Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-QPC
Jednostka organizacyjna Wydział Fizyki
Kierunek studiów Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski
Minimalna liczba studentów 3
Limit miejsc 10
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@fuw.edu.pl
tel. (22) 55-32-506
Adres WWW http://www.fuw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 08.07.2024 23:59)

Studia polegają na kształceniu przez udział w badaniach naukowych związanych z fizyką lub chemią kwantową.

Program studiów:

  • dyscyplina wiodąca: nauki fizyczne, dyscyplina dodatkowa: nauki chemiczne;
  • kształcenie w języku angielskim;
  • kształcenie w zakresie fizyki oparte na światowej klasy badaniach naukowych prowadzonych na Wydziale Fizyki UW i na Wydziale Chemii UW;
  • kształcenie w na podstawie indywidualnego planu studiów pod kierunkiem opiekuna naukowego;
  • kształcenie poza realizacją konkretnych przedmiotów – w dużej mierze przez udział w badaniach naukowych, samokształcenie i tutoring;
  • własny budżet na działalność badawczą;
  • szeroki zakres zajęć laboratoryjnych;
  • dostęp do pracowni komputerowych i bogato wyposażonych bibliotek specjalistycznych;
  • możliwość wykonywania własnych projektów i prototypów w pracowni Makerspace@UW;
  • praktyki zawodowe w ramach studiów;
  • zajęcia na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5) i na Wydziale Chemii (ul. Pasteura 1).

Sylwetka absolwenta :

Absolwent/ka ma kompetencje umożliwiające samodzielne i zespołowe rozwiązywanie trudnych i zdefiniowanych w sposób otwarty problemów. Biegłość w fizyce i chemii kwantowej umożliwia mu/jej udział w zaawansowanych badaniach naukowych, jednak kompetencje te są uniwersalne. Wiedza i umiejętność tworzenia modeli matematycznych w połączeniu z kompetencjami komunikacyjnymi i umiejętnością analizy danych, w tym za pomocą uczenia maszynowego, pozwalają absolwentowi na dowolną realizację pasji.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Kwalifikacja odbywa się na podstawie egzaminu pisemnego i rozmowy kwalifikacyjnej. Liczba punktów rekrutacyjnych jest sumą punktów z egzaminu pisemnego i z rozmowy kwalifikacyjnej.

Egzamin pisemny składa się z 10 zadań ocenianych w skali od 0 do 10, przy czym ocena zadania jest liczbą całkowitą. Kandydat lub kandydatka przedstawia rozwiązania pięciu wybranych przez siebie zadań. Maksymalny wynik z egzaminu pisemnego to 50 punktów. Jeśli kandydat lub kandydatka przedstawi rozwiązania więcej niż pięciu zadań, wszystkie rozwiązania są oceniane, lecz w punktacji końcowej uwzględnia się wyniki pięciu najniżej ocenionych zadań. Egzamin pisemny odbywa się w języku angielskim. Zakres tematyczny obejmuje zagadnienia z poniższej listy, przy czym nie wszystkie zagadnienia muszą być poruszane w zadaniach egzaminacyjnych.

Zagadnienia z fizyki w zakresie treści programowych kierunku fizyka:

  1. drgania i fale
  2. elektryczność i magnetyzm,
  3. fizyka jądra atomowego i cząstek elementarnych
  4. fizyka materii skondensowanej,
  5. mechanika klasyczna,
  6. mechanika kwantowa,
  7. optyka,
  8. termodynamika.

Zagadnienia z chemii w zakresie treści programowych kierunku chemia:

  1. chemia fizyczna,
  2. chemia kwantowa,
  3. podstawy chemii teoretycznej,
  4. spektroskopia.

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w całości w języku angielskim i jest oceniana w skali od 0 do 50 punktów według podanych niżej kryteriów. Wynik punktowy jest obliczany jako średnia arytmetyczna ocen członków komisji egzaminacyjnej, zaokrąglona w dół do najbliższej liczby całkowitej. Rozmowa kwalifikacyjna przebiega według następującego scenariusza.

  1. Kandydat lub kandydatka przedstawia przebieg swoich dotychczasowych studiów, z uwzględnieniem działalności w kołach naukowych lub organizacjach studenckich, uczestnictwa w projektach badawczych i konferencjach naukowych – do 5 minut; od 0 do 10 punktów.
  2. Kandydat lub kandydatka prezentuje na poziome popularno-naukowym wybrane przez siebie zagadnienie dotyczące fizyki lub chemii kwantowej, posługując się prezentacją komputerową – do 10 minut; od 0 do 20 punktów. Ocenie podlega zawartość merytoryczna prezentacji, spójność treści prezentacji, dostosowanie poziomu prezentacji do publiczności niebędącej specjalistami z zakresu prezentowanych zagadnień. Brak przygotowania prezentacji wiąże się z uzyskaniem wyniku równego zero z rozmowy kwalifikacyjnej.
  3. Dyskusja prezentacji z członkami komisji egzaminacyjnej – do 5 minut; od 0 do 20 punktów. Członkowie komisji egzaminacyjnej mogą zadawać kandydatowi lub kandydatce zarówno pytania dotyczące treści prezentacji, jak i dodatkowe pytania mające na celu pogłębienie treści prezentacji lub poszerzenie zakresu przedstawionego materiału.
  4. Zakończenie rozmowy.

Warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie końcowej liczby punktów rekrutacyjnych nie mniejszej niż 51, w tym co najmniej 25 punktów z egzaminu pisemnego i co najmniej 25 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej. Uzyskana liczba punktów musi zapewniać miejsce na liście rankingowej mieszczące się w ramach obowiązującego limitu. Limit punktów możliwych do zdobycia wynosi 100.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

 

Sprawdzian kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim

Znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy przez kandydata lub kandydatkę powinna być potwierdzona honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem.

W przypadku braku takiego dokumentu znajomość języka angielskiego na odpowiednim poziomie jest poświadczana na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej w całości w języku angielskim.

Rozmowa sprawdzająca znajomość języka angielskiego (jeśli dotyczy kandydata): 16 lipca 2024 r., godz. 10:00-14:00, egzamin zostanie przeprowadzony zdalnie na platformie Google Meet

Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Egzamin pisemny: 15 lipca 2024 r., od godz. 8:30 (egzamin zostanie przeprowadzony stacjonarnie - Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5, sala 0.06 lub na uzasadniony wniosek kandydata zdalnie - platforma Kampus-rekrutacja)

Rozmowa kwalifikacyjna: 16 lipca 2024 r., od godz. 8:30 (rozmowa zostanie przeprowadzona stacjonarnie - Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5, sala 2.24 lub na uzasadniony wniosek kandydata zdalnie - platforma Google Meet)

UWAGA! W przypadku chęci przystąpienia do egzaminu/rozmowy w formie zdalnej, po dokonanej rejestracji i uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej, prosimy o kontakt z Komisją Rekrutacyjną Wydziału Fizyki wysyłając maila na adres: rekrutacja@fuw.edu.pl

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-25 lipca oraz 25-26 września 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne dla studentów spoza UE/EFTA (strony umowy o EOG) oraz Szwajcarii - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

UWAGA! Po zarejestrowaniu na kierunek i uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej, Kandydat może sam wygenerować ze swojego konta w IRK skierowanie do lekarza medycyny pracy.

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Fizyki