Przeniesienia z innych uczelni na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Orientalistyka - sinologia, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-OR-SI
Jednostka organizacyjna Wydział Orientalistyczny
Kierunek studiów Orientalistyka, Orientalistyka - sinologia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 1
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja.orient@uw.edu.pl
tel. (22) 55-24-052, (22) 55-22-200,
(22) 55-22-213
Adres WWW http://orient.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (05.06.2025 00:00 – 11.09.2025 23:59)

Dziedzina: Kulturoznawstwo

Dyscyplina: Sinologia

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: magister

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia

Miejsce: Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Hoża 69

Czas: Stacjonarne

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku

Nasze dwuletnie studia magisterskie z zakresu sinologii pozwolą Ci przenieść swoje kompetencje językowe i kulturowe na najwyższy poziom specjalizacji. Dzięki swobodzie wyboru ścieżki edukacyjnej i różnorodnej ofercie przedmiotów sprofilujesz swoje studia w taki sposób, by zdobyć profesjonalną wiedzę z interesujących Cię dziedzin, takich jak historia, literatura, polityka czy tłumaczenie. Intensywny kurs chińskiego, który Ci zaoferujemy, znacznie rozwinie Twoje zdolności językowe i pozwoli na uzyskanie płynności i pewności, dzięki którym z powodzeniem poradzisz sobie w większości sytuacji społecznych i zawodowych.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów

Osoby, które skończyły nasz kierunek, znajdują pracę w bardzo różnych dziedzinach:

  • w biznesie, ponieważ coraz więcej polskich firm współpracuje z Chinami, a wiele spółek chińskich działa na polskim rynku. Dobra znajomość języka i zrozumienie kultury Chin da Ci ogromną przewagę nad innymi osobami w procesie rekrutacji.
  • w tłumaczeniach. Bez względu na to, czy interesujesz się tłumaczeniem biznesowym czy literackim, na naszym kierunku zdobędziesz podstawowe kompetencje, które pozwolą Ci rozwijać się później jako tłumacz lub tłumaczka.
  • w mediach.Osoby potrafiące dobrze mówić po chińsku są chętnie rekrutowane w mediach, gdzie pracują jako dziennikarze czy korespondentki prasowe.
  • w nauce języka. Osoby, które studiowały sinologię, doskonale odnajdują się na rynku, ucząc języka chińskiego jako obcego.
  • w doradztwie strategicznym i biznesowym. Umiejętność mówienia po chińsku jest wysoko ceniona w różnorodnych organizacjach doradczych i badawczych, zarówno rządowych, jak i pozarządowych, które przygotowują profesjonale ekspertyzy na temat polityki czy gospodarki.
  • w dyplomacji.Język chiński, połączony z kompleksowym rozumieniem historii, polityki i ekonomii Chin, da Ci możliwość rozwijania późniejszej kariery na polu dyplomacji.
  • w nauce.Jeśli chcesz zajmować się Chinami naukowo, sinologia pozwoli Ci zdobyć szereg kompetencji kulturowych i językowych, a także umiejętności akademickich, które wykorzystasz później w badaniach.

Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje

Nasze studia z sinologii są studiami jednolitymi i niepodzielonymi na specjalności. Duży wybór specjalistycznych zajęć modułowych pozwoli Ci za to sprofilować studia pod Twoje zainteresowania.

Czego będziesz się uczyć na studiach

Realizując program magisterskich studiów sinologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, pogłębisz swoją znajomość kultury chińskiej i zdobędziesz zaawansowaną umiejętność posługiwania się językiem chińskim zarówno w mowie, jak i w piśmie. Poznasz także szereg specjalistycznych zagadnień z zakresu polityki, ekonomii, historii i literatury. Kształcenie na naszym kierunku jest więc wielopoziomowe i obejmuje kilka obszarów:

  • Intensywny kurs języka chińskiego, który pozwoli Ci podnieść swój poziom języka chińskiego z poziomu B2 na poziom C1. Dzięki nowoczesnym materiałom dydaktycznym i pracy w małej grupie pod opieką specjalistów z Chin kontynentalnych i Tajwanu nauczysz się używać języka na najwyższym poziomie. Jako jeden z niewielu w Polsce nasz program pozwoli Ci także uczyć się zarówno znaków uproszczonych, jak i tradycyjnych.
  • Specjalistyczna wiedza na temat Chin, którą zdobędziesz podczas warsztatów do wyboru z interesujących Cię dziedzin. Będziesz mógł kształcić się w jednej z kilku profesjonalnych ścieżek, zdobywając wiedzę na tematy takie jak polityka, ekonomia i biznes w Chinach, historia, kultura i literatura czy też tłumaczenie i nauczanie języka.
  • Kompetencje akademickie, których nauczymy Cię w trakcie studiów, rozwiną Twoje zdolności krytycznego i logicznego myślenia, konstruowania wypowiedzi pisemnych i ustnych, a także selekcji i analizy źródeł naukowych.

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki

W ramach studiów nie są przewidziane praktyki.

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni

Liczne umowy, które podpisaliśmy z instytucjami w Chinach kontynentalnych i na Tajwanie, pozwolą Ci wyjechać na stypendium na kilka tygodni lub cały semestr, aby uczyć się języka w całkowicie chińskojęzycznym środowisku. W ramach stypendiów wyjazdowych i programu Erasmus będziesz mógł też skorzystać z wymian studenckich na różnych uniwersytetach w Europie. Pomożemy Ci także zorganizować wyjazd i program studiów tak, aby umożliwił Ci jak najlepsze opanowanie chińskiego w praktyce.

Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studiów

Więcej informacji na temat kierunku, programu studiów i bieżących wydarzeń organizowanych przez Zakład Sinologii możesz znaleźć:

 


Zasady kwalifikacji

O przyjęcie na studia w ramach przeniesienia mogą ubiegać się studenci, którzy ukończyli co najmniej I rok stacjonarnych studiów II stopnia.

Osoby, które planują podjąć studia w trybie przeniesienia, zobowiązane są złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej:

  1. Wniosek o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni. Na wniosku dziekan wydziału lub uczelni, na której student odbywał studia, potwierdza, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z regulaminu obowiązującego w jednostce, z której chce się przenieść.
  2. Potwierdzony wykaz ocen, zawierający potwierdzenie zaliczenia wszystkich lat studiów, które ukończył wnioskodawca.
  3. Program studiów obowiązujący w jednostce, z której zamierza się przenieść.
  4. Średnią ocen potwierdzoną przez dziekanat wydziału lub uczelni, z której zamierza się przenieść.

Ponadto, komisja Zakładu przeprowadzi pisemny egzamin sprawdzający znajomość języka chińskiego na poziomie odpowiadającym poziomowi roku, na który kandydat się przenosi. Uzyskanie oceny pozytywnej z tego egzaminu stanowi podstawę dopuszczenia Kandydata/Kandydatki do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Kandydat/Kandydatka może maksymalnie otrzymać 200 pkt. rekrutacyjnych. Lista rankingowa sporządzana jest na podstawie zestawienia następujących kryteriów: oceny z egzaminu i średniej ocen z dotychczasowego okresu studiów. Suma tych dwóch składników stanowi wynik punktowy umieszczany na liście rankingowej.

Sposób obliczania punktacji:

1. Ocena z egzaminu językowego:

  • Celujący i Bardzo dobry – 100 pkt.
  • Dobry plus – 90 pkt.
  • Dobry – 80 pkt.
  • Dostateczny plus – 70 pkt.
  • Dostateczny – 60 pkt.

2. Średnia ocen z dotychczasowego okresu studiów:

= Śo*100/5

gdzie:
W p – wynik punktowy
Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata

Kierownik Jednostki Dydaktycznej Wydziału na podstawie opinii kierownika Zakładu ustala, czy program studiów realizowanych w jednostce, z której student zamierza się przenieść, odpowiada programowi studiów realizowanemu w Zakładzie, oraz określa wykaz przedmiotów do uzupełnienia oraz terminy ich zaliczenia.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

W zakresie potwierdzenia kompetencji językowych kandydatów do studiowania w języku polskim, obowiązują ogólne zasady określone w uchwale rekrutacyjnej Senatu UW na rok akademicki 2025/2026. Kandydat zobowiązany jest przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.

 

Terminy

Egzamin wstępny: 18 września 2025 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów:

  • I termin: 25-26 września 2025 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 29-30 września 2025 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Jan Rogala, j.rogala@uw.edu.pl, (22) 55-20-513

Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny