Przeniesienia z innych uczelni na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Gospodarka przestrzenna, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-GP
Jednostka organizacyjna Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Kierunek studiów Gospodarka przestrzenna
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 2
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.wgsr@uw.edu.pl
tel. (22) 55-21-525
Adres WWW http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/strona-glowna-2-2/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 12.09.2024 23:59)

Kierunek Gospodarka przestrzenna przyporządkowany jest do dziedziny nauk społecznych oraz do dyscyplin: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne

Dyscypliną wiodącą jest geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna służą zdobyciu szczegółowej wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania różnych rodzajów struktur przestrzennych; procesów konstytuujących różne rodzaje obszarów funkcjonalnych (miejskich, wiejskich, turystycznych, przemysłowych) oraz relacji między nimi; konstruowania i rozwijania więzi społecznych i ich przestrzennej manifestacji (w tym wiedza o kapitale społecznym); norm i reguł rządzących polityką rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzenną na wszystkich szczeblach zarządzania; tworzenia i rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości.

Podstawowymi formami zajęć są: wykłady, ćwiczenia, laboratoria oraz proseminaria, seminaria i konwersatoria. O specyfice studiów decydują zajęcia terenowe.

Cechą charakterystyczną tych studiów, jest łączenie dydaktyki z badaniami naukowymi i uczestnictwo studentów w projektach badawczych realizowanych na WGSR. Zaangażowanie studentów w badania naukowe przygotowuje ich do samodzielnej pracy badawczej.

W ramach kierunku realizowane są trzy specjalności:

  • Zarządzanie strategiczne w samorządzie terytorialnym;
  • Urbanistyka i rewitalizacja;
  • Foresight terytorialny.

Wybór specjalności odbywa po zakończeniu cyklu zajęć z różnych dziedzin gospodarki przestrzennej (w pierwszym semestrze pierwszego roku), poprzez zadeklarowanie przez studenta wyboru jednej ze specjalności oraz zdanie testu. W przypadku zbyt dużej liczby chętnych na daną specjalność, decyduje wynik testu i dodatkowa rozmowa kwalifikacyjna.

Aktualny program studiów dostępny jest na stronie http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/studenci/programy-studiow/

Po zaliczeniu wszystkich zajęć, napisaniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego, absolwenci uzyskują tytuł magistra na kierunku gospodarka przestrzenna.

Zajęcia odbywa się w Kampusie Centralnym UW. Wydział dysponuje pomieszczeniami w trzech budynkach położonych w bliskim sąsiedztwie (ul. Krakowskie Przedmieście 30 i 32 oraz ul. Karowa 20). Łącznie WGSR posiada 20 sal dydaktycznych, w tym 3 sale komputerowe i jedną pracownię geochemiczną.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (na ćwiczeniach terenowych od poniedziałku do soboty).

Zajęcia terenowe odbywają się w różnych regionach Polski, niektóre tego typu zajęcia odbywają się również na stacji terenowej Wydziału, w Murzynowie koło Płocka.

Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna zna, rozumie i potrafi stosować: metody badań społecznych oraz technik planistycznych, w tym z wykorzystaniem narzędzi informatycznych; potrafi analizować i planować rozwój różnych struktur funkcjonalnych, między innymi związanych z usługami, zabudową mieszkaniową, kulturą, transportem miejskim i regionalnym oraz zielenią miejską; rozumie znaczenie biologicznego przywracania terenów zdegradowanych; potrafi tworzyć i poddawać krytycznej analizie wskaźniki rozwoju społeczno-gospodarczego; rozumie kluczowe dla gospodarowania przestrzenią koncepcje naukowe i potrafi wykorzystywać ich przesłanki w procesach podejmowania decyzji w ramach instytucji społecznych, politycznych i ekonomicznych oraz tych związanych z relacjami człowiek-środowisko przyrodnicze; umie dokonywać krytycznej oceny zjawisk zachodzących w związku z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i ukierunkowanej terytorialnie polityki państwa; potrafi dokonywać krytycznej oceny zjawisk zachodzących w ramach kształtowania krajobrazu; umie dokonywać wielowymiarowej oceny dokumentów, narzędzi finansowych i procedur; posiada umiejętności, które pozwalają łączyć wiedzę pochodzącą z wielu źródeł oraz wykorzystywać wielość źródeł do zdobywania wiarygodnych i przydatnych informacji; zna międzynarodowy kontekst posiadanej wiedzy i potrafi opisywać, analizować i planować procesy rozwojowe i procedury administracyjne z wykorzystaniem prawnego oraz społeczno-ekonomicznego kontekstu ogólnoeuropejskiego.

Po ukończeniu studiów możliwe jest kontynuowanie kształcenie na studiach trzeciego stopnia (doktorskich).

Możliwości zatrudnienia absolwentów:

  • urzędy centralne zajmujące się planowaniem przestrzennym i rozwojem regionalnym i lokalnym,
  • jednostki samorządowe wszystkich szczebli,
  • instytucje publiczne i prywatne zajmujące się planowaniem strategicznym układów terytorialnych, a także wykorzystaniem środków finansowych Unii Europejskiej,
  • przedsiębiorstwa zajmujące się planowaniem przestrzennym i projektowaniem urbanistycznym,
  • jednostki naukowo-badawcze,
  • przedsiębiorstwa funkcjonujące w sferze badań i rozwoju,
  • organizacje kreujące relacje biznes-administracja i biznes-nauka,
  • jednostki publiczne i prywatne zajmujące się analizami przestrzennymi i społeczno-gospodarczymi.

 


Zasady kwalifikacji

O przyjęcie w trybie przeniesienia na kierunek gospodarka przestrzenna na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW mogą ubiegać się studenci innych uczelni kierunku gospodarka przestrzenna , mający zaliczony pierwszy rok studiów II stopnia na uczelni, na której dotychczas studiowali i uzyskali średnią ocen przekraczającą 4,0 (dobra) .

Warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w rekrutacji jest:

  • zamieszczenie przez kandydata na osobistym koncie w IRK skanu zaświadczenia o ukończeniu odpowiedniego etapu jego studiów (np. Karta przebiegu studiów), z podaną liczbą ECTS przypisaną do poszczególnych przedmiotów, poświadczonego przez jednostkę, w której kandydat studiuje;
  • zamieszczenie przez kandydata (na koncie w IRK) informacji o średniej ocen z dotychczasowego toku studiów (poświadczonej przez jednostkę, w której kandydat studiuje).

Po sprawdzeniu różnic programowych podjęta zostanie decyzja o umieszczeniu kandydata na liście rankingowej. Kandydaci mający zbyt duże różnice programowe, uniemożliwiające ich uzupełnienie w trakcie trwania studiów, nie będą umieszczani na liście rankingowej.

O kolejności przyjęć decyduje lista rankingowa zestawiona na podstawie średniej ocen z dotychczasowego toku studiów.

Osoby przyjęte na studia w trybie przeniesienia są zobowiązane do uzupełnienia w wyznaczonym terminie różnic programowych między jednostką, w której dotychczas studiowali oraz Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydatów nieposiadających honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2, obowiązuje ustny egzamin sprawdzający kompetencje do studiowania w języku polskim.

Poziom znajomości języka polskiego będzie oceniany na podstawie umiejętności przedstawienia opisu środowiska geograficznego regionu zamieszkania/urodzenia kandydata, obejmującego następujące zagadnienia:

  • Charakterystyka fizycznogeograficzna i gospodarcza.
  • Zasoby środowiska przyrodniczego (surowce mineralne).
  • Historia i architektura regionu zamieszkania kandydata.
  • Ochrona przyrody (środowiska).

Kandydat odpowiada na 4 pytania, punktowane w skali 1-5 pkt.
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z egzaminu: 20 pkt.
Próg punktowy konieczny do potwierdzenia kompetencji językowych kandydata: 11 pkt.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną dostatecznej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Punkty uzyskane z egzaminu sprawdzającego kompetencje do studiowania w języku polskim nie wliczają się do wyniku końcowego kandydata.

 

Terminy

Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 19 września 2024 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 25-27 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Magdalena Dobrowolska, rekrutacja.wgsr@uw.edu.pl, (22) 55-21-525

Znajdź nas na mapie: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych