Rekrutacja na studia podyplomowe 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Język niemiecki w biznesie

Szczegóły
Kod SP-JNbizn
Jednostka organizacyjna Wydział Lingwistyki Stosowanej
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe niemiecki, polski
Minimalna liczba studentów 15
Limit miejsc 25
Czas trwania 2 semestry
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Dobra 55 pokój 2.518
00-312 Warszawa
e-mail: biznes.pod@uw.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu poniedziałek-czwartek 10:00-14:00
(przerwa: 12:30-13:00)
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Kandydaci

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci dowolnych kierunków studiów wyższych I i II stopnia znający język niemiecki na poziomie co najmniej B2.

Opis Studiów

Studia podyplomowe „Język niemiecki w biznesie” to studia online z elementami studiów stacjonarnych, które przygotowują do używania języka niemieckiego w kontekście biznesowym, zarówno w formie pisemnej (w korespondencji handlowej), jak i ustnej (przy networkingu, negocjacjach, wystąpieniach publicznych). Studenci nabędą nie tylko wiedzę biznesową (w obszarze marketingu, logistyki, finansów i rachunkowości, biznesowej komunikacji interkulturowej, prawa w biznesie), ale również wiedzę o kulturze biznesowej w Niemczech.

Studenci poznają biznesowy język niemiecki poprzez konwersatoria składające się z dwóch bloków: teoretycznego oraz praktycznego. W bloku teoretycznym zostaną przedstawione najważniejsze słowa i wyrażenia w ramach obszaru biznesowego, a w bloku praktycznym zdobyta wiedza będzie wykorzystana w rozmowach dotyczących różnych obszarów biznesowych (w rozmowach w formie case studies, czyli studiów przypadków).

Program studiów

Program studiów (150 godzin dydaktycznych, 30 punkty ECTS) obejmuje następujące przedmioty:

  • „Networking w języku niemieckim” (6 godzin dydaktycznych),
  • „Język niemiecki – repetytorium” (12 godzin dydaktycznych),
  • „Język niemiecki w HR” (14 godzin dydaktycznych),
  • „Język niemiecki w marketingu” (14 godzin dydaktycznych),
  • „Język niemiecki w finansach i rachunkowości” (11 godzin dydaktycznych),
  • „Język niemiecki w logistyce” (10 godzin dydaktycznych),
  • „Prawniczy język niemiecki w biznesie” (11 godzin dydaktycznych),
  • „Uwarunkowania polityczne i ekonomiczne prowadzenia biznesu w Niemczech” (11 godzin dydaktycznych),
  • „Językowe i interkulturowe czynniki prowadzenia komunikacji biznesowej w Niemczech” (14 godzin dydaktycznych),
  • „Wystąpienia publiczne w języku niemieckim” (14 godzin dydaktycznych),
  • „Korespondencja handlowa w języku niemieckim” (18 godzin dydaktycznych),
  • „Praca zaliczeniowa” (15 godzin dydaktycznych).

 Godzina dydaktyczna trwa 45 minut.

Wykładowcy

Kierownik studiów podyplomowych „Język niemiecki w biznesie”:

dr Anna Jędrzejczyk

Wydział Lingwistyki Stosowanej, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej, doktor nauk humanistycznych, Uniwersytet Warszawski; magister filologii germańskiej oraz magister zarządzania; absolwentka studiów podyplomowych „Design Management” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; prowadzone zajęcia: „Networking w języku niemieckim”, „Język niemiecki – repetytorium”, „Język niemiecki w HR”, „Język niemiecki w marketingu”, „Język niemiecki w finansach i rachunkowości”, „Praca zaliczeniowa”, „Językowe i interkulturowe czynniki prowadzenia komunikacji biznesowej w Niemczech”, „Korespondencja handlowa w języku niemieckim”.

Pozostali wykładowcy studiów podyplomowych „Język niemiecki w biznesie”:

prof. ucz. dr hab. Paweł Szerszeń

Wydział Lingwistyki Stosowanej, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, Uniwersytet Warszawski, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego; prowadzone zajęcia: „Prawniczy język niemiecki w biznesie”, „Uwarunkowania polityczne i ekonomiczne prowadzenia biznesu w Niemczech”.

dr hab. Reinhold Utri

Wydział Lingwistyki Stosowanej, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, Uniwersytet Warszawski; prowadzone zajęcia: „Wystąpienia publiczne w języku niemieckim”.

dr Virginia Schulte

Wydział Lingwistyki Stosowanej, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej, doktor nauk humanistycznych, Uniwersytet Warszawski; prowadzone prowadzone zajęcia: „Język niemiecki w logistyce”.

Tryb studiów i częstotliwość zjazdów

Zajęcia będą odbywać się w piątki (przedział godzinowy: 18:00 – 20:30) lub w soboty (przedział godzinowy: 9:00 – 16:30):

  • zajęcia online w semestrze zimowym i semestrze letnim
  • dwa zjazdy stacjonarne – po jednym w semestrze zimowym (spotkanie inauguracyjne) i semestrze letnim (spotkanie na zakończenie studiów).

Zajęcia stacjonarne odbywają się w budynku Wydziału Lingwistyki Stosowanej przy ul. Dobrej 55.

Zaliczenia

Zaliczenie na ocenę według wymagań określonych dla poszczególnych przedmiotów.

Absolwenci

Absolwent studiów posiada wiedzę, kompetencje i umiejętności z zakresu słownictwa w ramach Wirtschaftsdeutsch, komunikacji biznesowej w języku niemieckim. Zna i rozumie uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne komunikacji biznesowej (np. prawne, makroekonomiczne), które mają pośredni lub bezpośredni wpływ na dobór środków językowych przy komunikacji biznesowej. Zna i rozumie zasady skutecznej komunikacji w języku niemieckim w Niemczech, które opierają się m.in. na typowych strukturach biznesowej rozmowy w języku niemieckim lub na typowej kolejności słów w zdaniu w języku niemieckim. Wyniki swoich analiz potrafi zaprezentować w języku niemieckim odbiorcom wewnętrznym w przedsiębiorstwie oraz szerszemu gronu interesantów, np. sponsorom oraz inwestorom. Potrafi prowadzić dyskusję na temat typowych tendencji używania środków językowych w Niemczech, bazując na własnych badaniach językowych ze źródeł ogólnodostępnych. Jest przygotowany do pracy w niemieckojęzycznym środowisku biznesowym.


Rekrutacja

Rekrutacja odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń w systemie IRK.

W postępowaniu kwalifikacyjnym może wziąć udział kandydat, który:

  1. zna język niemiecki na poziomie co najmniej B2,
  2. posiada dyplom licencjata lub inżyniera lub magistra,
  3. zarejestrował się w systemie IRK,
  4. wniosła opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 PLN w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji.

Wymagane dokumenty

Kandydat składa następujące dokumenty:

  • podanie z prośbą o przyjęcie (wydrukowane z systemu IRK);
  • oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych: dyplomu magistra, dyplomu licencjata albo dyplomu inżyniera celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem, albo oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierającego informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy uczestników studiów;
  • zaświadczenie potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie B2 (certyfikat językowy lub zaświadczenie o pozytywnej ocenie z lektoratu języka niemieckiego w czasie studiów w wykazie ocen ze studiów lub inne zaświadczenie wystawione przez szkołę językową lub nauczyciela języka niemieckiego z uprawnieniami pedagogicznymi, które poświadcza znajomość języka niemieckiego
    na poziomie B2).

Wymagane dokumenty należy złożyć osobiście lub korespondencyjnie - przesłane kopie dokumentów powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem (decyduje data wpływu dokumentów do Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej) na adres:

Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej

Uniwersytet Warszawski

ul. Dobra 55 pok. 2.518

00-312 Warszawa

Harmonogram rekrutacji

Termin rejestracji: 02.09.2024 r. - 16.09.2024 r.

Termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej: do 17.09.2024 r.

Termin ogłoszenia wyników: 25.09.2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: od 20.09.2024 r. do 24.09.2024 r.

Czesne

7 300 zł płatne jednorazowo do 30.09.2024 r.

7 300 zł płatne w dwóch ratach po 3 650 zł:

I rata płatna do 30.09.2024 r.

II rata płatna do 30.12.2024 r.