• zaloguj się
  • utwórz konto

Przeniesienia z innych uczelni na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Studia wschodnie, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod S1-SW
Jednostka organizacyjna Wydział Orientalistyczny
Kierunek studiów Studia wschodnie
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 1
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.orient@uw.edu.pl
tel. (22) 55-20-513
Adres WWW https://studium.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 13.09.2024 23:59)

1. Obszar nauk humanistycznych oraz obszar nauk społecznych

2. Dyscypliny

  1. z dziedziny nauk humanistycznych: historia, nauki o kulturze i religii, językoznawstwo,
  2. z dziedziny nauk społecznych: nauki socjologiczne, nauki o bezpieczeństwie, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Dyscyplina wiodąca: historia, nauka o polityce i administracji.

3. Unikatowe cechy programu:

Studia Wschodnie są pierwszymi w Polsce tak kompleksowymi studiami uniwersyteckimi pierwszego stopnia o charakterze interdyscyplinarnym poświęconymi tematyce wscvhodniej. Dostosowane są do światowych trendów rozwojowych dotyczących tworzenia tzw. „area studies”.

Podobnie jak działalność Studium Europy Wschodniej wykracza poza obszar nauki i dydaktyki, tak samo specyfika Studiów Wschodnich nie ogranicza się do wymiaru stricte akademickiego, tkwi także w ich społecznej przydatności. Nie trzeba podkreślać roli i wagi kierunku wschodniego dla polskiej polityki zagranicznej oraz polskiej racji stanu. W ostatnich latach także w Unii Europejskiej daje się zauważyć rosnące zainteresowanie tym obszarem pod względem politycznym i gospodarczym, militarnym i społecznym. Nie ulega wątpliwości, że wzrost zainteresowania przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na dobrze wykształconych i przygotowanych specjalistów od problematyki tego regionu. Długoletnie doświadczenie w zakresie bezpośrednich związków i wspólnota losów historycznych otwiera przed Polską możliwość odegrania ważnej roli w ramach działań Unii Europejskiej w tym obszarze. Dostarczając wykształconych ekspertów i dobrych specjalistów, Studia Wschodnie są przedsięwzięciem akademickim służącym rozwojowi Polski oraz podniesieniu jej rangi zarówno w najbliższym sąsiedztwie, jak i w Unii Europejskiej.

Szczególną cechą studiów, wyjątkową w skali kraju, jest umiejętne połączenie nauczania prowadzonego przez wybitnych naukowców, legitymujących się znacznym dorobkiem badawczym oraz praktyków, którzy zdobyli ogromne dościadczenie, sprawując ważne fukcje w instytucjach zajmujących się wschodem, w tym pełniąc służbę dyplomatyczną i konsularną w państwach regionu zainteresowań oraz pracując w najważniejszych polskich instytucjach analitycznych.

Niezwykle ciekawe możliwości otwierają się przed studentami studiów wschodnich w związku z kilkoma, prowadzonymi i koordynowanymi przez Studium Europy Wschodniej, programami stypendialnymi dla osób z regionu zainteresowań Studium. Polscy studenci mają niezwykłą okazję do poznania licznych kolegów z wielu krajów i nawiązania kontaktów, owocujących w przyszłości. Podtrzymaniu tych kontaktów służą także zjazdy absolwentów, które odbywają się co 2 lata.

Studenckie Koło Naukowe SEW wraz ze Studium Europy Wschodniej organizuje studencko-doktoranckie konferencje naukowe, w czasie których studencki zdobywają umiejętności organziacyjne oraz preznetują wyniki swoich badań. Najlepsze referaty publikowane są w czasopismach naukowych Studium – „Obóz” i „Nowy Prometeusz”.

4. Miejsce, w których odbywają się zajęcia: Campus Centralny

  1. Pałac Tyszkiewiczów - Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)
  2. gmach na ul. Oboźnej 7 (wejście od ul. Sewerynów)

5. Praktyki studenckie, wyjazdy terenowe.

  1. Studenci studiów wschodnich nie mają obowiązku odbywania praktyk. Studium wspiera natomiast udział studentów w stażach przez system dofinansowywania wyjazdów na zagraniczne staże w polskich placówkach dyplomatycznych, instytucjach międzynarodowych, placówkach naukowych, muzealnych i kulturalnych. Z początkiem roku akademickiego ogłaszane są zasady wsparcia finansowego i aplikowania.
  2. W ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Gori (Gruzja) studenci mogą uczestniczyć w Szkole Letniej Gruzińskich Studiów Literackich i Historycznych w Gori – większość kosztów pokrywają oba uniwersytety.
  3. W ramach bliskiej współpracy z licznymi instytucjami polskimi Studium wspiera studentów w ich staraniach o staże w nich.
  4. W programie studiów licencjackich znajduje się objazd naukowy po państwach regionu – tygodniowy na III roku. Koszty objazdu pokrywa w znaczącej części Studium w zakresie zgodnym z odpowiednimi zasadami, a pozostała część kosztów objazdu pokrywana jest przez studenta.
  5. Organizowane i finansowane przez Studium są obozy zajmujące się renowacją polskich cmentarzy na Kresach.

