Przeniesienia z innych uczelni na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Chemia, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod S1-CH
Jednostka organizacyjna Wydział Chemii
Kierunek studiów Chemia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 3
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.chemia@uw.edu.pl
tel. 603-181-414
Adres WWW http://www.chem.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (05.06.2025 00:00 – 11.09.2025 23:59)

Dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze

Dyscyplina: nauki chemiczne

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia

Miejsce: Kampus Ochota, Wydział Chemii UW, ul. Pasteura 1

Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na kierunku chemia?

Na chemii zdobędziesz wiedzę w zakresie:

  • ogólnych zagadnień z głównych dziedzin chemii: ogólnej, kwantowej, analitycznej, fizycznej, organicznej, bionieorganicznej, nieorganicznej, spektroskopii molekularnej, krystalografii i analizy struktury związków oraz technologii chemicznej, podstaw wyższej matematyki i fizyki

Nauczysz się:

  • posługiwać profesjonalnymi przyrządami pomiarowymi: mechanicznymi, elektrycznymi i elektronicznymi oraz chemicznym sprzętem laboratoryjnym
  • planować i wykonywać badania oraz doświadczenia w dziedzinie chemii
  • obserwacji oraz analizy wyników i dyskusji błędów pomiarowych i wyciągania poprawnych wniosków obserwacji badań oraz przeprowadzania analizy wyników, uwzględniając błędy pomiarowe i poprawnie wyciągać wnioski
  • stosować odpowiednie metody, techniki oraz narzędzia badawcze dla wyjaśnienia postawionego problemu, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych
  • umiejętności interpretacji i analizowania fachowej literatury
  • przygotowywać i prezentować referaty na seminariach, naukowych konferencjach, sympozjach

Będziesz posiadać kompetencje do pracy w zespołach interdyscyplinarnych oraz umiejętność rozwiązywania problemów zawodowych.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów

Absolwenci kierunku chemia pracują w: laboratoriach przemysłowych i badawczych (R&D), w firmach farmaceutycznych, kosmetycznych, spożywczych, w prowadzących badania kliniczne, w szkołach (głównie liceach, przygotowują uczniów do konkursów chemicznych oraz matury).

Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje

Na kierunku nie ma specjalności, ale po drugim roku wybierzesz Zakład dydaktyczny, w którym będziesz przygotowywać eksperymentalną pracę inżynierską pod okiem naukowców. Możliwy jest wybór pomiędzy Zakładami: Chemii Organicznej i Technologii Chemicznej, Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Chemii Fizycznej i Radiochemii oraz Zakład Chemii Teoretycznej i Strukturalnej.

Czego będziesz się uczyć na studiach

Zajęcia na odbywają się w formie: wykładów, proseminariów, ćwiczeń rachunkowych oraz laboratoriów. W ramach zajęć będziesz zdobywać zarówno wiedzę jak i umiejętności praktyczne i manualne. Wszystkie zajęcia są obowiązkowe.

Podstawowe przedmioty: matematyka, fizyka, przedmioty chemiczne takie jak: chemia ogólna, podstawy chemii analitycznej, wprowadzenie do chemii organicznej, podstawy chemii teoretycznej, elementy biochemii, technologia chemiczna. Część z przedmiotów proponowana jest na dwóch poziomach – łatwiejszym (A) oraz zaawansowanym (B). Decydujesz na jakim poziomie chcesz realizować te przedmioty: chemia analityczna, chemia fizyczna chemia organiczna, spektroskopia, analiza instrumentalna, krystalografia, chemia nieorganiczna, metody identyfikacji związków organicznych.

W ramach programu studiów będziesz również brać udział w zajęciach językowych oraz zajęciach wychowania fizycznego i przedmiotach ogólnouniwersyteckich związanych z zainteresowaniami innymi niż chemia.

Studia pierwszego stopnia kończą się projektem licencjackim, gdzie pod okiem promotora/ opiekuna wykonasz badania naukowe oraz przeprowadzisz ich interpretację a następnie zaprezentujesz wyniki swoich badań na seminariach.

Kierunek wyróżnia się na tle innych elastycznym planem zajęć, pracą w małych grupach, wysokim stopniem samodzielności studentów i indywidualizacją tematów badawczych.

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki

W trakcie studiów możesz wziąć udział w praktykach zawodowych. Celem praktyk jest weryfikacja wiedzy teoretycznej i praktycznej zdobytej w czasie studiów oraz zapoznanie studentów z praktycznym zastosowaniem nabytych umiejętności. Instytucję można wybrać samemu lub skorzystać z bazy Wydziału Chemii. Praktyki realizowane są w wymiarze nie krótszym niż 3 tygodnie (120 h).

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni

Tak, możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+.

Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studiów: https://www.chem.uw.edu.pl/studenci/studia-i-stopnia-licencjackie/chemia-i-stopnia

 


Zasady kwalifikacji

O przyjęcie na studia w trybie przeniesienia mogą ubiegać się kandydaci, którzy zaliczyli pierwszy rok studiów na kierunku chemia lub kierunku pokrewnym w innej uczelni.

Podstawą kwalifikacji kandydata na studia w trybie przeniesienia jest średnia ocen uzyskanych w toku studiów (minimum 4,0). Jeżeli liczba kandydatów przewyższa ustalony limit miejsc, na podstawie średniej ocen uzyskanych w toku studiów ustala się listę rankingową.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci powinni mieć potwierdzoną znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, poświadczoną dokumentem honorowanym przez UW.

W przypadku braku takiego dokumentu kandydat może przystąpić do egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego po zgłoszeniu takiej potrzeby przez system IRK.

Forma egzaminu: ustna

Zakres egzaminu: terminologia ogólna z zakresu nauk przyrodniczych, z uwzględnieniem nomenklatury chemicznej, znajomość języka polskiego na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Przebieg egzaminu: W trakcie egzaminu kandydat na podstawie przeczytanego tekstu popularnonaukowego w języku polskim (np. fragment artykułu, opracowania, tekstu z podręcznika), odpowiada na pytania sprawdzające zrozumienie tekstu i umiejętność poprawnego formułowania zdań w języku polskim.

Komisja ocenia znajomość języka polskiego kandydata pod kątem: rozumienia ze słuchu (25 pkt.), rozumienia tekstów pisanych (25 pkt.), poprawności gramatycznej wypowiedzi (25 pkt.), oraz umiejętności wypowiedzi w języku polskim (25 pkt.).

Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia: 100.

Minimalna liczba punktów konieczna do uznania egzaminu za zdany: 60.

Punkty uzyskane z egzaminu sprawdzającego kompetencje do studiowania w języku polskim nie wliczają się do wyniku końcowego kandydata.

Potwierdzenie przez komisję do spraw kompetencji językowych WCh UW wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

 

Terminy

Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 18 września 2025 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 25-26 września 2025 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni:
dr hab. Agnieszka Więckowska, prof.ucz., rekrutacja.chemia@uw.edu.pl, 603-181-414

Znajdź nas na mapie: Wydział Chemii