Kod | S1-GP |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Geografii i Studiów Regionalnych |
Kierunek studiów | Gospodarka przestrzenna |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 2 |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja.wgsr@uw.edu.pl tel. (22) 55-21-525 |
Adres WWW | http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/strona-glowna-2-2/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Kierunek Gospodarka przestrzenna przyporządkowany jest do dziedziny nauk społecznych a także dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych oraz do dyscyplin: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, nauki prawne, nauki socjologiczne
Dyscypliną wiodącą jest geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
Gospodarka przestrzenna ze względu na swój interdyscyplinarny charakter jest atrakcyjna dla studentów. Zarówno w planowaniu przestrzennym, jak i w dokonywanych wyborach strategicznych (w administracji i biznesie) coraz większe znaczenie przywiązuje się do zagadnień środowiska przyrodniczego. Widoczne jest to w polityce UE, różnych strategiach krajowych, a także w rozwoju teorii lokalizacji działalności gospodarczej, czy literaturze dotyczącej migracji ludzi.
Kierunek zawiera kompendium bogatej wiedzy z zakresu kształtowania rozwoju regionalnego, jego uwarunkowań przyrodniczych, gospodarczych, społecznych, kulturowych, administracyjnych, politycznych i międzynarodowych. Program studiów obejmuje następujące formy kształcenia: wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria, zajęcia terenowe oraz seminaria i proseminaria z różnych dyscyplin naukowych: administracja publiczna, ekonomia, geografia, ochrona środowiska, organizacja i zarządzanie, politologia, prawo, turyzm, urbanistyka.
Cechą charakterystyczną studiów na WGSR, jest położenie nacisku na relacje człowiek-środowisko. Współpraca nauczyciel – student realizowana jest poprzez udział studentów w różnorodnych projektach naukowych, co przygotowuje studentów do samodzielnej pracy badawczej.
Przez cały okres studiów zajęcia są wspólne dla wszystkich studentów (bez podziału na ścieżki, specjalności itp.).
Aktualny program studiów dostępny jest na stronie http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/studenci/programy-studiow/
Po zaliczeniu wszystkich zajęć programowych, napisaniu pracy licencjackiej i zdaniu egzaminu zawodowego (licencjackiego), absolwenci kierunku Gospodarka przestrzenna uzyskują tytuł zawodowy licencjata na kierunku gospodarka przestrzenna.
Większość zajęć kierunku odbywa się w Kampusie Centralnym UW. Wydział dysponuje pomieszczeniami w dwóch budynkach położonych w bliskim sąsiedztwie (ul. Krakowskie Przedmieście 30 i ul. Karowa 20). Łącznie WGSR posiada 20 sal dydaktycznych, w tym 3 sale komputerowe i jedną pracownię geochemiczną.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (na ćwiczeniach terenowych od poniedziałku do soboty). Student w trakcie rejestracji sam ustala plan swoich zajęć (zgodnie z ramowym planem zajęć).
Zajęcia terenowe odbywają się częściowo na stacji terenowej Wydziału, w Murzynowie koło Płocka, a także w innych regionach Polski, np. w Tatrach, na Suwalszczyźnie i Podlasiu.
W trakcie trwania studiów student musi odbyć 120 godz. praktyk zawodowych.
Absolwent ma ogólną wiedzę dotyczącą gospodarki przestrzennej oraz jej relacjach z innymi dyscyplinami; posiada wiedzę o administracji terytorialnej oraz podejmowanych przez nią działaniach w zakresie zagospodarowania przestrzeni i zarządzania strategicznego w skali lokalnej, regionalnej i ponadregionalnej; wykorzystuje wiedzę teoretyczną do opisu, interpretacji, prognozowania i planowania zjawisk przestrzennych wywołanych działalnością człowieka; potrafi tworzyć koncepcje rozwoju wybranych obszarów (projekty urbanistyczny zagospodarowania terenu, wstępna dokumentacja urbanistyczna); potrafi wskazać lokalizację różnorodnych zamierzeń inwestycyjnych, w tym infrastrukturalnych, a także obszary, których środowisko przyrodnicze i kulturowe powinno podlegać ochronie; potrafi redagować plany, programy i strategie; jest przygotowany do pracy w różnego rodzaju instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych oraz przedsiębiorstwach prywatnych.