Aktualny program kierunku studiów dostępny jest na stronie studium.uw.edu.pl/licencjackie-studia-wschodnie

Sylwetka absolwenta

1. Po zakończeniu studiów wschodnich pierwszego stopnia absolwent dysponuje:

  1. interdyscyplinarną wiedzą elementarną z zakresu nauk społecznych i humanistycznych o społeczeństwach, kulturze i gospodarce Europy Środkowej. Bałkanów, Europy Wschodniej, Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej, o kontaktach tych obszarów z regionami sąsiednimi orach o ich udziale w światowej polityce i gospodarce,
  2. umiejętnościami umożliwiającymi rozpoznawanie oraz analizowanie problemów społecznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych, kulturowych, etnicznych i religijnych na tym obszarze,
  3. znajomością języka rosyjskiego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy,

2. Dalsze kierunki edukacji:

Po ukończeniu studiów wschodnich pierwszego stopnia przed ich ansolwentem otwierają się szerokie możliwości dalszego kształcenia, począwszy od studiów wschodnich drugiego stopnia poprzez właściwie wszystkie kierunki studiów z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.

3. Możliwości zatrudnienia:

  1. administracja krajowa i samorządowa, w tym ministerstwa zajmujące się stosunkami z krajami regionu (resort spraw zagranicznych, gospodarki, kultury; urzędy zajmujące się migrantami i uchodźami,
  2. instytucje międzynarodowe, w tym Euroregiony,
  3. przedsiębiorstwa polskie współpracujące z krajami regionu,
  4. organizacje pozarządowe współpracujące z krajami regionu,
  5. think-tanki.

 


Zasady kwalifikacji

  1. O przyjęcie na studia w trybie przeniesienia mogą ubiegać się studenci, którzy:
    • ukończyli co najmniej I rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich;
    • uzyskali z całego dotychczasowego toku studiów w jednostce macierzystej arytmetyczną średnią ocen (z egzaminów i zaliczeń na ocenę) co najmniej 4,0.
  2. Osoby, które planują podjąć studia w trybie przeniesienia, zobowiązane są złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej:
    • wniosek o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni. Na wniosku dziekan wydziału lub uczelni, na której student odbywał studia, potwierdza, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z regulaminu obowiązującego w jednostce, z której chce się przenieść;
    • potwierdzony wykaz ocen, zawierający potwierdzenie zaliczenia wszystkich lat studiów, które ukończył wnioskodawca;
    • program studiów obowiązujący w jednostce, z której kandydat zamierza się przenieść;
    • średnią ocen potwierdzoną przez dziekanat wydziału lub uczelni, z której zamierza się przenieść.
  3. Komisja Studium Europy Wschodniej przeprowadzi ustny egzamin sprawdzający znajomość języka rosyjskiego (dla kandydujących na II rok na poziomie co najmniej A2, dla kandydujących na III rok na poziomie co najmniej B1).

    Kandydat/Kandydatka może maksymalnie otrzymać 200 pkt. rekrutacyjnych. Lista rankingowa sporządzana jest na podstawie zestawienia następujących kryteriów: oceny z egzaminu i średniej ocen z dotychczasowego okresu studiów. Suma tych dwóch składników stanowi wynik punktowy umieszczany na liście rankingowej.

    Sposób obliczania punktacji:

    • Ocena z egzaminu językowego:
      - Celujący i Bardzo dobry – 100 pkt.
      - Dobry plus - 90 pkt.
      - Dobry – 80 pkt.
      - Dostateczny plus – 70 pkt.
      - Dostateczny – 60 pkt.
    • Średnia ocen z dotychczasowego okresu studiów:
              W­ = Śo*100/5
              gdzie:
              Wp – wynik punktowy
              Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata

  4. Kierownik Jednostki Dydaktycznej na podstawie opinii Kierownika Studium Europy Wschodniej ustala, czy program studiów realizowanych w jednostce, z której student zamierza się przenieść, odpowiada programowi studiów realizowanemu w Studium Europy Wschodniej, określa wykaz przedmiotów do uzupełnienia oraz terminy ich zaliczenia.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z maturą zagraniczną oraz Maturą Międzynarodową i Maturą Europejską (nie dotyczy kandydatów z maturą IB lub EB, którzy mają na dyplomie wynik egzaminu z języka polskiego) przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2. Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające dokument poświadczający znajomość języka polskiego honorowany przez Uniwersytet Warszawski. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną niezwłocznie po dokonaniu rejestracji. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Zagadnienia do rozmowy kwalifikacyjnej: Zakres tematyczny rozmowy kwalifikacyjnej odpowiada sprawdzeniu ogólnej orientacji kandydata w zagadnieniach mających być przedmiotem przyszłych studiów.

Podczas rozmowy kandydat otrzyma dwa główne pytania:

  1. Z zakresu podstawowych wiadomości na temat przedmiotu i obszaru studiów (na podstawie L. Bazylow, Historia Rosji, tekst obejmujący lata 1917-1991 napisał Paweł Wieczorkiewicz, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2005, wyd. 4 popr. i uzup).
  2. Z zakresu podstawowych wiadomości na temat historii ZSRR (na podstawie D.R. Marples, Historia ZSRR: od rewolucji do rozpadu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2006).

Kryteria oceny: poprawność gramatyczna, stylistyczna i językowa wypowiedzi, swoboda rozumienia i wypowiadania się w języku polskim.

Kandydat może zdobyć maksymalnie 100 pkt. z rozmowy sprawdzającej znajomość j. polskiego. Uzyskanie minimum 60 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej uprawnia kandydata do udziału w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym.

Punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest wliczana do punktacji końcowej.

Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 19 września 2024 r.

  

Terminy

Egzamin z języka rosyjskiego: 19 września 2024 r.

Ogłoszenie wyników: 23 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 24-25 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Jan Rogala, j.rogala@uw.edu.pl, 600-461-076

Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny