętności krytycznego myślenia;
- pogłębioną interdyscyplinarność pozwalającą przygotować do przyszłej kariery akademickiej oraz funkcjonowania na wysoce konkurencyjnym i zmieniającym się rynku pracy;
- dyscyplinę metodologiczną, zarówno w odniesieniu do podejść ilościowych, jak i jakościowych i różnych metod badawczych właściwych naukom o kulturze, naukom socjologicznym, politologicznym, ekonomii;
- udział w procesie badawczym;
- świadomość kulturową i kompetencje językowe – istotnym składnikiem oferty dydaktycznej jest obowiązkowy moduł językowo-kulturowy (języki: włoski, hiszpański i angielski).
Limit miejsc: , w tym: miejsc w I turze, w rekrutacji czerwcowo-lipcowej oraz miejsc w II turze, w rekrutacji sierpniowo-wrześniowej.
Studia są wysoce zindywidualizowane: studenci będą mogli wybrać spośród seminariów, wykładów i konwersatoriów monograficznych, warsztatów oraz zajęć kulturowo-językowych. Dzięki temu program każdego studenta może być inny i dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Przewidujemy trzy główne ścieżki tematyczne oraz dwie ścieżki językowe - włoską i hiszpańską.
Główne tematy studiów:
- temat przewodni: kwestia mobilności/płynności/zmienności i różne wymiary współczesnych i przyszłych kryzysów;
- ścieżka 1.: państwo / suwerenność / instytucje (model władzy suwerennej, państwo narodowe, zarządzanie populacją, globalizacja, instytucje);
- ścieżka 2.: zmiana społeczna i tożsamość (ruchy społeczne, rewolucje, wojny, kondycja ponowoczesna, post-kolonializm, religia, liberalizm/indywidualizm);
- ścieżka 3.: ryzyka i kryzysy (historyczne i współczesne kryzysy, pojęcie i wymiary ryzyka, ryzyka/kryzysy) uwzględniające trzy perspektywy:
a. sposoby (zarządzania i relacje władzy),
b. perspektywę instytucji oraz
c. perspektywę jednostek (np. migrantek/-ów lub innych osób mobilnych).
Do innych poruszanych zagadnień należą m.in.: płynne życie (fluid life), bezpieczeństwo, ryzyko, kryzys, stan nadzwyczajny, katastrofa; (przykładowe tematy: katastrofa klimatyczna, masowe globalne i lokalne migracje, autorytet nauki w kulturze post-prawdy, jakość demokracji, nowe ruchy społeczne, wojny hybrydowe, globalne zagrożenia zdrowia publicznego (pandemie), prekaryzacja, automatyzacja pracy, cyfryzacja, globalne kryzysy ekonomiczne; starzenie się demograficzne; nierówności i mobilność społeczna); lekcje z przeszłości: antyczne i nowożytne wzorce polityki/społeczeństwa/jednostki, rewolucje i zmiany społeczne, rola wiedzy i filozofii
Typy zajęć:
- seminaria (prowadzone w tandemach);
- moduły językowe (polegające na zdobywaniu jednocześnie kompetencji językowych i kulturowych);
- warsztaty metodologiczne: metody badań kulturoznawczych oraz metody badań społecznych;
- wykłady i konwersatoria monograficzne, często monodyscyplinarne i szczegółowe
- opcjonalnie - intensywne kursy oferowane przez czołowych badaczy z zagranicy (w ścisłym powiązaniu ze ścieżkami tematycznymi) oraz o charakterze użytkowym (np. academic writing).
Profil absolwenta:
Absolwent/ka zdobędzie szeroką wiedzę humanistyczną i podstawy wiedzy społecznej. Docelowo będzie posiadał/a wysoki poziom umiejętności w zakresie interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień kulturowych i społecznych; rozumie znaczenie, ale i problemy komunikacji międzykulturowej; dysponuje wieloma umiejętnościami miękkimi (praca zespołowa, kreatywność, umiejętność skutecznego uczenia się, umiejętność prezentacji pomysłów i poglądów w mowie i piśmie, umiejętność zbierania, kategoryzowania i syntetyzowania danych, szczególnie cyfrowych). Zdobędzie też rozbudowane kompetencje językowe (moduł językowo-kulturowy). Dodatkowo nabędzie umiejętność pozyskiwania / wykorzystania / interpretacji / wizualizacji – w sposób świadomy i refleksyjny – różnych rodzajów danych, w tym tzw. dużych danych na temat złożonych zjawisk społecznych, w tym: zjawisk kryzysowych, kwestii tożsamościowych, migracji, nierówności czy zmian demograficznych.
Absolwent/ka będzie miał/a możliwość nabycia praktycznych kompetencji użytecznych tak w potencjalnej przyszłej pracy badawczej, jak i na rynku pracy:
- umiejętność planowania / przygotowywania / realizacji procesu badawczego,
- umiejętność innowacyjnego przetwarzania i wizualizacji danych;
- umiejętność łączenia wiedzy na temat procesów społecznych z politykami publicznymi (evidence-based policies).
Wyposażony w takie kompetencje absolwent/ka będzie przygotowany/a do pracy w państwowych instytucjach kulturalnych i społecznych oraz w organizacjach pozarządowych o podobnym profilu, w firmach i instytucjach zajmujących się animacją kultury oraz przybliżaniem kultury innych krajów; w firmach i instytucjach, które potrzebują specjalistów ds. kontaktów międzykulturowych.
Limit miejsc
20 miejsc w pierwszej turze rekrutacji czerwcowo-lipcowej
10 miejsc w drugiej turze rekrutacji sierpniowo-wrześniowej
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Próg kwalifikacji: 60 punktów.
Na studia mogą rejestrować się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera (lub równoważny) z oceną co najmniej dobry - por. pkt. 1* lub które są tuż przed obroną - por. pkt. 2**.
* 1. kandydaci posiadający jeden z ww. dyplomów lub poświadczone przez uczelnię macierzystą zaświadczenie o obronie pracy dyplomowej zawierające informację o ocenie na dyplomie zamieszczają skan tego dokumentu w systemie IRK na osobistym koncie rejestracyjnym;
** 2. osoby przed obroną pracy dyplomowej zamieszczają w systemie IRK na osobistym koncie rejestracyjnym skan wydanego przez uczelnię macierzystą zaświadczenia potwierdzającego planowany termin obrony pracy dyplomowej wraz z informacją o średniej ze studiów. Osoby te są zobowiązane do przedstawienia (poprzez zamieszczenie na osobistym koncie rejestracyjnym w systemie IRK) oryginału dyplomu lub poświadczonego przez uczelnię macierzystą zaświadczenia o obronie pracy dyplomowej zawierającego informację o ocenie na dyplomie najpóźniej do godziny 12.00 dnia poprzedzającego rozmowę kwalifikacyjną.
Niezałączenie do systemu IRK we wskazanym terminie skanu dokumentu potwierdzającego ocenę na dyplomie powoduje dyskwalifikację kandydata i przyznanie mu 0 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
- rozmowę kwalifikacyjną,
- ocenę na dyplomie (licencjata, magistra, inżyniera [lub równoważnym]).
Celem rozmowy jest sprawdzenie rozumienia wybranych tekstów zaproponowanych przez Komisję*, umiejętność swobodnej o nich dyskusji w języku angielskim oraz zdolność wyciągania wniosków odnoszących się do kulturowej i społecznej sytuacji współczesnej Polski i regionu będącego przedmiotem studiów.
*Komisja opublikuje w późniejszym terminie listę tekstów, spośród których kandydat/ka dokonuje wyboru trzech, które stanowić będą podstawę do rozmowy kwalifikacyjnej.
Lista lektur dostępna jest na następującej stronie:
https://issc.al.uw.edu.pl/admissions/interview-reading-list/Oceniając rozmowę kwalifikacyjną kandydata komisja uwzględni następujące kryteria:
- znajomość treści wybranych tekstów oraz kontekstu ich powstania;
- umiejętność dyskusji wokół problematyki w nich zawartych;
- zdolność do porównywania zagadnień pomiędzy tekstami;
- przygotowanie do wyciągnięcia wniosków z lektur odnoszących się do współczesnej sytuacji kulturowej, społecznej lub politycznej.
Z rozmowy kwalifikacyjnej można uzyskać maksymalnie 80 punktów.
Za zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej uznaje się uzyskanie nie mniej niż 50 punktów.
Uzyskanie z rozmowy kwalifikacyjnej wyniku mniejszego niż 50 punktów powoduje dyskwalifikację kandydata i przyznanie mu 0 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.
Z oceny na dyplomie kandydat może uzyskać:
- 20 punktów – ocena celujący
- 15 punktów – ocena bardzo dobry
- 10 punktów – ocena dobry plus
- 0 punktów - ocena dobry
Ocena dostateczna plus ani dostateczna nie kwalifikuje do ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands
Łącznie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat może uzyskać 100 punktów.
Suma punktów uzyskanych z dwóch elementów postępowania kwalifikacyjnego wyznacza miejsce kandydata na liście rankingowej.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Próg kwalifikacji: 60 punktów.
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Wyniki na dyplomach zagranicznych zostaną odpowiednio dostosowane do skali ocen zaprezentowanej w zasadach rekrutacji dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim
Kandydaci zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. W przypadku, gdy kandydat nie posiada dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego, komisja rekrutacyjna sprawdzi kompetencje językowe kandydata do studiowania na kierunku Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Komisja sprawdza umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, a także umiejętności komunikacji w języku angielskim, w tym prowadzenia dyskusji akademickiej.
Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim na poziomie co najmniej B2.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 19 września 2024 r., godz. 9:00, Wydział "Artes Liberales", ul. Dobra 72, sala 4
UWAGA: Wszystkie rozmowy kwalifikacyjne będą się odbywały stacjonarnie. Na prośbę kandydata, w uzasadnionych przypadkach, przewidujemy możliwość przeprowadzenia rozmowy z kandydatem w formie zdalnej na platformie Zoom.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne dla studentów spoza UE/EFTA (strony umowy o EOG) oraz Szwajcarii - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Kolegium Artes Liberales