Kultury Śródziemnomorza, stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 18 kwietnia 2024

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Próg kwalifikacji: 60 pkt.

Na studia mogą rejestrować się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera (lub równoważny) por. pkt. 1* lub które są tuż przed obroną - por. pkt. 2**.

* 1. kandydaci posiadający jeden z ww. dyplomów lub poświadczone przez uczelnię macierzystą zaświadczenie o obronie pracy dyplomowej zamieszczają skan tego dokumentu w systemie IRK na swoim koncie rekrutacyjnym;

** 2. osoby przed obroną pracy dyplomowej zamieszczają w systemie IRK na swoim koncie rekrutacyjnym skan wydanego przez uczelnię macierzystą zaświadczenia potwierdzającego planowany termin obrony pracy dyplomowej wraz z informacją o średniej ze studiów. Osoby te są zobowiązane do przedstawienia (poprzez zamieszczenie w systemie IRK) oryginału dyplomu lub poświadczonego przez uczelnię macierzystą zaświadczenia o obronie pracy dyplomowej zawierającego informację o ocenie na dyplomie najpóźniej do godziny 12.00 dnia poprzedzającego rozmowę kwalifikacyjną.

Niezałączenie do systemu IRK we wskazanym terminie skanu dokumentu potwierdzającego ocenę na dyplomie powoduje dyskwalifikację kandydata i przyznanie mu 0 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

Kandydaci przechodzą postępowanie kwalifikacyjne, na które składa się punktacja za posiadaną ocenę na dyplomie oraz rozmowa kwalifikacyjna.

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest ocena orientacji w zagadnieniach związanych z wybranymi przez kandydata ścieżkami studiowania oraz predyspozycji do podjęcia studiów.

Oceniając rozmowę kwalifikacyjną kandydata komisja będzie brała pod uwagę następujące kryteria:

Kandydat wskazuje zakres tematyczny rozmowy kwalifikacyjnej zgodny z charakterem seminariów oferowanych dla studentów kulturoznawstwa – cywilizacji śródziemnomorskiej II stopnia. Seminaria zgodne są ze ścieżkami oferowanymi na studiach dla studentów. Są to ścieżki: nowogrecka, hiszpańska, włoska, francuska i rosyjska.

Kandydat zgłasza trzy lektury związane z jedną ze ścieżek / seminariów wskazanych powyżej, które będą stanowiły punkt wyjścia do rozmowy. Z rozmowy kwalifikacyjnej można otrzymać maksymalnie 50 punktów. Za zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej uznaje się zdobycie minimum 10 pkt.

Kandydaci załączają proponowane listy lektur w formie plików wczytanych na indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK UW nie później niż w ostatnim dniu rejestracji na studia.

Do punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej dodawane są punkty za ocenę na dyplomie pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitym magisterskim. Ocena z dyplomu jest punktowana w następujący sposób:

  1. ocena celujący – 50 punktów,
  2. ocena bardzo dobry – 40 punktów,
  3. ocena dobry plus – 30 punktów,
  4. ocena dobry – 20 punktów,
  5. ocena dostateczny plus – 15 punktów,
  6. ocena dostateczny – 10 punktów

Łącznie z rozmowy kwalifikacyjnej oraz punktacji za ocenę na dyplomie kandydat może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Suma punktów uzyskanych z dwóch elementów postępowania kwalifikacyjnego wyznacza miejsce kandydata na liście rankingowej.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Wyniki na dyplomach zagranicznych zostaną odpowiednio dostosowane do skali ocen zaprezentowanej w zasadach rekrutacji dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z dyplomem zagranicznym zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2. W przypadku gdy kandydat nie posiada dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, komisja rekrutacyjna sprawdzi kompetencje językowe kandydata do studiowania na Wydziale „Artes Liberales” w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Komisja sprawdza umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, a także umiejętności komunikacji w języku polskim, w tym prowadzenia dyskusji akademickiej.

Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim na poziomie co najmniej B2.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Maksymalną liczbę punktów (100 pkt) w postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskują absolwenci studiów na kierunku kulturoznawstwo z oceną na dyplomie co najmniej dobry.

Wyniki na dyplomach zagranicznych zostaną odpowiednio dostosowane do skali ocen obowiązującej w Uniwersytecie Warszawskim.

Kandydaci legitymujący się dyplomami zagranicznymi, którzy ukończyli kierunek kulturoznawstwo i korzystają z ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym, zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2. W przypadku gdy kandydat nie posiada dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, komisja rekrutacyjna sprawdzi kompetencje językowe kandydata do studiowania na Wydziale „Artes Liberales". W trakcie rozmowy na temat krótkiego tekstu (około 1 strony formatu A4), który na początku sprawdzianu kandydat czyta po cichu i streszcza ustnie komisji, komisja zadaje kandydatowi 5 pytań związanych z przeczytanym tekstem. Z każdego pytania kandydat może otrzymać maksymalnie 5 punktów. Osobno oceniana jest (także na 5 pkt) umiejętność zaprezentowania się i prowadzenia konwersacji na tematy codzienne (umiejętność formułowania i opisywania doświadczeń, wydarzeń i aspiracji oraz umiejętność krótkiego uzasadnienia i wyjaśnienia swoich opinii i planów).

Z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego można uzyskać maksymalnie 30 pkt. Aby zaliczyć sprawdzian, kandydat musi zdobyć minimum 20 pkt. W trakcie rozmowy komisja sprawdza stopień zrozumienia przez kandydata tekstu pisanego, umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, a także umiejętności komunikacji w języku polskim.

Punkty zdobyte ze sprawdzianu kompetencji językowych nie wliczają się do końcowego wyniku postępowania rekrutacyjnego. Potwierdzenie przez komisję wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

 

Terminy

Rozmowa kwalifikacyjna: 17 lipca 2024 r., godz. 9:00, Wydział "Artes Liberales", ul. Dobra 72

UWAGA: Wszystkie rozmowy kwalifikacyjne będą się odbywały stacjonarnie. Na prośbę kandydata, w uzasadnionych przypadkach, przewidujemy możliwość przeprowadzenia rozmowy z kandydatem w formie zdalnej na platformie Zoom.

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Kolegium Artes Liberales

Więcej informacji: http://www.cs.ibi.uw.edu.pl/cs_on_wp/?page_id=925