Kod | S2-SD |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem |
Kierunek studiów | Sustainable Development |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | angielski |
Minimalna liczba studentów | 10 |
Limit miejsc | 26 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rek.msos@uw.edu.pl tel. (22) 55-40-619 |
Adres WWW | http://ucbs.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument |
Kierunek studiów Sustainable Development II stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzony jest w języku angielskim przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS).
Społeczeństwa na całym świecie stają dziś przed poważnym wyzwaniem: przemyśleniem na nowo swojego modelu rozwoju w celu stworzenia podstaw dla bardziej zrównoważonej, pozytywnej i sprawiedliwej przyszłości. To wyzwanie wymaga interdyscyplinarnego podejścia, wzajemnych powiązań między różnymi dziedzinami badań, wspólnego zaangażowania potencjału naukowo-dydaktycznego oraz pogłębionej współpracy z otoczeniem. Studia Sustainable Development (SD) są odpowiedzią na to wyzwanie.
Ideą przewodnią kształcenia na kierunku SD jest interdyscyplinarność. Odzwierciedla to organizacja procesu kształcenia polegająca na harmonijnym zaangażowaniu pod przewodnictwem i przy zaangażowaniu Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem ośmiu jednostek Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geografii i Studiów Regionalnych, Geologii, Nauk Ekonomicznych, Prawa i Administracji oraz Wydziału Zarządzania. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych przedmiotów będą zapraszały do prowadzenia zajęć osoby
z instytucji zewnętrznych zgodnie z potrzebami merytorycznymi odpowiadającymi na dynamicznie rozwijające się procesy realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i kierunki prowadzonych badań naukowych.
W prowadzeniu zajęć będą uczestniczyć przedstawiciele biznesu, administracji i organizacji społecznych. W zależności od możliwości zapraszani będą przedstawiciele innych ośrodków naukowych z Polski i zagranicy (visiting professors). Studia SD oferują zintegrowaną wiedzę, jej szerokie, ale dogłębne zrozumienie w różnych obszarach nauki. Wiedza, umiejętności i kompetencje przekazywane w trakcie studiów wspomagają kształtowanie indywidualnego poglądu na świat, budując otwarty, ale i krytyczny stosunek do zmieniającej się rzeczywistości. Studenci w trakcie procesu dydaktycznego mają okazję zdobycia wielu globalnych kompetencji i praktycznych umiejętności odpowiadających potrzebom kształcenia kadr o szczególnych, różnorodnych i wszechstronnych kompetencjach. Doświadczenie płynące z krajów, gdzie zrównoważony rozwój jest mocniej umocowany w rządzeniu i zarządzaniu wskazuje, że osoby po tego rodzaju studiach należą do pozytywnie dostrzeganych podczas aplikacji na ważne stanowiska kierownicze i doradcze
Kierunek studiów nie zamyka się w jednej dziedzinie/dyscyplinie naukowej. Jest realizowany na pograniczu dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk społecznych i humanistycznych; w dyscyplinach: nauki biologiczne, chemiczne, fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku, nauki, prawne i społeczne, oraz zajęcia z filozofii, komunikacji społecznej i przedsiębiorczości.
Przedmioty na kierunku SD zostały zebrane w moduły przypisane poszczególnym semestrom. I tak przedmioty prowadzone w I semestrze wprowadzają do zagadnień zrównoważonego rozwoju z perspektywy środowiskowej, gospodarczej i społeczno-prawnej. W semestrze II studenci zapoznają się z procesami planowania i zarządzania oraz korzystania z surowców i analizy ekonomicznej a także korzystania z edukacji i komunikacji w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Studenci mają możliwość wyboru zajęć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Semestr III oferuje przegląd najlepszych, obecnie stosowanych praktyk i narzędzi wspierających procesy zrównoważonego rozwoju. Większość zajęć w tym semestrze ma charakter praktycznych projektów z udziałem praktyków i ekspertów spoza UW. Semestr IV poświęcony jest pisaniu pracy magisterskiej i temu służy również badawcze studium terenowe w organizacjach i instytucjach wybranych zgodnie z tematyką realizowanych prac. Formy realizacji modułów kształcenia stosowane na SD to: wykłady, ćwiczenia audytoryjne, ćwiczenia laboratoryjne, konwersatoria, warsztaty i practicum a także ćwiczenia terenowe i seminaryjne wycieczki na obiekty przyrodnicze, inżynierskie i kulturowe.
Interdyscyplinarność wiedzy i różnorodność oferty dydaktycznej na kierunku Sustainable Development pozwalają zdobyć wszechstronne wykształcenie akademickie przydatne do wykonywania różnorodnych zawodów. Absolwenci studiów SD będą przygotowani do podejmowania pracy w sektorach: publicznym, prywatnym i non-profit, w organizacjach międzynarodowych lub krajowych; w ośrodkach badawczych i analitycznych. W szczególności w instytucjach zajmujących się monitoringiem środowiska przyrodniczego, gospodarką odpadami, rozwojem lokalnym i regionalnym, w firmach doradczych, w instytucjach naukowych i badawczo-rozwojowych oraz biznesie.
Z uwagi na interdyscyplinarność kierunku i udział kadry z wielu wydziałów Uniwersytetu zajęcia będą odbywały się na różnych wydziałach UW, większość zajęć będzie miała miejsce na kampusie Ochota.
Więcej informacji o kierunku UCBS na stronach http://ucbs.uw.edu.pl
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Próg kwalifikacji: 5 punktów
O przyjęcie na dwuletnie studia drugiego stopnia w języku angielskim mogą się ubiegać absolwenci studiów wyższych co najmniej pierwszego stopnia.
O przyjęciu na studia decyduje wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Ocenie podlega wiedza kandydata z zakresu znajomości Celów Zrównoważonego Rozwoju i powiązanych z nimi zadaniami zawartymi w dokumencie Agenda ONZ 2030 na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
Język rozmowy kwalifikacyjnej: język angielski.
Nieobecność na rozmowie kwalifikacyjnej powoduje niezakwalifikowanie kandydata na studia i przyznanie mu 0 punktów z postępowania kwalifikacyjnego.
Maksymalnie w postępowaniu kwalifikacyjnym można uzyskać 10 punktów.
Minimalna liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym wymagana do zakwalifikowania na studia wynosi 5 punktów.
Zagadnienia do rozmowy kwalifikacyjnej:
- The sustainable development goals SDGs
- How do we measure progress of SD
- Social Inclusion
- Education for All
- Health for All
- Food Security
- Planetary boundaries and biodiversity
- Capital approach to sustainable development
- The Role of Institutions in Building Frameworks to Measure Sustainable Development
- Climate change
- Sustainable transport
Details of the interview:
- The interview will be held online. After registration for the interview the candidate will get the link to the meeting.
- The interview will last max 20 minutes.
- Before the interview, the candidate's identity will be checked based on the ID presented.
- Language of the interview: English.
- Absence at the interview results in the candidate's ineligibility for studies and awarding them 0 points in the qualification procedure.
- A maximum of 10 points can be obtained in the qualification procedure.
- The minimum number of points in the qualification procedure required to qualify for studies is 5 points.
We recommend candidates to get familiar with general information available at the website: UN/ Department of Economic and Social Affairs website – section devoted to SDG knowledge https://sdgs.un.org/goals
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Kandydaci z dyplomem zagranicznym kwalifikowani są na podstawie takich samych zasad, jak osoby z dyplomami uzyskanymi w Polsce.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim
W postępowaniu kwalifikacyjnym na studia drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim kandydaci zobowiązani są przedstawić dokument poświadczający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 (zgodny z ogólnymi wymogami określonymi w uchwale rekrutacyjnej).
Sprawdzenie kompetencji językowych odbędzie się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim sprawdzającej wiedzę kandydatów na temat zrównoważonego rozwoju, jedynie w stosunku do kandydatów nieposiadających honorowanego przez UW dokumentu poświadczającego oczekiwane kompetencje językowe.
Minimalna liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym wymagana do zakwalifikowania na studia wynosi 5 punktów. Zakwalifikowanie na studia jest równoznaczne z potwierdzeniem znajomości języka angielskiego na wymaganym poziomie.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 15-17 lipca 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 19 lipca 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 19, 22-23 lipca 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 24-25 lipca 2024 r.
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem