Slawistyka, stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 19 grudnia 2023

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.

Podstawą kwalifikacji na studia jest ocena z dyplomu ukończenia studiów wyższych.

Warunkiem przystąpienia kandydata do postępowania rekrutacyjnego jest okazanie przez niego dokumentu potwierdzającego znajomość języka zachodniosłowiańskiego lub południowosłowiańskiego co najmniej na poziomie B2 (dyplom studiów slawistycznych lub certyfikat potwierdzający znajomość języka).

Kandydaci, którzy nie posiadają wyżej wymienionych dokumentów, muszą przystąpić do egzaminu sprawdzającego kompetencje określone przez Europejskie Poziomy Biegłości Językowej.

Egzamin składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej.

Kandydat musi uzyskać minimum 75% punktów z części pisemnej (punktowanej od 0 do 100 pkt.) oraz 70% punktów z części ustnej (punktowanej od 0 do 40 pkt.).

Kandydaci, którzy uzyskają co najmniej 75 pkt. z części pisemnej oraz co najmniej 28 pkt. z części ustnej, są brani pod uwagę w dalszej kwalifikacji.

Kandydaci, którzy nie potwierdzą znajomości języka zachodniosłowiańskiego lub południowosłowiańskiego co najmniej na poziomie B2, otrzymują w postępowaniu kwalifikacyjnym 0 (zero) punktów.

Wynik postępowania kwalifikacyjnego

Na podstawie wyników kwalifikacji zostanie stworzona wspólna lista rankingowa dla wszystkich kandydatów. Wynik końcowy jest równy ocenie na dyplomie.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim

Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego. Rozmowa dotyczy tylko osób z dyplomami zagranicznymi, które nie mają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2. Podczas rozmowy sprawdzana będzie znajomość języka polskiego na poziomie umożliwiającym podjęcie przez kandydata studiów w języku polskim.

W trakcie rozmowy kandydat czyta wskazany przez komisję tekst napisany w języku polskim (np. fragment artykułu, opracowania literackiego, tekstu literackiego), a następnie odpowiada na pytania sprawdzające zrozumienie tekstu i umiejętność poprawnego formułowania zdań w języku polskim. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punktacja:

Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego wynosi 100. Próg punktowy konieczny do uznania kompetencji językowych za wystarczające wynosi 60 pkt.

Potwierdzenie przez komisję wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Punktacja z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 17 lipca 2024 r., od godz. 9:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Google Meet)

UWAGA: Kandydaci przystępujący do stacjonarnego egzaminu kwalifikacyjnego będą mieli możliwość odbycia rozmowy stacjonarnie albo zostanie im udostępniony sprzęt i miejsce do podłączenia.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Egzamin: 17 lipca 2024 r., godz. 10:00, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej, sala 11

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej