Cognitive Science, stacjonarne, drugiego stopnia
W mocy od: 3 grudnia 2024
Zasady kwalifikacji
Limit miejsc
20 miejsc w pierwszej turze rekrutacji czerwcowo-lipcowej
12 miejsc w drugiej turze rekrutacji sierpniowo-wrześniowej
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunku Cognitive Science mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny dowolnego kierunku studiów.
Rekrutacja jest dwuetapowa. W pierwszym etapie weryfikowana jest znajomość treści wybranych podręczników z zakresu kognitywistyki, a w drugim etapie rozumienie i krytyczna analiza wybranych tekstów (artykułów) naukowych. Uzyskanie przez kandydata wyniku poniżej progu kwalifikacji w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego powoduje przyznanie 0 (zera) punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.
a) Egzamin pisemny
Kandydaci przystępują do pisemnego egzaminu kwalifikacyjnego w formie testu przeprowadzanego zdalnie w języku angielskim. Egzamin pisemny obejmuje treści poruszane w lekturach (podręczniki z zakresu kognitywistyki), których spis opublikowany zostanie na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów oraz na stronie studiów.
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z testu kwalifikacyjnego wynosi 100. Do kolejnego etapu zakwalifikowane zostaną osoby z najlepszymi wynikami, których liczba nie przekracza dwukrotności obowiązującego limitu miejsc na studiach, przy czym wymagane jest uzyskanie co najmniej 50% punktów z testu.
b) Egzamin ustny
Egzamin ustny prowadzony jest w formie zdalnej w języku angielskim i dotyczący jednego z przeczytanych przez kandydata artykułów naukowych, których spis opublikowany zostanie na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów oraz na stronie studiów.
Komisja egzaminacyjna może przyznać maksymalnie 50 punktów za każdy z ocenianych aspektów:
- rozumienie artykułu naukowego;
- jego krytyczna analiza.
By ocenić, czy kandydat przeczytał artykuł ze zrozumieniem, komisja egzaminacyjna będzie zadawać pytania wymagające wytłumaczenia przez kandydata stawianych w nim hipotez, ich osadzenia w teorii, zastosowanych metod badawczych czy analiz statystycznych.
Aby ocenić, czy kandydaci są zdolni do krytycznej refleksji na temat przeczytanych treści, będą oni poproszeni o ocenę mocnych i słabych stron prezentowanego w artykule badania oraz o sformułowanie osobistej opinii na jego temat wraz z argumentami uzasadniającymi daną opinię kandydata.
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z egzaminu ustnego wynosi 100. W ramach obowiązującego limitu miejsc na studia zakwalifikowane zostaną osoby, które osiągną najlepsze sumaryczne wyniki (wynik z egzaminu pisemnego i wynik z egzaminu ustnego), przy czym wymagane jest uzyskanie co najmniej 60% punktów z egzaminu ustnego.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak w przypadku kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim
Od kandydatów wymagany jest honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Egzamin pisemny: 14 lipca 2025 r.
Egzamin ustny: 16-17 lipca 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2025 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-25 lipca 2025 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 28-29 lipca 2025 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2025 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne dla studentów spoza UE/EFTA (strony umowy o EOG) oraz Szwajcarii - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Psychologii