Absolwent kierunku może kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia (magisterskich) lub podyplomowych na kierunku Gospodarka przestrzenna, lub kierunkach pokrewnych, np.: geografia, ochrona środowiska, urbanistyka, studia nad rozwojem, studia miejskie.
Absolwenci kierunku Gospodarka przestrzenna podejmują pracę m.in. w: firmach prywatnych związanych z planowaniem przestrzennym, strategiami lokalnymi i regionalnymi, badaniami społecznymi; administracji centralnej i samorządowej; instytucjach i organizacjach społecznych. ma przygotowanie do pracy w zespołach wykonujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym; na poziomie elementarnym – w instytucjach i przedsiębiorstwach specjalizujących się w monitoringu środowiska przyrodniczego; w jednostkach administracji samorządowej i rządowej; w instytucjach planistycznych; w agencjach rozwoju; w firmach konsultingowych i doradczych; w agencjach promocji oraz w organizacjach pomocowych. Absolwenci znajdują również zatrudnienie w pracowniach zagospodarowania przestrzennego.
Zasady kwalifikacji
O przyjęcie w trybie przeniesienia na kierunek gospodarka przestrzenna na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW mogą ubiegać się studenci innych uczelni kierunku gospodarka przestrzenna, mający zaliczony co najmniej pierwszy rok studiów I stopnia na uczelni, na której dotychczas studiowali i uzyskali średnią ocen przekraczającą 4,0 (dobra).
Warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w rekrutacji jest:
- zamieszczenie przez kandydata na osobistym koncie w IRK skanu zaświadczenia o ukończeniu odpowiedniego etapu jego studiów (np. Karta przebiegu studiów), z podaną liczbą ECTS przypisaną do poszczególnych przedmiotów, poświadczonego przez jednostkę, w której kandydat studiuje;
- zamieszczenie przez kandydata (na koncie w IRK) informacji o średniej ocen z dotychczasowego toku studiów (poświadczonej przez jednostkę, w której kandydat studiuje).
Po sprawdzeniu różnic programowych podjęta zostanie decyzja o umieszczeniu kandydata na liście rankingowej. Kandydaci mający zbyt duże różnice programowe, uniemożliwiające ich uzupełnienie w trakcie trwania studiów, nie będą umieszczani na liście rankingowej.
O kolejności przyjęć decyduje lista rankingowa zestawiona na podstawie średniej ocen z dotychczasowego toku studiów.
Osoby przyjęte na studia w trybie przeniesienia są zobowiązane do uzupełnienia w wyznaczonym terminie różnic programowych między jednostką, w której dotychczas studiowali oraz Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydatów nieposiadających honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2, obowiązuje ustny egzamin sprawdzający kompetencje do studiowania w języku polskim.
Poziom znajomości języka polskiego będzie oceniany na podstawie umiejętności przedstawienia opisu środowiska geograficznego regionu zamieszkania/urodzenia kandydata, obejmującego następujące zagadnienia:
- Charakterystyka fizycznogeograficzna i gospodarcza.
- Zasoby środowiska przyrodniczego (surowce mineralne).
- Historia i architektura regionu zamieszkania kandydata.
- Ochrona przyrody (środowiska).
Kandydat odpowiada na 4 pytania, punktowane w skali 1-5 pkt.
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z egzaminu: 20 pkt.
Próg punktowy konieczny do potwierdzenia kompetencji językowych kandydata: 11 pkt.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną dostatecznej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Punkty uzyskane z egzaminu sprawdzającego kompetencje do studiowania w języku polskim nie wliczają się do wyniku końcowego kandydata.
Terminy
Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydta): 19 września 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów: 25-27 września 2024 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Magdalena Dobrowolska, rekrutacja.wgsr@uw.edu.pl, (22) 55-21-525
Znajdź nas na mapie: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych