Kod | S2-PKZK |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych |
Kierunek studiów | Polityka kulturalna i zarządzanie w kulturze |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 15 |
Limit miejsc | 40 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja.wnpism@uw.edu.pl tel. (22) 55-22-986 |
Adres WWW | https://wnpism.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Ogólna charakterystyka
Studia II stopnia z zakresu polityki kulturalnej realizowane na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych to pierwszy tego typu program w Polsce. Studia opracowane i prowadzone w formule współpracy z innymi jednostkami UW: Wydział Polonistyki - Instytut Kultury Polskiej, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce, Wydział Zarządzania, Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Centrum Europejskie UW. Kompleksowa oferta łącząca wiedzę humanistyczną i społeczną w zakresie nauk o polityce i administracji, nauk o stosunkach międzynarodowych, nauk o zarządzaniu i jakości, ekonomii i finansów, nauk o kulturze i religii oraz nauk o sztuce. Atrakcyjność studiów polega na połączeniu zajęć ze specjalistami wielu dziedzin zajmujących się relacjami kultury i polityki oraz praktykami kultury.
Duży nacisk zostanie położony na praktyczny element „doświadczania kultury”, który umożliwi studentom zarówno bierne, jak i czynne uczestnictwo w kulturze. Studenci będą realizować indywidualne projekty związane z kulturą w formie tutoriali, mając dostęp do wybranych przez siebie tutorów i instytucji kultury.
Dodatkowo mogą rozszerzać treści swoich programów studiów o wybrane przedmioty ogólnouniwersyteckie. Dla zainteresowanych istnieje możliwość przygotowania i obrony pracy magisterskiej w języku angielskim.
Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów.
Program studiów
Oferta programu studiów koncentruje się na połączeniu trzech modułów, kreujących interdyscyplinarność kierunku, gwarantujących połącznie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności kierowania polityką kulturalną i zarządzania w kulturze:
- I moduł – Polityka kulturalna i międzynarodowe stosunki kulturalne
- II moduł – Kultura i sztuka
- III moduł – Ekonomia i zarządzanie w kulturze
Przykładowe przedmioty:
- Polska polityka kulturalna w XX i XXI wieku
- Międzynarodowe stosunki kulturalne
- Wiedza o kulturze
- Zarządzanie w kulturze
- Ekonomia kultury
- Doświadczanie kultury – dwusemestralny przedmiot praktyczny
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów posiada rozszerzoną (w stosunku do studiów I stopnia) wiedzę dotyczącą funkcjonowania i przenikania się sfery polityki i kultury. Rozumie reguły i znaczenie polityki kulturalnej jako kreowanej i wdrażanej polityki publicznej, a także sposoby i kierunku zarządzania w kulturze.
Absolwent posiada również wiedzę i umiejętności pozwalające na dokonywanie samodzielnych, pogłębionych analiz i syntez procesów zachodzących w publicznym życiu kulturalnym, kompetentne, zgodne z zasadami etyki kierowanie zespołami ludzkimi i podejmowanie decyzji zarządczych w instytucjach kultury. Osoby kończące studia będą znać podstawowe instrumenty pracy w tym obszarze (prawne, finansowe, zarządczo-projektowe), mieć wiedzę i świadomość teoretyczną i historyczną związaną z kulturą, zarówno w rozumieniu antropologicznym, jak i artystycznym, oraz umiejętności praktycznego współdziałania z ludźmi tworzącymi kulturę.
Absolwenci mogą podjąć pracę państwowych i samorządowych, unijnych oraz międzynarodowych instytucjach kultury i urzędach zarządzających polityką kulturalną, w tym także w trzecim sektorze. Ponadto mogą świadczyć pracę polegającą na zarządzaniu kulturą na poziomie prywatnym (producent; impresario; agent/menadżer twórcy i artysty).
Absolwent nabywa poszerzone umiejętności do organizowania wydarzeń kultury, a także potrafi zaprezentować w formie performatywnej wybrany przez siebie projekt z dowolnego segmentu kultury.
Absolwent ma również ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do pracy badawczej i kontynuacji edukacji w Szkole Doktorskiej.
Szczegóły na stronie Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.
O Wydziale
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również największym ośrodkiem politologicznym w Polsce.
Studiuje u nas ponad 3 000 studentów a nasze kierunki od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw , co czyni je najlepszymi w Polsce!
Strona wydziału: wnpism.uw.edu.pl
Facebook: facebook.com/wnpism
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Próg kwalifikacji: 20 pkt.
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny na dowolnym kierunku studiów.
Kandydaci będą kwalifikowani na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w oparciu o artykuł naukowy, który zostanie podany do wiadomości kandydatów na stronie IRK.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może uzyskać maksymalnie 50 punktów w wyniku oceny następujących predyspozycji i umiejętności:
- analizy zawartości merytorycznej tekstu w kontekście politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań omawianego zjawiska - 0-20 pkt.
- rozumienia przyczyn przebiegu oraz prognozowania zjawiska omówionego w tekście - 0-20 pkt.
- posługiwania się kategoriami z zakresu polityk publicznych - 0-5 pkt.
- języka, stylu i kompozycji wypowiedzi - 0-5 pkt.
Artykuły do rozmowy kwalifikacyjnej (kandydat zapoznaje się z oboma tekstami):
- Hanna Schreiber, Niematerialne dziedzictwo kulturowe jako element soft power państw;
- Daniel Przastek, Polityka kulturalna w Polsce (i na świecie).
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomami zagranicznymi, którzy nie posiadają honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą uzyskać potwierdzenie znajomości języka w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego stanowi potwierdzenie posiadania kwalifikacji do studiowania w języku polskim.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 29-30 lipca 2024 r., godz. 8:00-20:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Google Meet)
Ogłoszenie wyników: 1 sierpnia 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 2, 5-6 sierpnia 2024.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 7-8 sierpnia 2024 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 12-13 sierpnia 2024 r.
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych