Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-ISSC
Jednostka organizacyjna Wydział "Artes Liberales"
Kierunek studiów Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski
Minimalna liczba studentów 12
Limit miejsc 30
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@al.uw.edu.pl
tel. (22) 55-25-910 wew. 142, 144, 111
Adres WWW http://al.uw.edu.pl/kierunki-studiow/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (05.06.2025 00:00 – 22.07.2025 23:59)
  • Tura 2 (19.08.2025 00:00 – 15.09.2025 23:59)

Limit miejsc: 30, w tym: 20 miejsc w I turze, w rekrutacji czerwcowo-lipcowej oraz 10 miejsc w II turze, w rekrutacji sierpniowo-wrześniowej.

Nazwa kierunku studiów: Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands (ISSC)

Typ studiów: stacjonarne, studia II stopnia (magisterskie)

Jednostki odpowiedzialne: Wydział „Artes Liberales” UW oraz Ośrodek Badań nad Migracjami UW

Język wykładowy kierunku: angielski

ISSC to studia interdyscyplinarne o tematyce kulturoznawczo-społecznej, koncentrujące się na problemach i wyzwaniach współczesnego świata, w perspektywie sytuacji społeczno-politycznej i kulturowej Polski, Śródziemnomorza, oraz innych wybranych obszarów Europy. Przedmioty prowadzone są przez naukowców prowadzących badania na Wydziale "Artes Liberales" oraz w Ośrodku Badań nad Migracjami.

Program łączy następujące elementy:

  • zapoznanie z najnowszymi badaniami w obszarze nauk społecznych i humanistycznych
  • analizę wybranych zjawisk społecznych oraz procesów kulturowych (globalnych i lokalnych)
  • interdyscyplinarny charakter badań
  • zastosowanie różnorodnych metod badawczych właściwych dla socjologii, politologii, ekonomii, nauk o kulturze, literaturoznawstwa
  • udział w procesie badawczym, samodzielne formułowanie i rozwiązywanie problemów badawczych
  • rozwijanie umiejętności analizy zjawisk społecznych i tekstów kultury oraz umiejętności krytycznego myślenia
  • rozwijanie świadomości kulturowej i społecznej

Studia mają charakter wysoce zindywidualizowany: w ramach programu studenci wybierają zajęcia spośród bogatej oferty seminariów, wykładów monograficznych, konwersatoriów, warsztatów oraz innych przedmiotów fakultatywnych, zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami i oczekiwaniami.

Główne tematy i ścieżki studiów:

  • temat przewodni: kwestia mobilności/płynności/zmienności i różne wymiary współczesnych i możliwych przyszłych kryzysów
  • ścieżka 1: państwo / suwerenność / instytucje (model władzy suwerennej, państwo narodowe, zarządzanie populacją, globalizacja, instytucje)
  • ścieżka 2: zmiana społeczna i tożsamość (ruchy społeczne, rewolucje, wojny, kondycja ponowoczesna, post-kolonializm, religia, liberalizm/indywidualizm)
  • ścieżka 3: ryzyka i kryzysy (historyczne i współczesne kryzysy, pojęcie i wymiary ryzyka, kryzys z perspektywy jednostek i instytucji)

Do innych poruszanych zagadnień należą m.in.: płynne życie (fluid life), bezpieczeństwo, ryzyko, kryzys, stan nadzwyczajny, katastrofa klimatyczna, masowe globalne i lokalne migracje, autorytet nauki w kulturze post-prawdy, jakość demokracji, nowe ruchy społeczne, wojny hybrydowe, globalne zagrożenia zdrowia publicznego (pandemie), prekaryzacja, automatyzacja pracy, cyfryzacja, globalne kryzysy ekonomiczne, starzenie się demograficzne, nierówności i mobilność społeczna, lekcje z przeszłości: antyczne i nowożytne wzorce polityki/społeczeństwa/jednostki, rewolucje i zmiany społeczne, rola wiedzy i filozofii

Typy zajęć:

  • seminaria (prowadzone w tandemach przez wykładowców z Wydziału „Artes Liberales” i Ośrodka Badań nad Migracjami)
  • warsztaty metodologiczne: metody badań kulturoznawczych oraz metody badań społecznych
  • konwersatoria monograficzne (dotyczące ogólnych zagadnień i pojęć z zakresu nauk społecznych i kulturoznawstwa)
  • moduł „Regiony i pogranicza” - konwersatoria poświęcone wybranym obszarom kulturowym Europy

Profil absolwenta:

Absolwent/ka studiów ISSC posiada szeroką wiedzę humanistyczną i rozumie wybrane zagadnienia nauk społecznych. Charakteryzuje się też umiejętnością interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień kulturowych oraz wrażliwością na problemy komunikacji międzykulturowej. Studia te pozwolą również na rozwinięcie umiejętności miękkich (praca zespołowa, kreatywność, umiejętność skutecznego uczenia się, umiejętność prezentacji pomysłów i poglądów w mowie i piśmie, umiejętność zbierania, kategoryzowania i syntetyzowania danych, szczególnie cyfrowych). Istotne na zmieniającym się rynku pracy okażą się także umiejętności pozyskiwania, wykorzystania, interpretacji, wizualizacji różnych rodzajów danych, w tym tzw. dużych danych na temat złożonych zjawisk społecznych, w tym: zjawisk kryzysowych, kwestii tożsamościowych, migracji, nierówności czy zmian demograficznych.

Studia na kierunku ISSC pozwolą także na rozwijanie praktycznych kompetencji użytecznych zarówno w potencjalnej przyszłej pracy badawczej, jak i na rynku pracy: umiejętności planowania, przygotowywania i realizacji procesu badawczego; umiejętności innowacyjnego przetwarzania i wizualizacji danych; umiejętności łączenia wiedzy na temat procesów społecznych z politykami publicznymi (evidence-based policies).

Te kompetencje przygotują absolwenta/kę do podjęcia pracy w instytucjach kultury, państwowych instytucjach społecznych oraz w organizacjach pozarządowych o podobnym profilu, w firmach i instytucjach zajmujących się animacją kultury oraz przybliżaniem kultury innych krajów; w firmach i instytucjach, które potrzebują specjalistów ds. kontaktów międzykulturowych.

 


Limit miejsc

20 miejsc w pierwszej turze rekrutacji czerwcowo-lipcowej

10 miejsc w drugiej turze rekrutacji sierpniowo-wrześniowej

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Próg kwalifikacji: 60 punktów.

Na studia mogą rejestrować się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera (lub równoważny) z oceną co najmniej dobry - por. pkt. 1* lub które są tuż przed obroną - por. pkt. 2**.

* 1. kandydaci posiadający jeden z ww. dyplomów lub poświadczone przez uczelnię macierzystą zaświadczenie o obronie pracy dyplomowej zawierające informację o ocenie na dyplomie zamieszczają skan tego dokumentu w systemie IRK na osobistym koncie rejestracyjnym;

** 2. osoby przed obroną pracy dyplomowej zamieszczają w systemie IRK na osobistym koncie rejestracyjnym skan wydanego przez uczelnię macierzystą zaświadczenia potwierdzającego planowany termin obrony pracy dyplomowej wraz z informacją o średniej ze studiów. Osoby te są zobowiązane do przedstawienia (poprzez zamieszczenie na osobistym koncie rejestracyjnym w systemie IRK) oryginału dyplomu lub poświadczonego przez uczelnię macierzystą zaświadczenia o obronie pracy dyplomowej zawierającego informację o ocenie na dyplomie najpóźniej do godziny 12.00 dnia poprzedzającego rozmowę kwalifikacyjną.

Niezałączenie do systemu IRK we wskazanym terminie skanu dokumentu potwierdzającego ocenę na dyplomie powoduje dyskwalifikację kandydata i przyznanie mu 0 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:

  1. rozmowę kwalifikacyjną,
  2. ocenę na dyplomie (licencjata, magistra, inżyniera [lub równoważnym]).

Celem rozmowy jest sprawdzenie rozumienia wybranych tekstów zaproponowanych przez Komisję*, umiejętność swobodnej o nich dyskusji w języku angielskim oraz zdolność wyciągania wniosków odnoszących się do kulturowej i społecznej sytuacji współczesnej Polski i regionu będącego przedmiotem studiów.

Lista lektur dostępna jest na stronie:

Oceniając rozmowę kwalifikacyjną kandydata komisja uwzględni następujące kryteria:

  • znajomość treści wybranych tekstów oraz kontekstu ich powstania;
  • umiejętność dyskusji wokół problematyki w nich zawartych;
  • zdolność do porównywania zagadnień pomiędzy tekstami;
  • przygotowanie do wyciągnięcia wniosków z lektur odnoszących się do współczesnej sytuacji kulturowej, społecznej lub politycznej.

Z rozmowy kwalifikacyjnej można uzyskać maksymalnie 80 punktów.
Za zaliczenie rozmowy kwalifikacyjnej uznaje się uzyskanie nie mniej niż 50 punktów.

Uzyskanie z rozmowy kwalifikacyjnej wyniku mniejszego niż 50 punktów powoduje dyskwalifikację kandydata i przyznanie mu 0 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

Z oceny na dyplomie kandydat może uzyskać:

  • 20 punktów – ocena celujący
  • 15 punktów – ocena bardzo dobry
  • 10 punktów – ocena dobry plus
  • 0 punktów - ocena dobry

Ocena dostateczna plus ani dostateczna nie kwalifikuje do ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands

Łącznie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat może uzyskać 100 punktów.
Suma punktów uzyskanych z dwóch elementów postępowania kwalifikacyjnego wyznacza miejsce kandydata na liście rankingowej.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Próg kwalifikacji: 60 punktów.

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Wyniki na dyplomach zagranicznych zostaną odpowiednio dostosowane do skali ocen zaprezentowanej w zasadach rekrutacji dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim

Kandydaci zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. W przypadku, gdy kandydat nie posiada dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego, komisja rekrutacyjna sprawdzi kompetencje językowe kandydata do studiowania na kierunku Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Komisja sprawdza umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, a także umiejętności komunikacji w języku angielskim, w tym prowadzenia dyskusji akademickiej.

Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowania w języku angielskim na poziomie co najmniej B2.

Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Rozmowa kwalifikacyjna: 29 lipca 2025 r.

UWAGA: Wszystkie rozmowy kwalifikacyjne będą odbywały się stacjonarnie w Warszawie, ul. Dobra 72. Na prośbę kandydata, w uzasadnionych przypadkach, przewidujemy możliwość przeprowadzenia rozmowy w formie zdalnej na platformie Zoom.

Ogłoszenie wyników: 31 lipca 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 31 lipca - 1 sierpnia, 4 sierpnia 2025 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 5-6 sierpnia 2025 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 7-8 sierpnia 2025 r.
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne dla studentów spoza UE/EFTA (strony umowy o EOG) oraz Szwajcarii - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Kolegium Artes Liberales