Kod | S2-SW |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Orientalistyczny |
Kierunek studiów | Studia wschodnie |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 5 |
Limit miejsc | 30 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja.orient@uw.edu.pl tel. (22) 55-20-513 |
Adres WWW | https://studium.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
1. Obszar nauk humanistycznych oraz obszar nauk społecznych
2. Dyscypliny
- z dziedziny nauk humanistycznych: historia, nauki o kulturze i religii, językoznawstwo,
- z dziedziny nauk społecznych: nauki socjologiczne, nauki o bezpieczeństwie, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
Dyscyplina wiodąca: historia, nauka o polityce i administracji.
3. Unikatowe cechy programu:
Studia Wschodnie są pierwszymi w Polsce tak kompleksowymi studiami uniwersyteckimi drugiego stopnia (utworzone w 1998 r.) o charakterze interdyscyplinarnym poświęconymi tematyce wscvhodniej. Dostosowane są do światowych trendów rozwojowych dotyczących tworzenia tzw. „ area studies”.
Podobnie jak działalność Studium Europy Wschodniej wykracza poza obszar nauki i dydaktyki, tak samo specyfika Studiów Wschodnich nie ogranicza się do wymiaru stricte akademickiego, tkwi także w ich społecznej przydatności. Nie trzeba podkreślać roli i wagi kierunku wschodniego dla polskiej polityki zagranicznej oraz polskiej racji stanu. W ostatnich latach także w Unii Europejskiej daje się zauważyć rosnące zainteresowanie tym obszarem pod względem politycznym i gospodarczym, militarnym i społecznym. Nie ulega wątpliwości, że wzrost zainteresowania przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na dobrze wykształconych i przygotowanych specjalistów od problematyki tego regionu. Długoletnie doświadczenie w zakresie bezpośrednich związków i wspólnota losów historycznych otwiera przed Polską możliwość odegrania ważnej roli w ramach działań Unii Europejskiej w tym obszarze. Dostarczając wykształconych ekspertów i dobrych specjalistów, Studia Wschodnie są przedsięwzięciem akademickim służącym rozwojowi Polski oraz podniesieniu jej rangi zarówno w najbliższym sąsiedztwie, jak i w Unii Europejskiej.
Szczególną cechą studiów, wyjątkową w skali kraju, jest umiejętne połączenie nauczania prowadzonego przez wybitnych naukowców, legitymujących się znacznym dorobkiem badawczym oraz praktyków, którzy zdobyli ogromne dościadczenie, sprawując ważne fukcje w instytucjach zajmujących się wschodem, w tym pełniąc służbę dyplomatyczną i konsularną w państwach regionu zainteresowań oraz pracując w najważniejszych polskich instytucjach analitycznych.
Niezwykle ciekawe możliwości otwierają się przed studentami studiów wschodnich w związku z kilkoma, prowadzonymi i koordynowanymi przez Studium Europy Wschodniej, programami stypendialnymi dla osób z regionu zainteresowań Studium. Polscy studenci mają niezwykłą okazję do poznania licznych kolegów z wielu krajów i nawiązania kontaktów, owocujących w przyszłości. Podtrzymaniu tych kontaktów służą także zjazdy absolwentów, które odbywają się co 2 lata.
Studenckie Koło Naukowe SEW wraz ze Studium Europy Wschodniej organizuje studencko-doktoranckie konferencje naukowe, w czasie których studenci zdobywają umiejętności organziacyjne oraz preznetują wyniki swoich badań. Najlepsze referaty publikowane są w czasopismach naukowych Studium – „Obóz” i „Nowy Prometeusz”.
4. Studium prowadzi następujące specjalizacje:
- Bałkany,
- Europa Środkowa,
- Europa Wschodnia,
- Rosja,
- Kaukaz,
- Azja Środkowa.
5. W ramach specjalizacji student uzyskuje znajomość jednego z języków regionu specjalizacji (do wyboru z kilku, nierzadko są to języki nauczane na nielicznych tylko uniwersytetach Europy i Ameryki Północnej) na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego i rosyjskiego w zakresie specjalistycznym.
