Kod | S2-GF |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Geografii i Studiów Regionalnych |
Kierunek studiów | Geografia |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 2 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja.wgsr@uw.edu.pl tel. (22) 55-21-525 |
Adres WWW | http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/strona-glowna-2-2/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Kierunek GEOGRAFIA przyporządkowany jest do dziedziny nauk społecznych oraz dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych oraz do dyscyplin: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, nauki o polityce i administracji, nauki prawne, nauki socjologiczne, nauki o Ziemi i środowisku.
Dyscypliną wiodącą jest geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
GEOGRAFIA jest dyscypliną naukową o charakterze syntetyzującym, badającą organizację przestrzenną i relacje między komponentami przyrody, systemu społeczno-ekonomicznego oraz między tymi dwoma systemami w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Studiadrugiego stopnia na kierunku Geografia służą zdobyciu szczegółowej wiedzy i umiejętności z zakresu poszczególnych dyscyplin geograficznych, a także wiedzy z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, społecznych oraz humanistycznych.
Podstawowymi formami zajęć są: wykłady, ćwiczenia, laboratoria oraz proseminaria, seminaria i konwersatoria. O specyfice studiów decydują zajęcia terenowe.
Cechą charakterystyczną tych studiów, jest łączenie dydaktyki z badaniami naukowymi i uczestnictwo studentów w projektach badawczych realizowanych na WGSR. Zaangażowanie studentów w badania naukowe przygotowuje ich do samodzielnej pracy badawczej.
W ramach kierunku realizowanych jest pięć specjalności:
Geoinformatyka, kartografia, teledetekcja; Geoekologia i geomorfologia; Geografia świata; Hydrologia i klimatologia i Geografia społeczno-ekonomiczna ( specjalność realizowana jest w ramach trzech ścieżek –Geografia człowieka, Geografia turystyki, Studia miejskie).
Wybór specjalności odbywa po zakończeniu cyklu zajęć z różnych dziedzin geografii (w pierwszym semestrze pierwszego roku), poprzez zadeklarowanie przez studenta wyboru jednej ze specjalności oraz zdanie testu. W przypadku zbyt dużej liczby chętnych na daną specjalność, decyduje wynik testu i dodatkowa rozmowa kwalifikacyjna.
http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/studenci/programy-studiow/
WGSR UW prowadzi kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela dwóch przedmiotów: przyroda, geografia. Jest to dodatkowa oferta, poza programem studiów.
Po zaliczeniu wszystkich zajęć, napisaniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego, absolwenci uzyskują tytuł magistra na kierunku geografia.
Zajęcia odbywa się w Kampusie Centralnym UW. Wydział dysponuje pomieszczeniami w trzech budynkach położonych w bliskim sąsiedztwie (ul. Krakowskie Przedmieście 30 i 32 oraz ul. Karowa 20). Łącznie WGSR posiada 20 sal dydaktycznych, w tym 3 sale komputerowe i jedną pracownię geochemiczną.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (na ćwiczeniach terenowych od poniedziałku do soboty).
Zajęcia terenowe odbywają się (w zależności od tematyki pracy magisterskiej) w różnych regionach Polski i świata, niektóre tego typu zajęcia odbywają się na stacji terenowej Wydziału, w Murzynowie koło Płocka.
Absolwent kierunku GEOGRAFIA posiada umiejętność analizy interakcji zachodzących między działalnością człowieka a komponentami środowiska; zna uwarunkowania, potrafi przewidywać skutki a także prognozować zmiany zachodzące w środowisku; posiada kompetencje pozwalające na pracę w zespołach i kierowanie zespołami dokonującymi ekspertyz stanu i zmian środowiska oraz zagospodarowania przestrzennego; posiada wiedzę niezbędną do całościowego postrzegania przyrody i społeczeństwa – zachodzących miedzy nimi relacji oraz zmian dokonujących się w różnych regionach świata; jest przygotowany do podejmowania pracy w zespołach naukowo-badawczych; dzięki opanowaniu różnych technik i metod badawczych posiada umiejętność gromadzenia i przetwarzania danych w układach przestrzennych w skali lokalnej, regionalnej i globalnej oraz analizy interakcji między komponentami środowiska geograficznego oraz prognozowania zmian i ich wizualizacji. Absolwent ma kompetencje społeczne umożliwiające pracę w zespołach wykonujących ekspertyzy, potrafi holistycznie postrzegać otaczający świat, szanuje środowisko geograficzne oraz dorobek innych kultur.
Po ukończeniu studiów możliwe jest kontynuowanie kształcenie na studiach trzeciego stopnia (doktorskich).
Możliwości zatrudnienia absolwentów:
- instytucje zajmujące się gromadzeniem i przetwarzaniem danych o środowisku przyrodniczym, jego globalnymi, regionalnymi i lokalnymi zmianami i zagrożeniami, zwalczaniem klęsk żywiołowych,
- urzędy administracji państwowej i samorządowej posiadające jednostki zajmujące się planowaniem przestrzennym,
- firmy działające w obszarach zaawansowanych technologii numerycznych (GIS),
- wydawnictwa kartograficzne oraz firmy działające w obszarach zaawansowanych technologii numerycznych, np. na polu kartografii mobilnej,
- jednostki wykonujące opracowania eksperckie i planistyczne na szczeblach od lokalnego do międzynarodowego, w instytucjach prowadzących monitoring środowiska,
- agencje promocji,
- organizacje i instytucje zajmujące się pomocą rozwojową,
- zagraniczne przedstawicielstwa dyplomatyczne i handlowe Polski,
- szeroko pojęta edukacja,
- firmy zajmujące się oceną oddziaływania inwestycji na środowisko,
- służby geodezyjne,
- instytucje i przedsiębiorstwa, których profil działalności jest związany z kształtowaniem przestrzeni zurbanizowanej i turystycznej oraz z zarządzaniem przestrzenią i organizacją turystyki.
Zasady kwalifikacji
O przyjęcie w trybie przeniesienia na kierunek geografia na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW mogą ubiegać się studenci innych uczelni kierunku geografia, mający zaliczony pierwszy rok studiów II stopnia na uczelni, na której dotychczas studiowali i uzyskali średnią ocen przekraczającą 4,0 (dobra).
Warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w rekrutacji jest:
- zamieszczenie przez kandydata na osobistym koncie w IRK skanu zaświadczenia o ukończeniu odpowiedniego etapu jego studiów (np. Karta przebiegu studiów), z podaną liczbą ECTS przypisaną do poszczególnych przedmiotów, poświadczonego przez jednostkę, w której kandydat studiuje;
- zamieszczenie przez kandydata (na koncie w IRK) informacji o średniej ocen z dotychczasowego toku studiów (poświadczonej przez jednostkę, w której kandydat studiuje).
Po sprawdzeniu różnic programowych podjęta zostanie decyzja o umieszczeniu kandydata na liście rankingowej. Kandydaci mający zbyt duże różnice programowe, uniemożliwiające ich uzupełnienie w trakcie trwania studiów, nie będą umieszczani na liście rankingowej.
O kolejności przyjęć decyduje lista rankingowa zestawiona na podstawie średniej ocen z dotychczasowego toku studiów.
Osoby przyjęte na studia w trybie przeniesienia są zobowiązane do uzupełnienia w wyznaczonym terminie różnic programowych między jednostką, w której dotychczas studiowali oraz Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydatów nieposiadających honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2, obowiązuje ustny egzamin sprawdzający kompetencje do studiowania w języku polskim.
Poziom znajomości języka polskiego będzie oceniany na podstawie umiejętności przedstawienia opisu środowiska geograficznego regionu zamieszkania/urodzenia kandydata, obejmującego następujące zagadnienia:
- Charakterystyka fizycznogeograficzna i gospodarcza.
- Zasoby środowiska przyrodniczego (surowce mineralne).
- Historia i architektura regionu zamieszkania kandydata.
- Ochrona przyrody (środowiska).
Kandydat odpowiada na 4 pytania, punktowane w skali 1-5 pkt.
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z egzaminu: 20 pkt.
Próg punktowy konieczny do potwierdzenia kompetencji językowych kandydata: 11 pkt.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną dostatecznej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Punkty uzyskane z egzaminu sprawdzającego kompetencje do studiowania w języku polskim nie wliczają się do wyniku końcowego kandydata.
Terminy
Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 19 września 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów: 25-27 września 2024 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Magdalena Dobrowolska, rekrutacja.wgsr@uw.edu.pl, (22) 55-21-525
Znajdź nas na mapie: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych