Kod | S2-RAA |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Orientalistyczny |
Kierunek studiów | Religions of Asia and Africa: Buddhism, Islam and Others |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | angielski |
Minimalna liczba studentów | 5 |
Limit miejsc | 21 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja.orient@uw.edu.pl tel. (22) 55-24-052,(22) 55 22 200 |
Adres WWW | http://orient.uw.edu.pl/religions-asia-africa/ |
Wymagany dokument |
Kierunek Religions of Asia and Africa: Buddhism, Islam and Others, to unikalny i innowacyjny programu studiów II stopnia, który umożliwia zapoznanie się z najważniejszymi pan-azjatyckimi religiami Wschodu. Pozwala na zrozumienie doktryn religijnych, które od wieków tworzą podstawę moralności, zasad prawnych i szeroko rozumianego kontekstu kulturowego, dostarcza niezbędnej badawczej perspektywy porównawczej i umożliwia upowszechnienie wyników badań nad religiami Azji i Afryki.
Studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone w j. angielskim mają charakter interdyscyplinarny i stanowią unikatowe w skali kraju połączenie perspektywy religioznawczej i orientalistycznej w zakresie dyscypliny nauka o kulturze i religii. Wyjątkowy program dydaktyczny realizowany jest na Wydziale Orientalistycznym UW, który szczyci się 90-letnim doświadczeniem w nauczaniu o kulturach i językach Azji i Afryki. Główny nacisk położony jest na zagadnienia związane z buddyzmem i islamem, ukazane na tle innych religii i w kontekście oddziaływania na społeczeństwo. Dodatkowo, dla głębszego poznania i zrozumienia religii azjatyckich studenci uczą się jednego z języków religii – tybetańskiego lub arabskiego, dzięki czemu mają szansę lepiej poznać terminologię religijną.
W trakcie zajęć studenci poznają metodologię religioznawczą oraz wiedzę w zakresie doktryn religijnych buddyzmu i islamu a także w skrócie wielu innych religii Azji i Afryki (starożytnego Egiptu i Wschodu Starożytnego, hinduizmu, judaizmu, taoizmu, konfucjanizmu, szintoizmu, szamanizmu, alewizmu, karaimizmu itp.), historii ich upowszechnienia, najważniejszych postaci, odłamów, literatury religijnej, sztuki i symboliki, terminologii, współczesnych problemów i upowszechnieniu tych religii na zachodzie. Wiele miejsca w programie studiów poświęconego jest na omówienie funkcjonowania religii w społeczeństwie: implikacji dla prawa stosowanego w konkretnych regionach Azji i Afryki w związku z praktykowanymi na ich terenie religiami; praktyk, rytuałów oraz zakazów religijnych, konfliktów religijnych i kwestii spornych wynikłych na tle religijnym, przykładów stosunków międzyreligijnych i dialogu międzyreligijnego.
Program przewiduje możliwość uzyskania wsparcia mentorskiego (tutoringu) przez uczestników studiów (indywidualne konsultacje, współpraca i realizacja projektów badawczych wspólnie z uznanymi autorytetami międzynarodowymi). Unikatowym elementem programu dydaktycznego jest cykl warsztatów prowadzonych przy udziale wyznawców omawianych religii, którego celem jest praktyczne zastosowanie wiedzy przekazanej w czasie zajęć i uczenie nawiązywania bezpośredniego dialogu z przedstawicielami różnych religii pomagającego we wzajemnym zrozumieniu oraz podnoszeniu kompetencji uczestników studiów w zakresie komunikacji międzykulturowej i religijnej, odczytywaniu pojęć i symboli religijnych, rozwiązywaniu konfliktów o podłożu religijnym, zjednywaniu partnerów biznesowych itp.
Studia kształcą kompetencje przygotowujące do podjęcia samodzielnych badań przez absolwentów w Szkole Doktorskiej,
Zdobyta wiedza pozwala absolwentowi studiów kierunku „Religions of Asia and Africa: Buddhism, Islam and Others” na podjęcie badań w zakresie ogólnych zagadnień dotyczących religii Azji i Afryki w perspektywie porównawczej, oraz na właściwe interpretowanie i wypowiadania się na temat zjawisk społecznych o podłożu religijnym. Absolwent otrzyma przygotowanie metodologiczne w zakresie prowadzenia badań religioznawczych, także w zespołach międzynarodowych oraz znajomość realiów kulturowych badanych obszarów. Będzie dobrze przygotowany do edukowania społeczeństwa na temat różnorodności religijnej, kohabitacji wyznawców różnych systemów wiary oraz ich wpływu na rozwój cywilizacyjny. Dzięki zdobytym w trakcie studiów wiedzy i umiejętnościom absolwent będzie gotowy do pełnienia różnych ról w społeczeństwie globalnym, pracując na rzecz zrozumienia odmienności religijnej i jej istotnej roli w kształtowaniu współczesnego społeczeństwa i świata. Zdobyta wiedza przygotuje absolwenta do świadomego podejścia do odmienności światopoglądowej, a nabyte umiejętności pozwolą na swobodne działanie na rzecz kształtowania zrozumienia i wzajemnego poszanowania społecznego.
Absolwent będzie gotowy do podjęcia pracy w sektorach gospodarki, których działalność skupia się na sferze relacji międzykulturowych i międzyreligijnych, a w których istotną rolę odgrywa świadome podejście do odmienności światopoglądowej i znajomość kontekstu światopoglądowo-kulturowego. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu Absolwent będzie gotowy do innowacyjnego zarządzania zasobami ludzkimi w środowisku wielokulturowym i różnorodnym światopoglądowo, np. w instytucjach i przedsiębiorstwach międzynarodowych. Nabyte umiejętności w zakresie zrównoważonego zarządzania wielowyznaniowym i wielokulturowym zespołem ludzi ułatwią znalezienie zatrudnienia na globalnym rynku pracy, między innymi w organizacjach zajmujących się rozwiązywaniem globalnych i lokalnych konfliktów na tle światopoglądowym. Wiedza zdobyta podczas studiów pomoże absolwentowi znaleźć pracę w sektorze analityczno-doradczym, a także w instytucjach upowszechniania kultury, w mediach, redakcjach oraz w administracji publicznej.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby z tytułem licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędnym dowolnego kierunku studiów.
W otwartym postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będą brane:
- wynik rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w języku angielskim,
- ocena na dyplomie,
- średnia z całego okresu studiów.
Zakres tematyczny rozmowy kwalifikacyjnej odpowiada sprawdzeniu ogólnej orientacji kandydata w zagadnieniach mających być przedmiotem przyszłych studiów. Podczas rozmowy kandydat otrzyma trzy główne pytania dotyczące:
- Podstawowej wiedzy o religiach i systemach wierzeń
- Ogólnych teorii i koncepcji badań nad religiami
- Treści przeczytanej lektury.
Literatura zalecana do rozmowy:
- The Oxford Handbook of the Study of Religion, edited by Michael Stausberg and Steven Engler, Oxford 2016
- Geertz, Clifford, "Religion as a cultural system". The interpretation of cultures: selected essays, Geertz, Clifford. London: Fontana Press. 1993. pp. 87–125.
Kandydat może uzyskać maksymalnie 100 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej. Uzyskanie minimum 50 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej uprawnia kandydata do udziału w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym.
Sposób przeliczania punktów:
Kandydat może zdobyć maksymalnie 300 pkt., co stanowi sumę poszczególnych elementów postępowania kwalifikacyjnego.
A. Wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Maksymalnie 100 punktów.
B. Ocena na dyplomie
- celująca (6) lub bardzo dobra (5) – 100 pkt.
- dobra plus (4+) – 92,5 pkt.
- dobra (4) – 85 pkt.
- dostateczna plus (3+) – 72,5 pkt.
- dostateczna (3) – 60 pkt.
C. Średnia ocen ze studiów
W p = Śo x 100 / 5
Gdzie:
W p – wynik punktowy
Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim
W przypadku braku dokumentów potwierdzających znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 (zgodnych z wymogami określonymi w ogólnej części uchwały rekrutacyjnej), kompetencje językowe kandydata zostaną sprawdzone podczas rozmowy kwalifikacyjnej na studia.
Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim na ww. kierunku.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 19 września 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny