Kod | S2-URA |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Lingwistyki Stosowanej |
Kierunek studiów | Ukrainistyka z językiem angielskim |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 1 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | ikomendacka@uw.edu.pl |
Adres WWW | http://www.ukraina.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Celem studiów magisterskich na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim jest wykształcenie specjalistów w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa ukraińskiego, posiadających kompetencje językowe (w tym tłumaczeniowe) dotyczące języka ukraińskiego na poziomie C2 wg ESOKJ oraz języka angielskiego na poziomie C1+.
Ośrodek badawczo-dydaktyczny Katedry Ukrainistyki jest usytuowany na Powiślu, w nowoczesnym budynku przy ulicy Dobrej 55. Zarówno na studiach licencjackich, jak i na magisterskich zajęcia odbywają się zwykle w godzinach od 8:00 – 16:30, 4-5 dni w tygodniu. Studenci Katedry Ukrainistyki maja możliwość wyjazdów na studia semestralne do uczelni krajowych (w ramach programu MOST) oraz w krajach UE (w ramach programu ERASMUS).
Wszystkie niezbędne informacje, dotyczące studiowania na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim znajdują się na stronie internetowej Katedry Ukrainistyki w zakładce Dla Studenta.
Absolwenci studiów II stopnia kierunku ukrainistyka z językiem angielskim są wyposażeni w pogłębioną wiedzę teoretyczną, ogólnohumanistyczną oraz specjalistyczną z dziedziny językoznawstwa i literaturoznawstwa, które pozwalają na prowadzenie unikatowych badań naukowych w obszarze ukrainistyki. W związku z szerokim spectrum działalności badawczej pracowników KU każdy student ma zapewnioną możliwość realizacji indywidualnych zainteresowań naukowych oraz uczestnictwa w projektach zespołowych, a także upubliczniania wyników swoich badań na konferencjach naukowych oraz w wydawnictwach katedralnych. Absolwenci wyposażeni są ponadto w umiejętności praktyczne związane z wysokimi kompetencjami językowymi: znajomością języka ukraińskiego na poziomie C2 oraz języka angielskiego na poziomie C1+. Dodatkowym atutem jest umożliwienie zainteresowanym studentom podniesienia kompetencji językowych z zakresu języka rosyjskiego do poziomu B2-C1 (zajęcia fakultatywne). Program studiów przewiduje również kształcenie w zakresie teorii i praktyki translatorskiej, co pozwala na rozwijanie\nabycie kompetencji tłumaczeniowych w zakresie języka wiodącego i dodatkowego. Studia magisterskie na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim adresowane są do absolwentów różnych kierunków studiów II stopnia, legitymujących się znajomością języka ukraińskiego na poziomie co najmniej C1 oraz języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.
Wysokie kompetencje o charakterze specjalistycznym umożliwiają absolwentom studiów magisterskich na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim kontynuację nauki na studiach III stopnia lub podjęcie pracy zawodowej w instytucjach kultury, instytucjach europejskich współpracujących z Ukrainą, organizacjach pozarządowych, mediach, szkolnictwie itp.
Zasady kwalifikacji
Aby zostać przyjętym w trybie przeniesienia, student innej uczelni musi zaliczyć pierwszy rok studiów oraz wypełnić obowiązki wynikające z przepisów Regulaminu obowiązującego w macierzystej uczelni kandydata. Warunkiem koniecznym jest odpowiednia średnia ocen z ostatniego roku studiów, która nie może być niższa niż 4,0. Warunkiem koniecznym jest też potwierdzenie znajomości języków ukraińskiego i angielskiego (nie dotyczy to osób z tytułem licencjata w zakresie filologii ukraińskiej lub ukrainistyki ze znajomością języka angielskiego) na poziomie: ukraiński C1, angielski B2. Dokumentami potwierdzającymi znajomość ww. języków mogą być:
- dyplom ukończenia studiów wyższych licencjackich w zakresie filologii ukraińskiej lub ukrainistyki, dyplomy szkół wyższych potwierdzające znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
- certyfikaty znajomości języka ukraińskiego co najmniej na poziomie C1, a także certyfikaty znajomości języka angielskiego co najmniej na poziomie B2. Osoby, które posiadają świadectwo/dyplom wydany na zakończenie kształcenia w języku ukraińskim, są zwolnione z konieczności przedkładania certyfikatów poświadczających znajomość języka ukraińskiego.
W przypadku braku dokumentów potwierdzających znajomość ww. języków kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej ze znajomości tych języków.
Forma i zakres sprawdzianu kompetencji językowych (dotyczącego kandydatów nieposiadających dokumentu poświadczającego znajomość języka ukraińskiego na poziomie C1 i angielskiego na poziomie B2) – rozmowa kwalifikacyjna.
Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną z języka ukraińskiego: Część pierwsza: zainteresowania kandydata i motywacje związane ze studiowaniem kierunku, ostatnie lektury kandydata; Część druga (samodzielna dłuższa wypowiedź na podstawie wylosowanego tytułu, nagłówka, cytatu z prasy): bieżące wydarzenia kulturalne, społeczne, polityczne na Ukrainie i na świecie, współczesna ukraińska literatura i sztuka, problemy współczesnego świata, sytuacja i oczekiwania młodych ludzi w Polsce i na Ukrainie.
Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej z języka ukraińskiego
- Rozumienie wypowiedzi
maks. liczba punktów możliwa do uzyskania - 5 pkt. - Poprawność językowa wypowiedzi
maks. liczba punktów możliwa do uzyskania - 5 pkt. - Płynność wypowiedzi
maks. liczba punktów możliwa do uzyskania - 5 pkt.
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z rozmowy – 15.
Minimalna liczba punktów do uzyskania pozytywnego wyniku - 9 punktów.
Zagadnienia narozmowę kwalifikacyjnąz języka angielskiego:autoprezentacja, zainteresowania i hobby kandydata, plany zawodowe kandydata, lektury kandydata i ostatnie wydarzenia społeczno-kulturalne
Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej z języka angielskiego
- Rozumienie wypowiedzi
maks. liczba punktów możliwa do uzyskania - 5 pkt. - Poprawność językowa wypowiedzi
maks. liczba punktów możliwa do uzyskania - 5 pkt. - Płynność wypowiedzi
maks. liczba punktów możliwa do uzyskania - 5 pkt.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci nieposiadający honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2 przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej potwierdzającej znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do odbywania studiów na ww. kierunku.
- Forma i zakres sprawdzianu kompetencji językowych: rozmowa kwalifikacyjna.
- Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną: autoprezentacja, zainteresowania kandydata, hobby, praca, plany na przyszłość, wiedza o współczesnym życiu kulturalnym i literackim Ukrainy.
- Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej:
- Rozumienie wypowiedzi sformułowanej w języku polskim: maksymalnie 5 pkt.,
- Poprawność językowa wypowiedzi: maksymalnie 5 pkt.,
- Płynność wypowiedzi sformułowanej w języku polskim: maksymalnie 5 pkt.
- Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania z rozmowy kwalifikacyjnej: 15 pkt.
- Minimalna liczba punktów do uzyskania pozytywnego wyniku: 9 pkt.
- Wymagany poziom znajomości języka:B2.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Lista rankingowa zostanie sporządzona na podstawie średniej z dotychczasowego toku studiów.
Student ubiegający się o przeniesienie zobowiązany jest również do uzupełnienia w określonym terminie całości różnic programowych.
Termin sprawdzianu znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 16 lipca 2024 r.
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna spawdzająca znajomość języka ukraińskiego (o ile dotyczy kandydata): 16 lipca 2024 r.
Rozmowa kwalifikacyjna spawdzająca znajomość języka angielskiego (o ile dotyczy kandydata): 16 lipca 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-25 lipca 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 26, 29 lipca 2024 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2024 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: mgr Jacek Stanaszek, j.stanaszek@uw.edu.pl
Znajdź nas na mapie: Katedra Ukrainistyki