Studia wschodnie, stacjonarne, pierwszego stopnia


W mocy od: 19 stycznia 2024

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji

  1. O przyjęcie na studia w trybie przeniesienia mogą ubiegać się studenci, którzy:
    • ukończyli co najmniej I rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich;
    • uzyskali z całego dotychczasowego toku studiów w jednostce macierzystej arytmetyczną średnią ocen (z egzaminów i zaliczeń na ocenę) co najmniej 4,0.
  2. Osoby, które planują podjąć studia w trybie przeniesienia, zobowiązane są złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej:
    • wniosek o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni. Na wniosku dziekan wydziału lub uczelni, na której student odbywał studia, potwierdza, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z regulaminu obowiązującego w jednostce, z której chce się przenieść;
    • potwierdzony wykaz ocen, zawierający potwierdzenie zaliczenia wszystkich lat studiów, które ukończył wnioskodawca;
    • program studiów obowiązujący w jednostce, z której kandydat zamierza się przenieść;
    • średnią ocen potwierdzoną przez dziekanat wydziału lub uczelni, z której zamierza się przenieść.
  3. Komisja Studium Europy Wschodniej przeprowadzi ustny egzamin sprawdzający znajomość języka rosyjskiego (dla kandydujących na II rok na poziomie co najmniej A2, dla kandydujących na III rok na poziomie co najmniej B1).

    Kandydat/Kandydatka może maksymalnie otrzymać 200 pkt. rekrutacyjnych. Lista rankingowa sporządzana jest na podstawie zestawienia następujących kryteriów: oceny z egzaminu i średniej ocen z dotychczasowego okresu studiów. Suma tych dwóch składników stanowi wynik punktowy umieszczany na liście rankingowej.

    Sposób obliczania punktacji:

    • Ocena z egzaminu językowego:
      - Celujący i Bardzo dobry – 100 pkt.
      - Dobry plus - 90 pkt.
      - Dobry – 80 pkt.
      - Dostateczny plus – 70 pkt.
      - Dostateczny – 60 pkt.
    • Średnia ocen z dotychczasowego okresu studiów:
              W­ = Śo*100/5
              gdzie:
              Wp – wynik punktowy
              Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata

  4. Kierownik Jednostki Dydaktycznej na podstawie opinii Kierownika Studium Europy Wschodniej ustala, czy program studiów realizowanych w jednostce, z której student zamierza się przenieść, odpowiada programowi studiów realizowanemu w Studium Europy Wschodniej, określa wykaz przedmiotów do uzupełnienia oraz terminy ich zaliczenia.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z maturą zagraniczną oraz Maturą Międzynarodową i Maturą Europejską (nie dotyczy kandydatów z maturą IB lub EB, którzy mają na dyplomie wynik egzaminu z języka polskiego) przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2. Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające dokument poświadczający znajomość języka polskiego honorowany przez Uniwersytet Warszawski. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną niezwłocznie po dokonaniu rejestracji. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Zagadnienia do rozmowy kwalifikacyjnej: Zakres tematyczny rozmowy kwalifikacyjnej odpowiada sprawdzeniu ogólnej orientacji kandydata w zagadnieniach mających być przedmiotem przyszłych studiów.

Podczas rozmowy kandydat otrzyma dwa główne pytania:

  1. Z zakresu podstawowych wiadomości na temat przedmiotu i obszaru studiów (na podstawie L. Bazylow, Historia Rosji, tekst obejmujący lata 1917-1991 napisał Paweł Wieczorkiewicz, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2005, wyd. 4 popr. i uzup).
  2. Z zakresu podstawowych wiadomości na temat historii ZSRR (na podstawie D.R. Marples, Historia ZSRR: od rewolucji do rozpadu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 2006).

Kryteria oceny: poprawność gramatyczna, stylistyczna i językowa wypowiedzi, swoboda rozumienia i wypowiadania się w języku polskim.

Kandydat może zdobyć maksymalnie 100 pkt. z rozmowy sprawdzającej znajomość j. polskiego. Uzyskanie minimum 60 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej uprawnia kandydata do udziału w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym.

Punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest wliczana do punktacji końcowej.

Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 19 września 2024 r.

  

Terminy

Egzamin z języka rosyjskiego: 19 września 2024 r.

Ogłoszenie wyników: 23 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 24-25 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Jan Rogala, j.rogala@uw.edu.pl, 600-461-076

Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny