Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie

Szczegóły
Kod SJ-PS
Jednostka organizacyjna Wydział Psychologii
Kierunek studiów Psychologia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Jednolite magisterskie
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski, polski
Minimalna liczba studentów 65
Limit miejsc 202
Czas trwania 5 lat
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@psych.uw.edu.pl
tel. 668-588-516 (pon.,wt.,śr.,czw. 12.00-16.00, od 17 czerwca pon-pt. 12.00-16.00)
Adres WWW http://psych.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 10.07.2024 23:59)

Cechy programu

Studia na kierunku Psychologia nastawione są na uniwersalne wykształcenie zgodnie ze strategią kształcenia ogólnoakademickiego. Jednocześnie program naszych studiów zapewnia osiągnięcie szeregu praktycznych umiejętności, przez co dostosowany jest do wymagań zmieniającego się rynku pracy oraz gospodarki opartej na wiedzy. Są to studia wielokierunkowe i interdyscyplinarne rozwijające otwartość na różne idee, uczące poszukiwania i uwzględniania różnych rodzajów argumentacji.

Program studiów na kierunku Psychologia charakteryzuje się względną elastycznością, co oznacza, że studenci w określonych granicach mogą kształtować swój własny grafik zajęć oraz swój własny profil kształcenia. Zapewnia to system swobodnej rejestracji na zajęcia oraz wybór zajęć nieobowiązkowych dotyczących różnych obszarów psychologii.

Lista specjalizacji

Specjalizacje to bloki zajęć lub ścieżki kształcenia ukierunkowane na wybrany obszar tematyczny, przygotowujące do podjęcia pracy zawodowej. Oferujemy następujące specjalizacje:

Na studiach w języku polskim:

  • Neuropsychologia kliniczna
  • Psychologia kliniczna dziecka i rodziny
  • Psychoterapia
  • Psychologia zdrowia i rehabilitacji
  • Psychologia sądowa
  • Psychologia biznesu
  • Psychologia wychowawcza stosowana
  • Wspieranie rozwoju osobowości
  • Psychologia organizacji i pracy
  • Social Research Specialization

Na studiach w języku angielskim:

  • Clinical psychology — path Psychotherapy
  • Clinical psychology — path Neuropsychology and neuroscience
  • Business Psychology
  • Social Research Specialization

Nabór na specjalizacje realizowany jest pod koniec III roku studiów. Większość specjalizacji ma dzisiaj ograniczony limit studentów, co oznacza, że na zakwalifikowanie się mogą liczyć studenci z najlepszymi średnimi ocen. Uczestnicy specjalizacji Psychologia wychowawcza mają możliwość uzyskania uprawnień nauczycielskich.

Ważne informacje

Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Psychologii na ul. Stawki 5/7. Zajęcia odbywają się w ciągu całego dnia od 8:30 do 21:00. Staramy się zapewnić komplet zajęć dla studentów pracujących – po godzinie 16-tej dublowane są wszystkie zajęcia obligatoryjne oraz większość zajęć nieobligatoryjnych. Poza ograniczeniami w początkowej fazie zapisów na zajęcia wszystkie grupy są dostępne dla wszystkich studentów niezależnie od trybu studiowania (stacjonarne/niestacjonarne). Na miejscu jest biblioteka i czytelnia oraz dwie pracownie komputerowe dostępne dla wszystkich poza godzinami zajęć.

Program zajęć i podstawowe zasady studiowania można znaleźć na naszej stronie: http://psych.uw.edu.pl/dla-studentow/informator-studencki/

Sylwetka absolwenta

Celem studiów na kierunku "Psychologia" jest przygotowanie przyszłych absolwentów do opisywania i wyjaśniania złożonych mechanizmów funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie, w perspektywie intrapsychicznej i interpersonalnej. Program kształcenia dostarcza wiedzy z zakresu psychologii akademickiej i umożliwia dalszy rozwój zawodowy absolwentów zarówno w obszarze prowadzenia badań naukowych, jak i działań aplikacyjnych.

W toku realizacji programu kształcenia studenci uzyskują gruntowną i rzetelną wiedzę na temat różnych podejść teoretycznych wyjaśniających zachowanie człowieka a także uczą się nowoczesnych metod badawczych i obliczeniowych.

Ponadto studenci nabywają praktycznych umiejętności psychologicznych i interpersonalnych, jak również uczą się jak planować badania empiryczne oraz analizować i interpretować, a następnie przedstawiać ich wyniki. Ważnym celem kształcenia jest rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia oraz zdolności do refleksji nad analizowanymi zjawiskami i procesami, a także potrzeby ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i kompetencji profesjonalnych.

Ponadto ważnym zadaniem w kształceniu przyszłych psychologów jest rozwijanie kompetencji interpersonalnych, zdolności do współpracy w zespole oraz umiejętności zastosowania wiedzy psychologicznej w codziennym życiu.

Absolwenci kierunku "Psychologia" otrzymują tytuł zawodowy psychologa, który pozwala na podjęcie pracy w różnego typu placówkach i instytucjach medycznych, edukacyjnych, badawczych, biznesowych, itp. Absolwenci mogą kontynuować kształcenie w ramach studiów III stopnia oraz studiów podyplomowych.

 


Zasady kwalifikacji

Studia mogą być realizowane w języku polskim albo w języku angielskim - podczas rejestracji trzeba zaznaczyć wybrany język (jeden lub oba).

Kwalifikacja na studia w języku polskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych.
Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Kwalifikacja na studia w języku angielskim (studia płatne) odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz dodatkowego punktowanego egzaminu wstępnego prowadzonego w języku angielskim.
Próg kwalifikacji z przedmiotów maturalnych: 50 pkt.
Próg kwalifikacji z dodatkowego egzaminu wstępnego: 60 pkt.
Uzyskanie przez kandydata wyniku poniżej progu kwalifikacji w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.

Limit miejsc na studia w języku polskim: 160
Minimalna liczba osób przyjętych konieczna do uruchomienia studiów w języku polskim: 50

Limit miejsc na studia w języku angielskim: 42
Minimalna liczba osób przyjętych konieczna do uruchomienia studiów w języku angielskim: 15

Kandydaci z maturą 2005 – 2024

Kwalifikacja na studia w języku polskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych.
Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Kwalifikacja na studia w języku angielskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz dodatkowego punktowanego egzaminu wstępnego prowadzonego w języku angielskim.
Próg kwalifikacji z przedmiotów maturalnych: 50 pkt.
Próg kwalifikacji z dodatkowego egzaminu wstępnego: 60 pkt.
Uzyskanie przez kandydata wyniku poniżej progu kwalifikacji w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.

Przedmiot wymagany

Język polski

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Jeden język obcy* do wyboru z:
j. angielski,j. francuski,
j. niemiecki, j. włoski,
j. hiszpański, j. rosyjski,
j. portugalski, j. szwedzki,
j. słowacki

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: język obcy nowożytny*, język mniejszości narodowej (białoruski, czeski, hebrajski, litewski, ukraiński, niemiecki), język mniejszości etnicznej – łemkowski, język regionalny – kaszubski, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, biologia, chemia, filozofia, fizyka/ fizyka i astronomia, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie

P. rozszerzony x 1

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

*Języki w kolumnach 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Ważne informacje dla kandydatów z maturą dwujęzyczną z języka obcego. >> Otwórz stronę! <<

 

Dodatkowy egzamin wstępny na studia w języku angielskim

Forma egzaminu: egzamin ustny (w formie zdalnej) prowadzony w języku angielskim, dotyczący przeczytanej przez kandydata lektury (popularna książka naukowa z dziedziny psychologii, z listy książek w języku angielskim podanej do wiadomości kandydatów na stronie IRK).

Lektura do egzaminu: The Righteous Mind: Why Good People Are Divided by Politics and Religion by Jonathan Haidt.

By ocenić czy kandydat przeczytał lekturę ze zrozumieniem, komisja egzaminacyjna będzie zadawać pytania wymagające wytłumaczenia przez kandydata kluczowych tematów i koncepcji poruszonych w lekturze.
Aby ocenić czy kandydaci są zdolni do krytycznej refleksji na temat przeczytanych treści, będą oni poproszeni o ocenę mocnych i słabych stron koncepcji poruszonej w lekturze oraz o sformułowanie osobistej opinii na jej temat wraz z argumentami uzasadniającymi daną opinię kandydata.

Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia podczas dodatkowego egzaminu wstępnego: 100 punktów.
Minimalna liczba punktów konieczna do zdania egzaminu wstępnego: 60 punktów.

Wynik końcowy na studia w języku angielskim składa się z sumy punktów uzyskanych w pierwszym etapie kwalifikacji (z wagą 50%) oraz punktów z drugiego etapu kwalifikacji (z wagą 50%). Maksymalnie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci mogą zdobyć 100 punktów.

Sprawdzenie kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim

Kandydaci powinni przedstawić honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2. Lista akceptowanych dokumentów dostępna jest na stronie: http://www.rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/Dokumenty_potwierdzajace_jez.angielski_POL.pdf
UWAGA: W przypadku kandydatów posiadających certyfikat IELTS wymagany jest wynik co najmniej 6,5. 

 

Kandydaci ze starą maturą

Kwalifikacja na studia w języku polskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych.
Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Kwalifikacja na studia w języku angielskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz dodatkowego punktowanego egzaminu wstępnego prowadzonego w języku angielskim.
Próg kwalifikacji z przedmiotów maturalnych: 50 pkt.
Próg kwalifikacji z dodatkowego egzaminu wstępnego: 60 pkt.
Uzyskanie przez kandydata wyniku poniżej progu kwalifikacji w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.

Przedmiot wymagany

Język polski

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

Przedmiot wymagany

Jeden język obcy* do wyboru z:
j. angielski, j. francuski,
j. niemiecki, j. włoski,
j. hiszpański, j. rosyjski

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: język obcy nowożytny*, język mniejszości narodowej (białoruski, hebrajski, litewski, ukraiński, niemiecki), język mniejszości etnicznej – łemkowski, język regionalny – kaszubski, język łaciński i kultura antyczna, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie

P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

*Języki w kolumnach 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Oceny z egzaminu dojrzałości zostaną przeliczone na punkty procentowe w następujący sposób:

Matura po 1991 roku

ocena 6 = 100%
ocena 5 = 90%
ocena 4 = 75%
ocena 3 = 50%
ocena 2 = 30%

Matura do 1991 roku

ocena 5 = 100%
ocena 4 = 85%
ocena 3 = 40%

Ważne informacje dla kandydatów z tzw. starą maturą. >> Otwórz stronę! <<

Dodatkowy egzamin wstępny na studia w języku angielskim

Forma egzaminu: egzamin ustny (w formie zdalnej) prowadzony w języku angielskim, dotyczący przeczytanej przez kandydata lektury (popularna książka naukowa z dziedziny psychologii, z listy książek w języku angielskim podanej do wiadomości kandydatów na stronie IRK).

Lektura do egzaminu: The Righteous Mind: Why Good People Are Divided by Politics and Religion by Jonathan Haidt.

By ocenić czy kandydat przeczytał lekturę ze zrozumieniem, komisja egzaminacyjna będzie zadawać pytania wymagające wytłumaczenia przez kandydata kluczowych tematów i koncepcji poruszonych w lekturze.
Aby ocenić czy kandydaci są zdolni do krytycznej refleksji na temat przeczytanych treści, będą oni poproszeni o ocenę mocnych i słabych stron koncepcji poruszonej w lekturze oraz o sformułowanie osobistej opinii na jej temat wraz z argumentami uzasadniającymi daną opinię kandydata.

Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia podczas dodatkowego egzaminu wstępnego: 100 punktów.
Minimalna liczba punktów konieczna do zdania egzaminu wstępnego: 60 punktów.

Wynik końcowy na studia w języku angielskim składa się z sumy punktów uzyskanych w pierwszym etapie kwalifikacji (z wagą 50%) oraz punktów z drugiego etapu kwalifikacji (z wagą 50%). Maksymalnie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci mogą zdobyć 100 punktów.

Sprawdzenie kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim

Kandydaci powinni przedstawić honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2. Lista akceptowanych dokumentów dostępna jest na stronie: http://www.rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/Dokumenty_potwierdzajace_jez.angielski_POL.pdf
UWAGA: W przypadku kandydatów posiadających certyfikat IELTS wymagany jest wynik co najmniej 6,5. 

 

Kandydaci z Maturą Międzynarodową (IB)

Kwalifikacja na studia w języku polskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych.
Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Kwalifikacja na studia w języku angielskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz dodatkowego punktowanego egzaminu wstępnego prowadzonego w języku angielskim.
Próg kwalifikacji z przedmiotów maturalnych: 50 pkt.
Próg kwalifikacji z dodatkowego egzaminu wstępnego: 60 pkt.
Uzyskanie przez kandydata wyniku poniżej progu kwalifikacji w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.

Przedmiot wymagany

Język polski
albo
język A*
albo
literature and performance*

P. niższy (SL) x 0,6
albo
P. wyższy (HL) x 1

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. niższy (SL) x 0,6
albo
P. wyższy (HL) x 1

Przedmiot wymagany

Język obcy nowożytny**

P. niższy (SL) x 0,6
albo
P. wyższy (HL) x 1

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: język obcy nowożytny**, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, informatyka, łacina, greka klasyczna, zarządzanie, ekonomia, psychologia, antropologia, polityka, technologia informacyjna w globalnym społeczeństwie (ITGS), nauka o zdrowiu i sporcie

P. wyższy (HL) x 1

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

*W przypadku braku języka polskiego
**Języki w kolumnach 1, 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie IB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

7 pkt. = 100%
6 pkt. = 90%
5 pkt. = 75%
4 pkt. = 60%
3 pkt. = 45%
2 pkt. = 30%

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

Dodatkowy egzamin wstępny na studia w języku angielskim

Forma egzaminu: egzamin ustny (w formie zdalnej) prowadzony w języku angielskim, dotyczący przeczytanej przez kandydata lektury (popularna książka naukowa z dziedziny psychologii, z listy książek w języku angielskim podanej do wiadomości kandydatów na stronie IRK).

Lektura do egzaminu: The Righteous Mind: Why Good People Are Divided by Politics and Religion by Jonathan Haidt.

By ocenić czy kandydat przeczytał lekturę ze zrozumieniem, komisja egzaminacyjna będzie zadawać pytania wymagające wytłumaczenia przez kandydata kluczowych tematów i koncepcji poruszonych w lekturze.
Aby ocenić czy kandydaci są zdolni do krytycznej refleksji na temat przeczytanych treści, będą oni poproszeni o ocenę mocnych i słabych stron koncepcji poruszonej w lekturze oraz o sformułowanie osobistej opinii na jej temat wraz z argumentami uzasadniającymi daną opinię kandydata.

Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia podczas dodatkowego egzaminu wstępnego: 100 punktów.
Minimalna liczba punktów konieczna do zdania egzaminu wstępnego: 60 punktów.

Wynik końcowy na studia w języku angielskim składa się z sumy punktów uzyskanych w pierwszym etapie kwalifikacji (z wagą 50%) oraz punktów z drugiego etapu kwalifikacji (z wagą 50%). Maksymalnie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci mogą zdobyć 100 punktów.

Sprawdzenie kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim

Kandydaci powinni przedstawić honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2. Lista akceptowanych dokumentów dostępna jest na stronie: http://www.rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/Dokumenty_potwierdzajace_jez.angielski_POL.pdf
UWAGA: W przypadku kandydatów posiadających certyfikat IELTS wymagany jest wynik co najmniej 6,5. 

 

Kandydaci z Maturą Europejską (EB)

Kwalifikacja na studia w języku polskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych.
Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Kwalifikacja na studia w języku angielskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz dodatkowego punktowanego egzaminu wstępnego prowadzonego w języku angielskim.
Próg kwalifikacji z przedmiotów maturalnych: 50 pkt.
Próg kwalifikacji z dodatkowego egzaminu wstępnego: 60 pkt.
Uzyskanie przez kandydata wyniku poniżej progu kwalifikacji w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.

Przedmiot wymagany

Język polski
albo
język L1*

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Język obcy nowożytny**

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: język obcy nowożytny**, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, informatyka, łacina, greka klasyczna, ekonomia, socjologia

P. rozszerzony x 1

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

*W przypadku braku języka polskiego
**Języki w kolumnach 1, 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie EB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

9,00 - 10,00 = 100%
8,00 - 8,99 = 90%
7,50 - 7,99 = 75%
7,00 - 7,49 = 60%
6,00 - 6,99 = 45%
5,00 - 5,99 = 30%

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

Dodatkowy egzamin wstępny na studia w języku angielskim

Forma egzaminu: egzamin ustny (w formie zdalnej) prowadzony w języku angielskim, dotyczący przeczytanej przez kandydata lektury (popularna książka naukowa z dziedziny psychologii, z listy książek w języku angielskim podanej do wiadomości kandydatów na stronie IRK).

Lektura do egzaminu: The Righteous Mind: Why Good People Are Divided by Politics and Religion by Jonathan Haidt.

By ocenić czy kandydat przeczytał lekturę ze zrozumieniem, komisja egzaminacyjna będzie zadawać pytania wymagające wytłumaczenia przez kandydata kluczowych tematów i koncepcji poruszonych w lekturze.
Aby ocenić czy kandydaci są zdolni do krytycznej refleksji na temat przeczytanych treści, będą oni poproszeni o ocenę mocnych i słabych stron koncepcji poruszonej w lekturze oraz o sformułowanie osobistej opinii na jej temat wraz z argumentami uzasadniającymi daną opinię kandydata.

Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia podczas dodatkowego egzaminu wstępnego: 100 punktów.
Minimalna liczba punktów konieczna do zdania egzaminu wstępnego: 60 punktów.

Wynik końcowy na studia w języku angielskim składa się z sumy punktów uzyskanych w pierwszym etapie kwalifikacji (z wagą 50%) oraz punktów z drugiego etapu kwalifikacji (z wagą 50%). Maksymalnie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci mogą zdobyć 100 punktów.

Sprawdzenie kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim

Kandydaci powinni przedstawić honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2. Lista akceptowanych dokumentów dostępna jest na stronie: http://www.rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/Dokumenty_potwierdzajace_jez.angielski_POL.pdf
UWAGA: W przypadku kandydatów posiadających certyfikat IELTS wymagany jest wynik co najmniej 6,5. 

 

Kandydaci z maturą zagraniczną

Kwalifikacja na studia w języku polskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych.
Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Kwalifikacja na studia w języku angielskim odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz dodatkowego punktowanego egzaminu wstępnego prowadzonego w języku angielskim.
Próg kwalifikacji z przedmiotów maturalnych: 50 pkt.
Próg kwalifikacji z dodatkowego egzaminu wstępnego: 60 pkt.
Uzyskanie przez kandydata wyniku poniżej progu kwalifikacji w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.

Przedmiot wymagany

Język polski
albo
język oryginalny matury*

Przedmiot wymagany

Matematyka

Przedmiot wymagany

Język obcy nowożytny*

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: język obcy nowożytny*, biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka z astronomią, geografia, historia, informatyka, łacina, greka klasyczna, zarządzanie, ekonomia, psychologia, antropologia, polityka, wiedza o społeczeństwie, socjologia, nauki o zdrowiu i sporcie

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

waga = 25%

*Języki w kolumnach 1, 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Sposób przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą. >> Otwórz stronę! <<

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

Dodatkowy egzamin wstępny na studia w języku angielskim

Forma egzaminu: egzamin ustny (w formie zdalnej) prowadzony w języku angielskim, dotyczący przeczytanej przez kandydata lektury (popularna książka naukowa z dziedziny psychologii, z listy książek w języku angielskim podanej do wiadomości kandydatów na stronie IRK).

Lektura do egzaminu: The Righteous Mind: Why Good People Are Divided by Politics and Religion by Jonathan Haidt.

By ocenić czy kandydat przeczytał lekturę ze zrozumieniem, komisja egzaminacyjna będzie zadawać pytania wymagające wytłumaczenia przez kandydata kluczowych tematów i koncepcji poruszonych w lekturze.
Aby ocenić czy kandydaci są zdolni do krytycznej refleksji na temat przeczytanych treści, będą oni poproszeni o ocenę mocnych i słabych stron koncepcji poruszonej w lekturze oraz o sformułowanie osobistej opinii na jej temat wraz z argumentami uzasadniającymi daną opinię kandydata.

Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia podczas dodatkowego egzaminu wstępnego: 100 punktów.
Minimalna liczba punktów konieczna do zdania egzaminu wstępnego: 60 punktów.

Wynik końcowy na studia w języku angielskim składa się z sumy punktów uzyskanych w pierwszym etapie kwalifikacji (z wagą 50%) oraz punktów z drugiego etapu kwalifikacji (z wagą 50%). Maksymalnie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci mogą zdobyć 100 punktów.

Sprawdzenie kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim

Kandydaci powinni przedstawić honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2. Lista akceptowanych dokumentów dostępna jest na stronie: http://www.rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/Dokumenty_potwierdzajace_jez.angielski_POL.pdf
UWAGA: W przypadku kandydatów posiadających certyfikat IELTS wymagany jest wynik co najmniej 6,5. 

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Od kandydatów wymagana jest potwierdzona znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2 – lista uznawanych dokumentów znajduje się na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.

Kandydaci z maturą zagraniczną, maturą IB oraz EB (nie dotyczy kandydatów z maturą IB lub EB, którzy mają na dyplomie wynik egzaminu z języka polskiego), którzy nie posiadają honorowanego przez UW dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2, przystępują do sprawdzianu znajomości języka polskiego, który ma charakter testu z lektury psychologicznej w języku polskim.

Informacje o lekturze zostaną zamieszczone na stronie Wydziału Psychologii oraz w systemie IRK w terminie podanym w uchwale rekrutacyjnej.

Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z testu wynosi 100. Do dopuszczenia do dalszej kwalifikacji wymagane jest uzyskanie co najmniej 40% punktów z testu. Punkty z egzaminu nie wliczają się do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Lektura do egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego: Czyżkowska, A., Krótka książka o miłości, Liberi Libri, Warszawa 2018.

Termin egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 16 lipca 2024 r., godz. 12:00, egzamin przeprowadzony zostanie zdalnie na platoformie Kampus-rekrutacja

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia z przedmiotu olimpiady otrzymują:

LAUREACI i FINALIŚCI:

  • Olimpiady Literatury i Języka Polskiego organizowanej przez Instytut Badań Literackich PAN;
  • Olimpiady Matematycznej organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Języka Francuskiego organizowanej przez PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce;
  • Olimpiady Języka Hiszpańskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Języka Rosyjskiego organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
  • Olimpiady Języka Białoruskiego organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
  • Olimpiady Języka Łacińskiego organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filologiczne;
  • Olimpiady Biologicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyrodników;
  • Olimpiady Chemicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Chemiczne;
  • Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne;
  • Olimpiady Fizycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Fizyczne;
  • Olimpiady Geograficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne;
  • Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne;
  • Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku;
  • Olimpiady Informatycznej organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki;
  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Uniwersytet Warszawski.

 

Maksymalną liczbę punktów z przedmiotu do wyboru, któremu w postępowaniu kwalifikacyjnym zostanie przypisana najwyższa waga, otrzymują:

LAUREACI i FINALIŚCI następujących olimpiad interdyscyplinarnych:

  • Olimpiady Astronomicznej organizowanej przez Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Chorzowie;
  • Olimpiady Lingwistyki Matematycznej organizowanej przez Fundację Matematyków Wrocławskich;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołę Wyższą;
  • Olimpiady Przedsiębiorczości organizowanej przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych;
  • Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową organizowanej przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP;
  • Olimpiady Wiedzy Ekologicznej organizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody.

 

Terminy

Dodatkowy egzamin wstępny na studia w języku angielskim: 16-18 lipca 2024 r., godz. 9:00 -17:00 (egzamin zostanie przeprowadzony na platformie Google Meet  lub Zoom)

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-25 lipca 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 26, 29 lipca 2024 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2024 r.
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia w języku angielskim są płatne - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Psychologii