Kod | S1-AM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Instytut Ameryk i Europy |
Kierunek studiów | Studia amerykanistyczne |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | angielski |
Limit miejsc | 5 |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja.osa@uw.edu.pl tel. (22) 55-33-326 |
Adres WWW | http://www.asc.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Ośrodek Studiów Amerykańskich jest interdyscyplinarną jednostką naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Warszawskiego, którego pracownicy zajmują się różnymi dziedzinami wiedzy związanymi ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, także w szerszym kontekście sąsiadujących krajów półkuli zachodniej: kulturą, literaturą, sztuką, filmem i mediami, historią, gospodarką, polityką, historią idei, społeczeństwem i prawem.
Ośrodek Studiów Amerykańskich UW prowadzi Studia amerykanistyczne I stopnia, stacjonarne o profilu ogólnoakademickim. Studia trwają trzy lata (sześć semestrów). Zajęcia są prowadzone przez stałych pracowników naukowo-dydaktycznych, wykładowców kontraktowych i profesorów wizytujących. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Wśród stałych wykładowców OSA są naukowcy polscy, a także ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku.
Program obejmuje nauki humanistyczne oraz nauki społeczne, a w tym następujące dyscypliny: nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo, historia, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne. Dyscypliną wiodącą są nauki o kulturze i religii.
Prowadzone przez OSA studia amerykanistyczne I stopnia należą do największych tego typu programów w Europie. Są unikatowe w skali kraju ze względu na interdyscyplinarność, uwzględnienie perspektywy porównawczej, zwłaszcza w odniesieniu do Ameryki Łacińskiej, a także ze względu na wykładowy język angielski, ułatwiający kontakty międzykulturowe również dzięki obecności studentów zagranicznych. Studia przygotowują do „rozwiązywania problemów współczesności w wymiarach lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym” i kształtują elastyczne „umiejętności uwzględniające specyfikę potrzeb współczesnego rynku pracy” (Misja Instytutu Ameryk i Europy UW, do którego należy OSA).
Program studiów obejmuje zajęcia obowiązkowe wprowadzające do poszczególnych dziedzin składających się na program studiów oraz zajęcia do wyboru, stanowiące rozwinięcie wiedzy w ramach tych dziedzin, zwłaszcza w obszarze dotyczącym tematu pracy licencjackiej. Program obejmuje zajęcia z prowadzenia badań w zakresie humanistyki i nauk społecznych oraz pisania prac akademickich po angielsku. Studenckie granty badawcze pozwalają najlepszym studentom I stopnia na prowadzenie kwerend bibliotecznych i badań empirycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Aktualny program studiów dostępny jest na stronie Ośrodka Studiów Amerykańskich.
Absolwenci uzyskują dyplom licencjata studiów amerykanistycznych. Absolwent trzyletnich studiów licencjackich w Ośrodku Studiów Amerykańskich posiada wiedzę umożliwiającą mu zrozumienie zjawisk kultury, zwłaszcza kultury Stanów Zjednoczonych Ameryki. Rozumie specyfikę nauk o kulturze i posiada wiedzę o zjawiskach i instytucjach kultury. Dzięki temu, jest przygotowany do samodzielnej pracy w mediach, ośrodkach kultury, fundacjach promujących kulturę, a także w urzędach administracji państwowej, samorządach i innych instytucjach publicznych.
Absolwent potrafi także formułować i rozwiązywać złożone problemy badawcze, rozpoznawać, rozumieć, interpretować, wyjaśniać i analizować przyczyny oraz przebieg procesów i zjawisk kulturowych w Stanach Zjednoczonych. Umie korzystać w tym celu ze źródeł oraz stosować metody i narzędzia badawcze nauk humanistycznych i społecznych. Dzięki temu, jest przygotowany do gromadzenia, oceniania i klasyfikowania faktów z zakresu kultury oraz wyciągania wniosków – pracy, którą na co dzień wykonują badacze, ale także przedsiębiorcy, dziennikarze, nauczyciele przedmiotów humanistycznych i społecznych, aktywiści społeczni oraz pracownicy instytucji publicznych. Dzięki interdyscyplinarnemu systemowi nauczania, absolwent potrafi nie tylko rozpoznać i zrozumieć podstawowe fakty i procesy, ale zbierać je, łączyć, interpretować i na ich podstawie formułować samodzielne sądy i opinie.
Absolwenci OSA są przygotowani merytorycznie i warsztatowo do kontynuowania studiów na poziomie magisterskim i/lub podyplomowym.
Absolwenci OSA znajdują zatrudnienie w biznesie, handlu, gospodarce; dziennikarstwie, mediach; instytucjach kultury; nauce i szkolnictwie; administracji państwowej; służbie zagranicznej i organizacjach międzynarodowych; turystyce.
Budynek
Studenci mają zapewnione komfortowe warunki studiów. Zajęcia odbywają się w salach wykładowych znajdujących się w budynku UW przy ulicy Dobrej 55, na Powiślu. W pobliżu znajdują się siedziby innych wydziałów, Kampus Główny UW oraz Biblioteka Uniwersytecka.
Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Sale wykładowe są wyposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do sieci Internet. Na terenie budynku dostępny jest Internet bezprzewodowy (sieć EDUROAM).
Biblioteka OSA UW udostępnia ceniony przez badaczy, studentów i dziennikarzy księgozbiór. Zgromadzone piśmiennictwo dotyczy zarówno Stanów Zjednoczonych Ameryki, jak i Ameryki Łacińskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
Zasady kwalifikacji
Warunkami ubiegania się o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni są:
- średnia ocen z dotychczasowych studiów na tym samym lub pokrewnym kierunku min. 4,0,
- potwierdzenie zrealizowania odpowiedniego etapu studiów (potwierdzona Karta Przebiegu Studiów z wyszczególnieniem ocen i ECTS przypisanych do przedmiotów) niezbędne do ustalenia, czy liczba przedmiotów do uzupełnienia wynikających z różnic programowych wskazuje na możliwość ich zrealizowania na danym etapie studiów,
a także - znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2 poświadczona honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem.
O przyjęciu kandydatów spełniających powyższe warunki decyduje wynik egzaminu ustnego (w języku angielskim), z którego kandydat musi uzyskać co najmniej 50 na 100 pkt.
Egzamin będzie dotyczyć współczesnych problemów społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, podstawowych zagadnień życia politycznego, społecznego, i gospodarczego USA i regionu. Sprawdzana będzie także znajomość podstawowych faktów z historii i geografii Stanów Zjednoczonych. Egzamin składa się z 4 pytań, każde warte jest 25 punktów.
Kandydaci zostaną przyjęci na podstawie listy rankingowej.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim
W zakresie potwierdzenia kompetencji językowych kandydatów do studiowania w języku, w którym są prowadzone studia, obowiązują ogólne zasady określone w uchwale rekrutacyjnej Senatu UW na rok akademicki 2024/2025.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 20 września 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów: 25-26 września 2024 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Aleksandra Gniadzik-Smolińska, a.gniadzik-smolinska@uw.edu.pl, (22) 55-33-326
Znajdź nas na mapie: Ośrodek Studiów Amerykańskich