6. Miejsce, w których odbywają się zajęcia: Campus Centralny
- Pałac Tyszkiewiczów - Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)
- gmach na ul. Oboźnej 7 (wejście od ul. Sewerynów)
7. Praktyki studenckie, wyjazdy terenowe.
- Studenci studiów wschodnich nie mają obowiązku odbywania praktyk. Studium wspiera natomiast udział studentów w stażach przez system dofinansowywania wyjazdów na zagraniczne staże w polskich placówkach dyplomatycznych, instytucjach międzynarodowych, placówkach naukowych, muzealnych i kulturalnych. Z początkiem roku akademickiego ogłaszane są zasady wsparcia finansowego i aplikowania.
- W ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Gori (Gruzja) studenci mogą uczestniczyć w Szkole Letniej Gruzińskich Studiów Literackich i Historycznych w Gori – większość kosztów pokrywają oba uniwersytety.
- W ramach bliskiej współpracy z licznymi instytucjami polskimi Studium wspiera studentów w ich staraniach o staże w nich.
- W programie studiów drugiego stopnia znajduje się objazd naukowy po państwach regionu – dwutygodniowy na I roku. Koszty objazdu pokrywa w znaczącej części Studium w zakresie zgodnym z odpowiednimi zasadami, a pozostała część kosztów objazdu pokrywana jest przez studenta.
- Organizowane i finansowane przez Studium są obozy zajmujące się renowacją polskich cmentarzy na Kresach.
Aktualny program kierunku studiów dostępny jest na stronie https://studium.uw.edu.pl/magisterskie-studia-wschodnie/
Sylwetka absolwenta
1. Po zakończeniu studiów wschodnich pierwszego stopnia absolwent dysponuje:
- poszerzoną interdyscyplinarną wiedzą z zakresu nauk społecznych i humanistycznych o społeczeństwach, kulturze i gospodarce Europy Środkowej, Bałkanów, Europy Wschodniej, Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej, o kontaktach tych obszarów z regionami sąsiednimi oraz o ich udziale w światowej polityce i gospodarce, ze specjalnym uwzględnieniem regionu specjalizacji wybranej przez studenta,
- umiejętnościami umożliwiającymi rozpoznawanie oraz analizowanie problemów społecznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych, kulturowych, etnicznych i religijnych na tym obszarze,
- znajomością języka rosyjskiego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
2. Dalsze kierunki edukacji:
Po ukończeniu studiów wschodnich drugiego stopnia przed ich absolwentem otwiera się możliwość dalszego kształcenia w ramach studiów doktoranckich oraz podyplomowych.
3. Możliwości zatrudnienia:
- administracja krajowa i samorządowa, w tym ministerstwa zajmujące się stosunkami z krajami regionu (resort spraw zagranicznych, gospodarki, kultury), urzędy zajmujące się migrantami i uchodźami,
- instytucje międzynarodowe, w tym organy Unii Europejskiej, organizacji międzynarodowej i Euroregiony,
- przedsiębiorstwa polskie współpracujące z krajami regionu,
- organizacje pozarządowe współpracujące z krajami regionu,
- think-tanki.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Warunkiem udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym jest posiadanie ukończonych studiów wyższych (dyplom lub zaświadczenie). Pod uwagę brana jest ocena na dyplomie i średnia ze studiów.
Kandydat może uzyskać 200 pkt. rekrutacyjnych, które wyliczane są na podstawie wzoru:
a. ocena na dyplomie
- celująca (6) lub bardzo dobra (5) – 100 pkt.
- dobra plus (4+) – 92,5 pkt.
- dobra (4) – 85 pkt.
- dostateczna plus (3+) – 72,5 pkt.
- dostateczna (3) – 60 pkt.
b. średnia ocen ze studiów według wzoru:
Wp = Śo x 100 / 5
gdzie:
Wp – wynik punktowy
Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim
Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie.
W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego, kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym lub o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku w terminie wyznaczonym w harmonogramie rekrutacji.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Znajomość języka polskiego kandydata będzie oceniana na skali 0-100 punktów.
Minimalna liczba punktów niezbędna do dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego to 75 punktów.
Rozmowa dotyczy przebiegu dotychczasowej edukacji, zainteresowań i motywacji kandydata do podjęcia studiów.
Ocenie będzie podlegała wyłącznie znajomość języka polskiego u kandydata.
Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 19 września 2024 r.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny