Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

American Studies, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-PRK-AM
Jednostka organizacyjna Instytut Ameryk i Europy
Kierunek studiów American Studies
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski
Minimalna liczba studentów 15
Limit miejsc 70
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.osa@uw.edu.pl
tel. (22) 55-33-326
Adres WWW http://www.asc.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Dziedziny: nauki humanistyczne oraz nauki społeczne

Dyscypliny: nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo, historia, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne

Dyscyplina wiodąca: nauki o kulturze i religii

Program

Ośrodek Studiów Amerykańskich jest interdyscyplinarną jednostką naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jego pracownicy zajmują się różnymi dziedzinami związanymi ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, także w szerszym kontekście sąsiadujących krajów półkuli zachodniej: kulturą, literaturą, sztuką, filmem i mediami, historią, gospodarką, polityką, historią idei, społeczeństwem i prawem.

Ośrodek Studiów Amerykańskich UW prowadzi stacjonarne studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim. Studia trwają 2 lata (cztery semestry). Zajęcia są prowadzone przez stałych pracowników naukowo-dydaktycznych, wykładowców kontraktowych i profesorów wizytujących. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Dodatkowo, studenci mogą wybrać zajęcia prowadzone w języku hiszpańskim. Wśród stałych wykładowców OSA są naukowcy polscy, także ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Studia II stopnia o profilu hemisferycznym to unikatowy program w polskim szkolnictwie wyższym, zorientowany na rozwinięcie umiejętności badawczych (system proseminariów badawczych) i oferujący zajęcia dotyczące Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej i całego regionu zachodniej półkuli.

Dodatkowo, program zapewnia studentom możliwość doskonalenia innych niż badawcze umiejętności, w tym praktycznych oraz tzw. miękkich (autoprezentacji, pracy w grupie, skutecznego komunikowanie się w środowisku wielokulturowym, organizacji pracy i efektywnego zarządzanie czasem), związanych z akademickim i pozaakademickim środowiskiem pracy.

Studenci mają możliwość praktycznego wykazania się zdobytą wiedzą teoretyczną oraz posiadanym warsztatem badawczym w ramach grupowych lub indywidualnych badań terenowych, kwerend bibliotecznych i wyjazdów konferencyjnych. Przewiduje to, m.in., program grantów badawczych dla najlepszych studentów na dofinansowanie badań terenowych w Stanach Zjednoczonych lub w Ameryce Łacińskiej i kwerend w bibliotekach amerykanistycznych w Europie.

Program studiów dostępny tutaj

Absolwenci

Absolwenci otrzymują dyplom magistra studiów amerykanistycznych. Absolwent dwuletnich studiów magisterskich w Ośrodku Studiów Amerykańskich posiada wiedzę na temat faktów, procesów i zjawisk kulturowych związanych z obydwiema Amerykami, rozumie teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi oraz potrafi rozpoznawać, rozumieć, opisywać, interpretować oraz wyjaśniać ich przyczyny oraz przebieg. Umie przy tym korzystać z odpowiednio dobranych źródeł oraz zaawansowanych metod i narzędzi badawczych. Jest w stanie posługiwać się językiem angielskim co najmniej na poziomie B2+ oraz językiem hiszpańskim na poziomie co najmniej A2, jeśli wybierze lektorat języka hiszpańskiego.

Absolwent jest również przygotowany do gromadzenia, oceniania i łączenia ze sobą faktów z zakresu kultury oraz wyciągania wniosków, współpracy w grupie, planowania projektów i prezentowania ich wyników – pracy, którą na co dzień wykonują badacze, ale także przedsiębiorcy, dziennikarze, nauczyciele przedmiotów humanistycznych i społecznych, aktywiści społeczni oraz pracownicy instytucji publicznych.

Absolwenci przygotowani są do podjęcia studiów doktorskich w zakresie nauk humanistycznych i społecznych zorientowanych regionalnie na zachodnią półkulę, przede wszystkim Stany Zjednoczone oraz Amerykę Łacińską.

Absolwenci OSA znajdują zatrudnienie w biznesie, handlu, gospodarce; dziennikarstwie, mediach; instytucjach kultury; nauce i szkolnictwie; administracji państwowej; służbie zagranicznej i organizacjach międzynarodowych; turystyce.

Budynek

Studenci mają zapewnione komfortowe warunki studiów. Zajęcia odbywają się w salach wykładowych znajdujących się w budynku UW przy ulicy Dobrej 55, na Powiślu. W pobliżu znajdują się siedziby innych wydziałów, Kampus Główny UW oraz Biblioteka Uniwersytecka.

Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sale wykładowe są wyposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do sieci Internet. Na terenie budynku dostępny jest Internet bezprzewodowy (sieć EDUROAM).

Biblioteka OSA UW udostępnia ceniony przez badaczy, studentów i dziennikarzy księgozbiór. Zgromadzone piśmiennictwo dotyczy zarówno Stanów Zjednoczonych Ameryki, jak i Ameryki Łacińskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe.

I etap: Opis zainteresowań badawczych

W 2-3 akapitach (300-400 słów) kandydat opisuje swoje zainteresowania badawcze w zakresie amerykanistyki. Opis musi być przygotowany po angielsku. W opisie należy wyjaśnić, dlaczego warto zbadać ten obszar zainteresowań, jaka jest obecna wiedza kandydatki lub kandydata na ten temat oraz sformułować ewentualne pytania badawcze. Należy dołączyć listę 3-5 źródeł akademickich, które kandydat lub kandydatka przeanalizował/a. Opis zainteresowań badawczych nie zobowiązuje do podjęcia konkretnego tematu pracy magisterskiej. Opis będzie oceniany na podstawie:

  • umiejętności formułowania pomysłów/zainteresowań badawczych w pisemnym języku angielskim;
  • umiejętności identyfikowania istotnych i interesujących problemów badawczych;
  • powiązania zainteresowań badawczych z programem studiów amerykanistycznych.

W pierwszym etapie kandydat może otrzymać maksymalnie 50 punktów.

Kandydaci, którzy uzyskają co najmniej 25 punktów, przechodzą do II etapu.

II etap: egzamin ustny na podstawie przesłanego opisu zainteresowań

Kandydatowi lub kandydatce zostaną zadane pytania związane z przedłożonym opisem zainteresowań naukowych.

Egzamin zostanie oceniony na podstawie:

  • umiejętności formułowania pomysłów i argumentów w mówionym języku angielskim;
  • znajomości podstawowych pojęć związanych z deklarowanymi zainteresowaniami badawczymi;
  • predyspozycji do interdyscyplinarnych studiów amerykanistycznych.

W drugim etapie kandydat może otrzymać maksymalnie 50 punktów. Minimalna liczba punktów w drugim etapie konieczna do kwalifikacji na studia to 25 pkt.

Kandydaci z najwyższą punktacją ogólną (z obu etapów rekrutacji) zostaną zakwalifikowani do programu.

Aby zostać zakwalifikowanym, kandydaci muszą otrzymać co najmniej 50 punktów na 100 możliwych.

Kandydat, który nie uzyska minimalnej liczby punktów wymaganej na którymkolwiek etapie postępowania kwalifikacyjnego (co najmniej 25 za pierwszy etap, co najmniej 25 za drugi, łącznie co najmniej 50), otrzyma 0 (zero) punktów za cały nabór oraz zostanie zdyskwalifikowany.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Zasady rekrutacji są takie same, jak w przypadku kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim

Uzyskanie minimalnej liczby punktów w obu etapach rekrutacji (opis zainteresowań badawczych i egzamin ustny po angielsku) potwierdza jednocześnie kompetencje kandydatów do studiowania w tym języku (w przypadku osób nieposiadających honorowanych przez UW dokumentów poświadczających znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2).

 Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Egzamin: 19-20 września 2024 r., od godz. 9:30 (egzamin zostanie przeprowadzony zdalnie na platformie Zoom)

Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 25-26 września 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne dla studentów spoza UE/EFTA (strony umowy o EOG) oraz Szwajcarii - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Ośrodek Studiów Amerykańskich