Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kryminologia, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod S1-KR
Jednostka organizacyjna Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji
Kierunek studiów Kryminologia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 70
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.wsnsir@uw.edu.pl
tel. (22) 55-30-723
Adres WWW http://ipsir.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (05.06.2025 00:00 – 09.07.2025 23:59)

Dziedzina: nauki społeczne

Dyscyplina wiodąca: nauki socjologiczne

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia?

Miejsce:Większość zajęć odbywa się na ul. Podchorążych 20, w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Nasz budynek znajduje się na Czerniakowie, ale wyróżnia nas to, że w środku jest u nas kameralnie, kolorowo i przyjaźnie.

Zobacz jak wygląda nasz budynek: IPSiR UW: Poznaj nasz budynek

W przypadku większych grup wykładowych mamy zajęcia w Kampusie Głównym UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Czas: studia stacjonarne: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-18:45

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku

Z uwagi na interdyscyplinarność naszych studiów, zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie psychologii, prawa, socjologii. Będziesz zajmować się problemami z zakresu kryminologii (nauka o przestępstwie i przestępcy), wiktymologii (nauka o ofierze), polityki kryminalnej (nauka o przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości), kryminalistyki (nauka o metodach wykrywania przestępstw i gromadzenia dowodów), psychologii (w tym psychopatologii, psychologii społecznej i uzależnień), prawa (zwłaszcza prawa i postępowania karnego i praw człowieka), penologii (nauka o tym, jak karać) i resocjalizacji.

Studia pozwolą znaleźć odpowiedź na szereg pytań, w tym: jak można wyjaśniać zjawisko przestępczości? jak skutecznie zapobiegać przestępczości? czym są badania naukowe w kryminologii i jak je przeprowadzić? dlaczego tak chętnie czytamy kryminały i słuchamy podcastów kryminalnych? czym są prawa człowieka i kto może je naruszyć? jakie są psychologiczne uwarunkowania przestępczości? jaki jest związek między uzależnieniami a przestępczością? czy katastrofa klimatyczna jest przedmiotem analiz kryminologicznych? jak często i dlaczego dochodzi do zamachów terrorystycznych w Polsce i Europie? jakie są zasady odpowiedzialności karnej w Polsce i jak wygląda proces karny? Nauczysz się projektować i prowadzić badania społeczne i analizować ich wyniki, a także pracować metodą projektu Zdobędziesz umiejętności w zakresie korzystania z przepisów prawa i orzecznictwa sądów. Będziesz umieć pracować z indywidualnym przypadkiem np. młodocianego przestępcy poprzez: zbieranie informacji, ich weryfikację, prowadzenie ukierunkowanej rozmowy i przygotowania planu naprawczego lub interwencyjnego. Nauczysz się oceniać zdarzenia społeczne pod kątem łamania praw człowieka. Zdobędziesz umiejętności w zakresie identyfikowania problemów społecznych i sposobów reagowania na nie.

Zdobędziesz kompetencje w zakresie współpracy w grupie, nawiązywania relacji i rozmowy z drugim człowiekiem, będziesz umieć analizować problemy społeczne z kilku perspektyw, wykorzystując analityczne myślenie. Będziesz właściwie reagować na zróżnicowane konteksty kulturowe, słuchając konstruktywnie innych ludzi i prowadząc z nimi dialog.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów

Po ukończeniu naszych studiów możesz pracować w sektorze publicznym, prywatnym lub pozarządowym. Możesz zajmować się: bezpieczeństwem publicznym, korporacyjnym lub finansowym – np. w Policji, Straży Granicznej, jako Chief Security Officer lub Anti–money laundering Officer; wymiarem sprawiedliwości – np. jako kurator/ka sądowy/a, funkcjonariusz/ka Służby Więziennej; opieką społeczną – np. pracując z osobami w kryzysie bezdomności; komercyjnymi badaniami społecznymi jako analityk/czka w agencjach marketingowych i sondażowych. Możesz także pracować w organizacjach pozarządowych zajmujących się działalnością na rzecz ofiar przestępstw, wsparcia więźniów, przestrzegania praw człowieka, czy poszukiwania osób zaginionych. Po naszych studiach sprawdzisz się także w obszarze dziennikarstwa śledczego, czy publicystyki zajmującej się opisywaniem zjawisk społecznych. Możesz też wybrać ścieżkę rozwoju naukowego i prowadzić swoje badania naukowe na tematy związane z przestępczością.

Posłuchaj gdzie pracują nasi absolwenci: https://soundcloud.com/ipsiruw/przysz-o-po-kryminologii

Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje

Na kryminologii I stopnia nie ma specjalności i specjalizacji. Wszystkie osoby studiujące uczą się tego samego.

Czego będziesz się uczyć na studiach?

Przede wszystkim kryminologia na UW jest kierunkiem interdyscyplinarnym. Nie będzie “przeprawniczona” jak na uniwersytetach, na których uczy się jej na wydziałach prawa. Masz też gwarancję, że będą Cię uczyć akademicy z prawdziwego zdarzenia, a nie przypadkowe osoby. Trzymamy poziom akademicki, ale będą Cię uczyć osoby, które nie żyją tylko pracą naukową, m.in. adwokaci, sędziowie, praktykujący psychologowie kliniczni pracujący z np. niepoczytalnymi sprawcami, pracownice i pracownicy organizacji pozarządowych, instytucji badawczych, pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Na wykładach wysłuchasz wystąpień prezentowanych również przez nasze absolwentki i absolwentów, pracujące/ych m.in. w Służbie Więziennej, Fundacji Itaka, Inspektoracie Ochrony Środowiska, bankach, czy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Treści programowe są różnorodne. Poza przedmiotami dotyczącymi kryminologii (takimi jak: teorie, zapobieganie przestępczości, fenomenologia kryminalna (tu będziemy omawiać różne rodzaje przestępstw), polityka kryminalna, zielona kryminologia) oferujemy Ci wykład z kryminalistyki, wiele zajęć z psychologii (m.in. psychopatologię, psychologię sądową i penitencjarną, profilowanie kryminalne). Duży nacisk kładziemy także na przedmioty metodologiczne, które przygotują Cię do interpretacji danych, projektowania i prowadzenia badań z zakresu kryminologii. Będą także zajęcia z prawa i postępowania karnego, probacji, resocjalizacji, praw człowieka, zagadnień dotyczących terroryzmu oraz więzienia (socjologia więzienia, prawo karne wykonawcze).

Na naszych studiach 60% zajęć prowadzonych jest w bardziej dynamicznych formach niż wykłady. Są przede wszystkim konwersatoria i ćwiczenia. Będziesz mieć także hospitacje (wizyty w zakładach karnych, poprawczych, a nawet w Instytucie Psychoneurologii, gdzie pracuje się z osobami chorymi psychicznie, które dopuściły się przestępstw), symulację procesu karnego czy zajęcia o przestępstwie w kulturze.

Jeśli to za mało, to swoje pasje możesz rozwijać w Kryminologicznym Kole Naukowym, Kole Naukowym Psychoresocjalizacji oraz Kole Naukowym Warszawskiej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej. Zobacz więcej: https://ipsir.uw.edu.pl/studenckie-kola-naukowe/

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki?

Tak, do zrealizowania masz 60 godzin praktyk.

Praktyki zawodowe możesz odbyć w wyjątkowych i ciekawych miejscach, m. in. w zakładach karnych, sądach, w zespołach kuratorskich, w jednostkach Policji, organizacjach pozarządowych, które działają na rzecz skazanych czy ofiar przestępstw. W ramach praktyk możesz też uczestniczyć w badaniach naukowych w Zakładzie Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych PAN, w Centrum Analiz Kryminologicznych oraz Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Możesz też zaproponować wybrane przez Ciebie miejsce odbywania praktyk, jeśli tylko będzie ono zgodne z profilem kierunku studiów. Praktyka może się też odbywać w ramach realizowanych programów Unii Europejskiej oraz wymian zagranicznych skierowanych do studentów.

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni?

Tak, możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+.

Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studiów?

Wejdź na stronę: https://ipsir.uw.edu.pl/dla-kandydatow/

 


Zasady kwalifikacji

Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Kandydaci z maturą 2005 – 2025

Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Przedmiot wymagany

Język polski

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

 

 

Przedmiot wymagany

Jeden język obcy do wyboru z:
j. angielski, j. francuski,
j. niemiecki, j. hiszpański,
j. włoski, j. rosyjski,
j. portugalski, j. słowacki,
j. szwedzki

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, informatyka, język obcy nowożytny*

P. rozszerzony x 1

waga = 25%

waga = 15%

waga = 30%

waga = 30% 

*Języki w kolumnach 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Ważne informacje dla kandydatów z maturą dwujęzyczną z języka obcego. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci ze starą maturą

Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Przedmiot wymagany

Język polski

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

 

Przedmiot wymagany

Jeden język obcy do wyboru z:
j. angielski, j. francuski,
j. niemiecki, j. hiszpański,
j. włoski, j. rosyjski

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, informatyka, język obcy nowożytny*

P. rozszerzony x 1
albo
brak poziomu x 0,8

waga = 25%

waga = 15%

waga = 30%

waga = 30% 

*Języki w kolumnach 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Oceny z egzaminu dojrzałości zostaną przeliczone na punkty procentowe w następujący sposób:

Matura po 1991 roku

ocena 6 = 100 %
ocena 5 = 90 %
ocena 4 = 75 %
ocena 3 = 50 %
ocena 2 = 30 %

Matura do 1991 roku

ocena 5 = 100 %
ocena 4 = 85 %
ocena 3 = 40 %

Ważne informacje dla kandydatów z tzw. starą maturą. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Międzynarodową (IB)

Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Przedmiot wymagany

Język polski
albo
język A*
albo
literature and performance*

P. niższy (SL) x 0,6
albo
P. wyższy (HL) x 1

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. niższy (SL) x 0,6
albo
P. wyższy (HL) x 1

 

Przedmiot wymagany

Język obcy nowożytny**

P. niższy (SL) x 0,6
albo
P. wyższy (HL) x 1

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: biologia, filozofia, geografia, historia, ekonomia, psychologia, zarządzanie, antropologia, język obcy nowożytny**, przedmiot z grupy „sztuka”, polityka, informatyka

lub
przedmioty wymienione w kolumnie 4 tabeli dla kandydatów z maturą 2005-2025***

P. wyższy (HL) x 1

waga = 25%

waga = 15%

waga = 30%

waga = 30%

*W przypadku braku języka polskiego
**Języki w kolumnach 1, 3 i 4 muszą być różne
***W przypadku kandydatów posiadających zaświadczenie o zdaniu egzaminu maturalnego wydane przez OKE

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie IB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

7 pkt. = 100%
6 pkt. = 90%
5 pkt. = 75%
4 pkt. = 60%
3 pkt. = 45%
2 pkt. = 30%

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Europejską (EB)

Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Przedmiot wymagany

Język polski
albo
język L1*

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Matematyka

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

 

Przedmiot wymagany

Język obcy nowożytny**

P. podstawowy x 0,6
albo
P. rozszerzony x 1

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: język obcy nowożytny**, biologia, filozofia, socjologia, geografia, historia, ekonomia, sztuka, informatyka

P. rozszerzony x 1

waga = 25%

waga = 15%

waga = 30%

waga = 30%

*W przypadku braku języka polskiego
**Języki w kolumnach 1, 3 i 4 muszą być różne

Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka polskiego;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie EB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

9,00 - 10,00 = 100%
8,00 - 8,99 = 90%
7,50 - 7,99 = 75%
7,00 - 7,49 = 60%
6,00 - 6,99 = 45%
5,00 - 5,99 = 30%

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z maturą zagraniczną

Próg kwalifikacji: 50 pkt.

Przedmiot wymagany

Język polski
albo
j
ęzyk oryginalny matury*

Przedmiot wymagany

Matematyka

Przedmiot wymagany

Język obcy nowożytny*

Przedmiot wymagany

Jeden przedmiot do wyboru z: biologia, filozofia, geografia, historia, socjologia, ekonomia, psychologia, zarządzanie, antropologia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, informatyka, język obcy nowożytny*

waga = 25%

waga = 15%

waga = 30%

waga = 30%

*Języki w kolumnach 1, 3 i 4 muszą być różne.

Sposób obliczania wyniku końcowego:

W = a * P + b * M + c * J + d * X

gdzie:

W – wynik końcowy kandydata;
P – wynik z języka oryginalnego matury;
M – wynik z matematyki;
J – wynik z języka obcego;
X – wynik z dodatkowego przedmiotu maturalnego;
a, b, c, d – wagi (wielokrotności 5%).

Sposób przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą. >> Otwórz stronę! <<

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie.

Kandydaci, którzy nie posiadają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2, przystępują do rozmowy prowadzonej w języku polskim.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Znajomość języka polskiego kandydata będzie oceniana na skali 0–100 punktów. Minimalna liczba punktów niezbędna do dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego to 75 punktów. Sprawdzian ma formę ustną i dotyczy przebiegu dotychczasowej edukacji, zainteresowań i motywacji kandydata do podjęcia studiów. Ocenie będzie podlegała wyłącznie znajomość języka polskiego u kandydata.

Punkty uzyskane z rozmowy nie wliczają się do końcowego wyniku kandydata.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 16 lipca 2025 r.

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Maksymalną liczbę punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymują:

LAUREACI następujących olimpiad:

  • Olimpiady Biologicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyrodników;
  • Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne;
  • Olimpiady Geograficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne;
  • Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne;
  • Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku;
  • Olimpiady Artystycznej (sekcja historii sztuki) organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej;
  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
  • Olimpiady Informatycznej organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Języka Francuskiego organizowanej przez PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce;
  • Olimpiady Języka Hiszpańskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;


Maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia z przedmiotu, któremu przypisana jest największa waga otrzymują:

FINALIŚCI:

  • Olimpiady Biologicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyrodników;
  • Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne;
  • Olimpiady Geograficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne;
  • Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne;
  • Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku;
  • Olimpiady Artystycznej (sekcja historii sztuki) organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej;
  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
  • Olimpiady Informatycznej organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Olimpiady Języka Francuskiego organizowanej przez PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce;
  • Olimpiady Języka Hiszpańskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego.

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-25 lipca 2025 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 28-29 lipca 2025 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2025 r.
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji