Przeniesienia z innych uczelni na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

American Studies, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod S1-PRK-AM
Jednostka organizacyjna Instytut Ameryk i Europy
Kierunek studiów American Studies
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe angielski
Limit miejsc 5
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.osa@uw.edu.pl
tel. (22) 55-33-326
Adres WWW http://www.asc.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Tura 1 (05.06.2025 00:00 – 11.09.2025 23:59)

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2025/2026
    Tura 1 (05.06.2025 00:00 – 09.07.2025 23:59)

Kierunek studiów realizowany w ramach „Zintegrowanego Programu Rozwoju Dydaktyki – ZIP 2.0, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) (nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0365/23-00).
Oznacza to, że studia na tym kierunku stwarzają dodatkowe możliwości rozwoju pasji i kompetencji przydatnych na intensywnie zmieniającym się rynku pracy.  

Uczestnicząc w Programie ZIP 2.0, dzięki funduszom europejskim, możesz korzystać m.in. z:
- dodatkowych zajęć prowadzonych przez praktyków i organizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
- warsztatów wspierających umiejętność pracy w zespołach międzynarodowych i wielokulturowych, 
- indywidualnych wyjazdów krajowych i zagranicznych w celach naukowych i zawodowych,
- różnych form współpracy z badaczami z zagranicy, 
- zróżnicowanej oferty obozów szkoleniowych, zajęć terenowych i wyjazdów studyjnych,
- środków finansowych na pokrycie kosztów studenckich badań naukowych, 
- Tutoringu, czyli indywidualnego wsparcia ze strony nauczycieli akademickich, 
- programu mentoringu zawodowego przygotowującego do wejścia na rynek pracy, 
- możliwości realizacji projektów zespołowych społecznie zaangażowanych.

Sprawdź zasady korzystania z oferty Programu ZIP 2.0.

 

Dziedzina: nauki humanistyczne

Dyscyplina: American Studies

Język wykładowy: angielski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia
Miejsce: 
Będziesz studiować w komfortowych warunkach. Zajęcia odbywają się w salach wykładowych znajdujących się w nowoczesnym budynku UW przy ulicy Dobrej 55, na Powiślu. W pobliżu znajdują się siedziby innych wydziałów, Kampus Główny UW oraz Biblioteka Uniwersytecka. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 
Sale wykładowe są wyposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do sieci Internet. Na terenie budynku dostępny jest Internet bezprzewodowy (sieć EDUROAM).
Biblioteka OSA UW udostępnia ceniony przez badaczy, studentów i dziennikarzy księgozbiór. Zgromadzone materiały dotyczą zarówno Stanów Zjednoczonych Ameryki, jak i Ameryki Łacińskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku
Program American Studies obejmuje nauki humanistyczne oraz nauki społeczne, w tym następujące dyscypliny: nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo, historia, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne. Dyscypliną wiodącą są nauki o kulturze i religii. 
Prowadzone przez nas studia należą do największych tego typu programów w Europie. Są unikatowe w skali kraju ze względu na interdyscyplinarność, a także ze względu na wykładowy język angielski, ułatwiający kontakty międzykulturowe oraz wymianę międzynarodową.  
Nasze studia przygotowują do „rozwiązywania problemów współczesności w wymiarach lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym” i kształtują elastyczne „umiejętności uwzględniające specyfikę potrzeb współczesnego rynku pracy” (Misja Instytutu Ameryk i Europy UW, do którego należy OSA).

W OSA nauczysz się między innymi:

  • jak formułować i rozwiązywać złożone problemy badawcze, a także rozpoznawać, rozumieć, interpretować, wyjaśniać i analizować przyczyny oraz przebieg procesów i zjawisk kulturowych w Stanach Zjednoczonych;
  • jak korzystać ze źródeł oraz stosować metody i narzędzia badawcze nauk humanistycznych i społecznych;
  • jak rozpoznawać i zrozumieć podstawowe fakty i procesy, ale także łączyć je, interpretować i na ich podstawie formułować samodzielne sądy i opinie.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów
Jako absolwent/ka OSA znajdziesz zatrudnienie w biznesie, gospodarce, dziennikarstwie, mediach, instytucjach kultury, nauce i szkolnictwie, administracji państwowej, służbie zagranicznej i organizacjach międzynarodowych, a także turystyce. Nasz interdyscyplinarny program przygotowuje do pracy, którą wykonują badacze, przedsiębiorcy, dziennikarze, nauczyciele przedmiotów humanistycznych i społecznych, aktywiści społeczni oraz pracownicy instytucji publicznych.

Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje
American Studies to studia interdyscyplinarne, na których poznasz różne dziedziny wiedzy związane ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, także w szerszym kontekście sąsiadujących krajów półkuli zachodniej. Dziedziny te obejmują kulturę, literaturę, sztukę, film i media, historię, gospodarkę, politykę, historię idei, społeczeństwo i prawo.

 

Czego będziesz się uczyć na studiach
Program 
studiów obejmuje zajęcia obowiązkowe wprowadzające do poszczególnych dyscyplin składających się na program studiów oraz zajęcia do wyboru (electives), stanowiące okazję do rozwijania wiedzy w ramach tych dyscyplin, zwłaszcza w obszarze dotyczącym tematu pracy licencjackiej. Program obejmuje zajęcia z metod badawczych stosowanych w zakresie humanistyki i nauk społecznych, pisania prac akademickich po angielsku, oraz praktyk czytania akademickiego.

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki
Nasz program studiów nie przewiduje praktyk w instytucjach zewnętrznych. Oferujemy natomiast studenckie granty badawcze, które pozwalają najlepszym student(k)om na prowadzenie kwerend bibliotecznych i badań w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni
Tak, w ramach programu Erasmus + możesz spędzić 1 lub 2 semestry na jednej z uczelni zagranicznych, z którymi mamy podpisane umowy. Co więcej, dzięki umowie bilateralnej z University of Florida w Gainsville, możesz starać się również o stypendium na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. 

Gdzie znajdziesz więcej informacji o programie studiów
Szczegółowe informacje na temat programu studiów znajdziesz na naszej stronie: 
https://www.asc.uw.edu.pl/candidates/ba-program/

a dokładny wykaz przedmiotów tutaj:
https://www.asc.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2025/04/Program-BA-for-students-entering-in-2025_2026.pdf

 


Zasady kwalifikacji

Warunkami ubiegania się o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni są: średnia ocen z dotychczasowych studiów na tym samym lub pokrewnym kierunku min. 4,0, potwierdzenie zrealizowania odpowiedniego etapu studiów (potwierdzona Karta Przebiegu Studiów z wyszczególnieniem ocen i ECTS przypisanych do przedmiotów) niezbędne do ustalenia, czy liczba przedmiotów do uzupełnienia wynikających z różnic programowych wskazuje na możliwość ich zrealizowania na danym etapie studiów, a także znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2 poświadczona honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem.

O przyjęciu kandydatów spełniających powyższe warunki decyduje wynik egzaminu ustnego (w języku angielskim), z którego kandydat musi uzyskać co najmniej 50 na 100 pkt.

Egzamin będzie dotyczyć współczesnych problemów społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, podstawowych zagadnień życia politycznego, społecznego, i gospodarczego USA i regionu. Sprawdzana będzie także znajomość podstawowych faktów z historii i geografii Stanów Zjednoczonych. Egzamin składa się z 4 pytań.

Kandydaci zostaną przyjęci na podstawie listy rankingowej.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku angielskim

W zakresie potwierdzenia kompetencji językowych kandydatów do studiowania w języku, w którym są prowadzone studia, obowiązują ogólne zasady określone w uchwale rekrutacyjnej Senatu UW na rok akademicki 2025/2026.

Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Egzamin wstępny: 17 września 2025 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 25-26 września 2025 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Marlena Kościelska-Sarba, m.koscielska@uw.edu.pl, (22) 55-33-341

Znajdź nas na mapie: Ośrodek Studiów Amerykańskich