Polski język migowy dla nauczycieli
W mocy od: 21 lutego 2024
Zasady kwalifikacji
Rekrutacja
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich.
Rekrutacja jest dwuetapowa, składa się z oceny załączonych w IRK dokumentów oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Podstawą do kandydowania jest rejestracja w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydata (IRK), wypełnienie wymaganych danych oraz dokonanie opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł.
Etapy rekrutacji
Podczas I etapu kwalifikacji weryfikuje się:
- przedstawiony przez kandydata opis doświadczenia zawodowego – wypełniony formularz w systemie IRK;
- opis projektu wykorzystania w pracy zawodowej znajomości polskiego języka migowego i wiedzy o kulturze i społeczności Głuchych. Opis powinien liczyć od 2400 do 3600 znaków ze spacjami. Opis należy załączyć w systemie IRK podczas rejestracji.
Ocenie podlega związek między planowaną praktyką dydaktyczną kandydata a efektami uczenia się zdefiniowanymi dla programu studiów podyplomowych. Kandydaci podchodzący do I etapu kwalifikacji oceniani są w skali od 0 do 10 punktów, próg kwalifikacyjny wynosi 6 punktów.
Na podstawie wyników I etapu kwalifikacji sporządzany jest ranking kandydatów, przy czym:
- w pierwszej części rankingu zamieszcza się nazwiska kandydatów posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:przedszkolach specjalnych dla dzieci niesłyszących lub słabosłyszących;
- oddziałach specjalnych dla dzieci niesłyszących lub słabosłyszących zorganizowanych w przedszkolach ogólnodostępnych;
- szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych dla uczniów niesłyszących lub słabosłyszących zorganizowanych w szkołach ogólnodostępnych;
- placówkach specjalnych dla dzieci i młodzieży niesłyszących lub słabosłyszących;
- w drugiej części rankingu zamieszcza się nazwiska kandydatów posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu ogólnodostępnym lub integracyjnym albo szkole ogólnodostępnej lub integracyjnej i prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą niesłyszącymi lub słabosłyszącymi na stanowisku:
- pedagoga specjalnego;
- psychologa szkolnego;
- terapeuty pedagogicznego;
- logopedy;
- dodatkowo zatrudnionego nauczyciela posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego lub kształcenia uczniów niepełnosprawnych w oddziale ogólnodostępnym (zgodnie z § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym; Dz. U. z 2020 r. poz. 1309).
II etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna.
Do udziału w II etapie rekrutacji kandydaci są zapraszani do momentu wyczerpania limitu przyjęć na studia podyplomowe. Na rozmowę (wg zajmowanej pozycji) zaprasza się kandydatów z pierwszej części rankingu, którzy uzyskali od 6 do 10 punktów. W przypadku niewyczerpania limitu przyjęć przez kandydatów z pierwszej części rankingu zaprasza się na rozmowę (wg zajmowanej pozycji) kandydatów z drugiej części rankingu, którzy uzyskali od 6 do 10 punktów.
Punktem wyjścia rozmowy kwalifikacyjnej jest opis doświadczenia zawodowego oraz projekt wykorzystania PJM i innych kompetencji nabytych w trakcie studiów w pracy zawodowej.
W rozmowie kwalifikacyjnej ocenie podlegać będzie:
- sposób i zakres ustosunkowania się kandydata do wątpliwości i zastrzeżeń komisji dotyczących przesłanego projektu wykorzystania w pracy nauczycielskiej PJM i innych kompetencji uwzględnionych w programie studiów podyplomowych (w skali od 0 do 10 punktów);
- stopień znajomości polskiego języka migowego (0 do 5 punktów).
Osoby podchodzące do II etapu kwalifikacji oceniane są w skali od 0 do 15 punktów, próg kwalifikacyjny wynosi 8 punktów.
Listę kandydatów zakwalifikowanych do składania dokumentów ustala się na podstawie wyników osiągniętych podczas II etapu kwalifikacji.
Wymagane dokumenty
Kandydaci składają następujące dokumenty:
- podanie o przyjęcie na studia (wydrukowane z systemu IRK);
- oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych II stopnia albo jednolitych magisterskich w celu sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem albo oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierający informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy studentów;
- dokumenty poświadczające posiadane kwalifikacje zawodowe i uprawnienia pedagogiczne w celu sporządzenia kopii i poświadczenia ich zgodności z oryginałem;
- dokument poświadczający informacje o aktualnym zatrudnieniu, np. zaświadczenia wydanego przez dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki.
Dokumenty można składać:
- osobiście: w sekretariacie Instytutu Języka Polskiego Gmach Wydziału Polonistyki, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa, 2 piętro, gabinet 36, poniedziałek – piątek w godzinach 10.00-15.00;:
- pocztą na adres:
Katedra Językoznawstwa Ogólnego, Migowego i Bałtystyki
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
z dopiskiem „studia podyplomowe Polski język migowy dla nauczycieli” (decyduje data stempla pocztowego).
Terminy
Termin rejestracji w systemie IRK: od 1.03.2024 r. do 7.03.2024 r.
Termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej: do 8.03.2024 r.
Termin ogłoszenia wyników I etapu rekrutacji: 13.03.2024 r.
Terminy II etapu kwalifikacji:
- termin I tury rozmów kwalifikacyjnych: od 23.03.2024 r. do 24.03.2024 r.;
- termin ogłoszenie wyników I tury rozmów kwalifikacyjnych i decyzji dotyczącej ewentualnego uruchomienia II tury rozmów: 25.03.2024 r.
Składanie dokumentów dla I tury: od 25.03.2024 r. do 27.03.2024 r.
W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w I turze II etapu rekrutacji zostanie uruchomiona II tura II etapu rekrutacji wg harmonogramu:
- termin II tury rozmów kwalifikacyjnych: 28.03.2024 r.;
- termin ogłoszenia wyników II tury rozmów: 29.03.2024 r
Składanie dokumentów dla II tury: od 2.04.2024 r. do 5.04.2024 r.
Czesne
Studia są finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – bezpłatne dla uczestników.