Kod | S1-FLNG |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział "Artes Liberales" |
Kierunek studiów | Filologia nowogrecka |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 2 |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja@al.uw.edu.pl tel. (22) 55-25-910 wew. 142, 144, 111 |
Adres WWW | https://al.uw.edu.pl/kierunki-studiow/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Dziedzina: nauki humanistyczne
Dyscyplina: literaturoznawstwo, językoznawstwo
Język wykładowy: polski, nowogrecki
Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat
Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia:
Miejsce: Zajęcia odbywają się przede wszystkim na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, przy ulicy Nowy Świat 69 w Warszawie. Niektóre zajęcia odbywają się nieopodal, przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, zaś zajęcia fakultatywne – do wyboru – na całym kampusie, w tym w drugiej siedzibie Wydziału, przy ulicy Dobrej 72.
Czas: Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00–18:30. Większość zajęć odbywa się rano i wczesnym popołudniem.
Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku: Na filologii nowogreckiej nauczysz się języka używanego współcześnie w Grecji i będziesz w miarę swobodnie się w nim porozumiewać. Zdobędziesz też podstawowe kompetencje translatorskie, zwłaszcza w zakresie tłumaczenia tekstów literackich i użytkowych z języka nowogreckiego na język polski. Poznasz terminologię językoznawczą i literaturoznawczą, dzięki czemu nauczysz się wykorzystywać tradycyjne i nowoczesne metody analizy i interpretacji tekstów literackich.
Poznasz podstawy starożytnej greki oraz różnych odmian języka nowogreckiego: jego uczonej, wyłącznie pisanej odmiany (katarewusy), wariacji kreteńskiej i grecko-kalabryjskiej. Oprócz kompetencji językowych zdobędziesz wiedzę historyczną i kulturową, obejmującą Grecję od czasów antycznych, przez Bizancjum, aż po współczesność. Poznasz ważne dla Grecji konteksty: specyfikę religii prawosławnej, skomplikowaną politykę Bałkanów, znaczenie dziedzictwa osmańskiego i symboliczną rolę, jaką kultura grecka odegrała w różnych kręgach językowo-kulturowych Europy.
Rozwiniesz umiejętność krytycznego myślenia, argumentowania w mowie i piśmie oraz samodzielnego wyszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł. Zdobędziesz także kompetencje społeczne: nauczysz się pracy w zespole oraz ustnego i pisemnego prezentowania wyników swoich badań, a także poznasz podstawy komunikacji międzykulturowej. Rozwiniesz wrażliwość na różnice religijne i kulturowe.
Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów: Absolwenci naszego kierunku pracują w instytucjach kultury, wydawnictwach, biurach tłumaczeń, agencjach turystycznych oraz mediach, a także w sektorze edukacji, prowadząc kursy języka nowogreckiego. Dzięki dobrej znajomości języka po studiach możesz także współpracować z organizacjami międzynarodowymi i dyplomatycznymi lub prowadzić działalność związaną z promocją kultury greckiej.
Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje: Filologia nowogrecka nie posiada osobnych specjalności, jednak masz możliwość wyboru różnorodnych fakultetów tematycznych, dostosowanych do Twoich zainteresowań. Możesz uczestniczyć w zajęciach na temat literatury współczesnej Grecji, elementów etnografii greckiej, kultury Cypru, historii Bizancjum, prawosławia oraz specjalnych kursów o twórczości znanych pisarzy greckich, takich jak Konstandinos Kawafis czy Nikos Kazandzakis. Dzięki temu możesz dopasować studia do własnych zainteresowań i przyszłej kariery zawodowej, uczęszczając również na fakultety i kursy językowe rozszerzające zakres programu poza tematykę ściśle grecką.
Czego będziesz się uczyć na studiach: Na naszych studiach najważniejsza jest nauka języka nowogreckiego, którą zaczynasz od podstaw, stopniowo osiągając zaawansowany poziom. Oprócz praktycznej nauki języka, ważnym elementem programu jest tłumaczenie tekstów literackich i użytkowych. Będziesz uczestniczyć w zajęciach z gramatyki opisowej, językoznawstwa i literaturoznawstwa, a także historii i kultury Grecji – od starożytności, przez Bizancjum, aż po współczesność. Zajęcia odbywają się w małych grupach, co pozwala na efektywną naukę i bezpośredni kontakt z wykładowcami. W ramach kursów poznasz metody analizy literatury i interpretowania dzieł kultury oraz zasady poprawnej komunikacji międzykulturowej.
Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki: Na kierunku filologia nowogrecka nie mamy obowiązkowych praktyk zawodowych. Masz jednak możliwość odbycia praktyk indywidualnie, np. w instytucjach kultury, wydawnictwach, biurach tłumaczeń lub placówkach edukacyjnych, co zwiększy Twoje kompetencje zawodowe.
Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni: Tak, nasi studenci chętnie korzystają z programu ERASMUS+, a także z bogatej oferty letnich kursów językowych. Dzięki temu możesz spędzić kilka tygodni, semestr lub cały rok akademicki na uczelniach partnerskich w Grecji, na Cyprze lub w innych krajach europejskich. To doskonała okazja, aby pogłębić znajomość języka i kultury Grecji oraz zdobyć międzynarodowe doświadczenie. Ponadto od ponad 20 lat na Wydziale działa centrum egzaminacyjne "Elinomatii", gdzie możesz podejść do oficjalnych egzaminów z języka nowogreckiego na poziomach od A1 do C2.
Gdzie znajdziesz więcej informacji i program studiów: Więcej szczegółowych informacji oraz pełny program studiów znajdziesz na naszej stronie: https://fn.al.uw.edu.pl.
Zasady kwalifikacji
Warunkiem wstępnym ubiegania się o przeniesienie jest średnia z dotychczasowego toku studiów co najmniej 4,0 oraz znajomość języka nowogreckiego na odpowiednim dla danego roku poziomie (w przypadku braku dokumentu poświadczającego znajomość języka nowogreckiego na odpowiednim dla danego roku poziomie kandydat zobowiązany jest przystąpić do egzaminu z języka nowogreckiego przed komisją Pracowni Studiów Helleńskich WAL). Kandydaci ze znajomością języka nowogreckiego na odpowiednim poziomie kwalifikowani będą na podstawie średniej z toku studiów, a w przypadku takiej samej średniej pod uwagę będzie brana liczba zdanych egzaminów.
Kierownik Jednostki Dydaktycznej ustala obowiązki wynikające z różnic programowych.
Kandydat najpóźniej do ostatniego dnia rejestracji w systemie IRK zobowiązany jest dostarczyć (osobiście lub w postaci skanów w systemie IRK) następujące dokumenty:
- umotywowany, podpisany wniosek o przeniesienie z dokładnym adresem do korespondencji;
- zaświadczenie z dziekanatu macierzystej jednostki zawierające następujące informacje:
a) potwierdzenie posiadania przez kandydata praw studenckich,
b) liczba zaliczonych etapów (semestrów) studiów ze wskazaniem ich kierunku,
c) średnia wszystkich ocen uzyskanych w trakcie dotychczasowego toku studiów,
d) poziom kształcenia, forma odbywanych studiów; - potwierdzony przez macierzystą jednostkę wykaz zaliczonych przedmiotów (nazwa przedmiotu, liczba godzin, oceny, punkty ECTS) wraz z adnotacją o stosowanej w uczelni skali ocen;
- podpisane przez dziekana (dyrektora) macierzystej jednostki zaświadczenie, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w jego macierzystej jednostce (nie zalega z żadnymi zaliczeniami i płatnościami);
- opinia dziekana (KJD, dyrektora) macierzystej jednostki w sprawie przeniesienia.
- kandydaci z uczelni zagranicznych zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego, co najmniej na poziomie B2. Kandydaci, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego, przystępują do rozmowy sprawdzającej znajomość tego języka na poziomie B2;
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego, przystępują do rozmowy sprawdzającej znajomość tego języka na poziomie B2.
Terminy
Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 18 września 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2025 r.
Przyjmowanie dokumentów: 25-26 września 2025 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: mgr Karolina Koper, karolina.koper@al.uw.edu.pl, (22) 55-25-910 wew.142
Znajdź nas na mapie: Kolegium Artes Liberales