Kulturoznawstwo - wiedza o kulturze, stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 1 grudnia 2023

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.

Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe i składa się z rankingu średniej ocen z toku studiów oraz rozmowy kwalifikacyjnej.

Maksymalny wynik możliwy do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym wynosi 200 pkt.

I etap postępowania kwalifikacyjnego – ustalenie listy rankingowej na podstawie średniej ocen z toku studiów

W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego brana jest pod uwagę wyliczona i potwierdzona przez macierzystą jednostkę średnia z toku studiów przeliczona na punkty. Średnia ocen 5.0 i wyższe oceny liczone są jako 100 pkt.

Punkty przelicza się według wzoru: średnia ocen x 100; a następnie wynik dzielony przez 5 (np. dla średniej 4,59: 4,59 x 100 : 5 = 91,8). W razie konieczności wynik zostaje zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku).

Do rozmowy dopuszczonych zostanie 160 osób z najwyższymi wynikami w terminie lipcowym oraz, w wypadku uruchomienia naboru uzupełniającego we wrześniu, liczba osób stanowiąca dwukrotność pozostałych do zapełnienia miejsc (kandydaci w II turze kwalifikowani są również na podstawie średniej z toku studiów przeliczonej na punkty).

Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w pierwszym etapie wynosi 100.

II etap postępowania kwalifikacyjnego – rozmowa kwalifikacyjna

Drugi etap postępowania stanowi rozmowa kwalifikacyjna, której celem jest sprawdzenie kompetencji kulturoznawczych kandydata, w tym jego orientacji w źródłach informacji naukowej, zdolności dostrzegania i formułowania problemów badawczych, a także umiejętność budowy wypowiedzi ustnej.

W trakcie rozmowy oceniana będzie wiedza kandydata z zakresu (do wyboru):

Podczas rozmowy kandydat prezentuje temat badawczy związany z planowaną pracą magisterską. Proponowany temat prezentacji należy przesłać poprzez wiadomość w systemie IRK w terminie do końca trwania rejestracji, tj. do 11.07.2024 r. w turze lipcowej lub do 14.09.2024 r. w turze wrześniowej.

Maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 100.

Ocena niedostateczna (20 pkt. lub mniej) z rozmowy kwalifikacyjnej dyskwalifikuje kandydata na studia.

Wynik postępowania kwalifikacyjnego

Wynik postępowania kwalifikacyjnego stanowi suma wyników z pierwszego i drugiego etapu postępowania. O zakwalifikowaniu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie ostatecznych wyników.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z dyplomem zagranicznym, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą potwierdzić znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązującej na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego.

Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowaniu w języku polskim na kierunku kulturoznawstwo – wiedza o kulturze.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Rozmowa kwalifikacyjna: 17-18 lipca 2024 r., od godz. 9:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Google Meet)

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Instytut Kultury Polskiej