• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja do Szkół Doktorskich 2023/2024

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Nauki o kulturze i religii - „Poetyka afektywna: manifesty i strategie retoryczne kobiet, 1970-2020”

Szczegóły
Kod 5-SzD-Hum-NoKiR-PoeAf
Jednostka organizacyjna Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych
Dziedzina/dyscyplina naukowa Nauki o Kulturze i Religii
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Trzeciego stopnia
Języki wykładowe angielski, polski
Czas trwania 4 lata
Godziny otwarcia sekretariatu ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa
tel: 22 55 20 262
rekrutacja.nh@uw.edu.pl
Adres WWW https://szkolydoktorskie.uw.edu.pl/sdnh
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (23.05.2023 12:00 – 01.06.2023 23:59)

 

REKRUTACJA POZALIMITOWA

Opis Szkoły Doktorskiej

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego powstała w 2019 roku na bazie wieloletnich doświadczeń kształcenia doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoranci SDNH realizują interdyscyplinarny program kształcenia. Zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje, które są podstawą realizowanej i przyszłej pracy badawczej. Szkoła Doktorska poprzez promotorów wspiera doktorantów w procesie ubiegania się o stopień doktora, który jest zwieńczeniem czteroletniego cyklu kształcenia.

W ramach programu kształcenia doktoranci uczestniczą w zajęciach specjalistycznych (wykłady, seminaria) oraz w kursach kształtujących ich warsztat naukowy i kompetencje metodologiczne. Szkoła Doktorska oferuje również interdyscyplinarną sieć współpracy, stwarzając doktorantom warunki do wszechstronnego rozwoju naukowego.

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych prowadzi rekrutację w następujących dyscyplinach naukowych:

  • Archeologia
  • Filozofia
  • Historia
  • Językoznawstwo
  • Literaturoznawstwo
  • Nauki o kulturze i religii
  • Nauki o sztuce 

 

Opis projektu

Kierownik projektu: dr hab. Karolina Krasuska

E-mail: karolinakrasuska@uw.edu.pl

Finansowanie: Narodowe Centrum Nauki
Typ projektu: PRELUDIUM BIS
Czas trwania: od 01.10.2023 r. do 30.09.2027 r.

 

Opis merytoryczny:

Projekt „Poetyka afektywna: manifesty i strategie retoryczne kobiet, 1970-2020” bada, jak gniew i poetyka afektywna są wykorzystywane w amerykańskich manifestach kobiet, by zbudować polityczny potencjał tego gatunku do mobilizowania oporu. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę krytycznego opracowania zaangażowanej literatury kobiet, która niedawno została zebrana w kilku antologiach. Dzięki analizie poetyki afektywnej w radykalnych manifestach kobiecych projekt stanowi pionierski krok ku kanonizacji zaangażowanej literatury kobiet. Cel projektu jest dwojaki. Po pierwsze, projekt prowadzi do konceptualizacji genealogii kobiecych manifestów: takiej, która podkreśla trwały radykalny potencjał kobiecej retoryki w obecnie, kiedy to uważa się że dominantą jest neoliberalny feminizm. Projekt podkreśla związki między współczesnymi manifestami kobiet z tekstami powstałymi w latach 70. i 80. XX wieku, tzw. w ramach drugiej fali feminizmu. Te dwa okresy nie służą prostemu porównaniu czy nie oznaczają jedynie następstwa w czasie; maja służyć zbudowaniu genealogii, prowadzącej do nowego odczytania tekstów starszych przez pryzmat tekstów współczesnych. Po drugie, „Poetyka afektywna: manifesty i strategie retoryczne kobiet, 1970-2020” analizuje manifest jako gatunek, zwracając szczególną uwagę na wykorzystanie afektu i wściekłości w budowaniu retoryki perswazji, zdolnej do mobilizacji oporu.

 

Wymagania:

  • Magisterium z zakresu kulturoznawstwa lub amerykanistyki, z pracą magisterską związaną z tematyką projektu uzyskane do 20.09.2023 r.
  • Doświadczenie w badaniach z zakresu gender studies
  • Doskonałe osiągnięcia naukowe, publikacje naukowe będą atutem
  • Międzynarodowe doświadczenie naukowe
  • Doświadczenie w prezentacjach konferencyjnych
  • Doświadczenie w organizacji konferencji i zarządzaniu innymi projektami
  • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego (C2)

 

Kształcenie

Program kształcenia

Kształcenie trwa 4 lata. Obejmuje zajęcia obligatoryjne (nie więcej niż 309-339 godz. łącznie przez cały okres kształcenia) oraz realizację indywidualnego programu badawczego, realizowanego pod kierunkiem promotora.

Rozpoczęcie kształcenia – 1 października 2023.

Przygotowanie rozprawy doktorskiej w ramach programu nie może trwać dłużej niż 4 lata.

 

Stypendia 

Stypendium wynosi 5000 zł brutto brutto (do oceny śródokresowej) i 6000 zł brutto brutto (po pozytywnej ocenie śródokresowej).


Rekrutacja

 Harmonogram rekrutacji

  • rejestracja w IRK, złożenie w IRK wniosku o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej Nauk
    Humanistycznych
    23 maja 2023 r. godz. 12:00 - 1 czerwca 2023 r. godz. 23:59
  • postępowanie rekrutacyjne5 - 7 czerwca 2023 r.
  • ogłoszenie listy rankingowej: do 13 czerwca 2023 r., godz. 23:59
  • przyjmowanie dokumentów od zakwalifikowanych kandydatów_ek: do 20 września 2023 r. do godz. 14.00
  • ogłoszenie listy przyjętych do Szkoły Doktorskiej: do 23 września 2023 r.

 Rozpoczęcie kształcenia – 1 października 2023 r.

 

Opłata rekrutacyjna

200 zł

Forma postępowania kwalifikacyjnego

W postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnia się ocenę:

1) aktywności naukowej kandydata_ki na podstawie CV lub życiorysu udokumentowanej skanami materiałów załączonymi do wniosku o przyjęcie do Szkoły;

2) rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem_ką;

3) innych osiągnięć.

 

Język postępowania kwalifikacyjnego, w tym rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w języku polskim z elementami języka angielskiego lub w całości w języku angielskim – zgodnie z preferencjami kandydata zgłoszonymi w IRK.

 

Wymagane dokumenty

Kandydat składa wyłącznie drogą elektroniczną (w systemie IRK) wniosek o przyjęcie do Szkoły, który zawiera: 

  • wskazanie wybranej dyscypliny, w której kandydat planuje podjąć kształcenie, numer PESEL lub numer paszportu, obywatelstwo, dane kontaktowe, informację, czy kandydat wyraża zgodę na doręczenie decyzji administracyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby postępowania rekrutacyjnego;
  • skan dyplomu ukończenia jednolitych studiów magisterskich bądź studiów drugiego stopnia lub równorzędny uzyskany na podstawie odrębnych przepisów, albo w przypadku kandydatów realizujących kształcenie w ramach Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (European Higher Education Area) – zaświadczenie o uzyskaniu tytułu magistra albo oświadczenie, że dyplom lub zaświadczenie o uzyskaniu tytułu magistra zostanie dostarczone do dnia 20 września 2023. W przypadku gdy dyplom został wydany w języku innym niż polski lub angielski, kandydat załącza jego tłumaczenie przysięgłe;
  • życiorys lub CV zawierające informacje o aktywności naukowej, w tym zainteresowaniach i osiągnięciach naukowych kandydata w pięciu latach kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku. W przypadku, gdy kandydat w tym okresie został rodzicem, co potwierdzi załączając we wniosku skan aktu urodzenia dziecka, termin ten podlega wydłużeniu o dwa lata na każde dziecko;
  • skany materiałów potwierdzających wskazaną w życiorysie lub CV aktywność naukową, w przypadku materiałów odnoszących się do publikacji naukowych nie więcej niż dwa pełne skany – uznanych przez siebie za najważniejsze – artykułów lub rozdziałów w pracach zbiorowych; potwierdzeniem pozostałych publikacji kandydata są skany stron tytułowych;
  • oświadczenie o znajomości języka angielskiego na poziomie C2;
  • skan oświadczenia planowanego promotora o podjęciu się opieki promotorskiej oraz o liczbie doktorantów, dla których pozostaje wyznaczonym promotorem według wzoru; ponadto kandydat może dołączyć skan opinii planowanego promotora oraz opinie innych pracowników naukowych na temat kandydata oraz jego aktywności naukowej lub propozycji projektu badawczego;
  • fotografię przedstawiającą twarz kandydata, umożliwiającą jego identyfikację;
  • oświadczenie, czy jest lub był doktorantem albo uczestnikiem studiów doktoranckich lub posiada bądź posiadał wszczęty przewód doktorski albo postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora, a jeżeli tak – tytuł rozprawy doktorskiej albo projektu badawczego przygotowywanego przez kandydata, z podaniem imienia i nazwiska jego opiekuna naukowego lub promotora;
  • oświadczenie o zapoznaniu się z treścią uchwały nr 17 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 20 stycznia 2021 r. w sprawie zasad rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz treścią art. 40 i art. 41 Kodeksu postępowania administracyjnego;
  • skany kart przebiegu studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, lub dokumentów równoważnych (np. suplement do dyplomu).

Postępowanie kwalifikacyjne wszczyna się na ww. wniosek o przyjęcie do Szkoły, złożony przez kandydata, który zarejestrował się w terminie w systemie IRK oraz wniósł w terminie opłatę rekrutacyjną!

Szczegółowe wymogi odnośnie wniosku o przyjęcie do Szkoły określa § 15 ust. 1 uchwały nr 17 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 20 stycznia 2021 r. w sprawie zasad rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Warszawskiego, tekst jednolity Monitor UW z 2023 r. poz. 43.

 

Kryteria oceny

Komisja ocenia kandydatów w skali punktowej biorąc pod uwagę kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym oraz dotychczasowy dorobek naukowy kandydata, opracowując na tej podstawie ranking kandydatów wg następujących kryteriów:

  • kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym (70% oceny końcowej):

3 pkt bardzo dobre;

2 pkt dobre;

1 pkt słabe;

0 pkt brak kompetencji.

  • dorobek naukowy kandydata, w tym publikacje w renomowanych wydawnictwach /czasopismach naukowych (30% oceny końcowej):

4 pkt wyróżniający;

3 pkt bardzo dobry;

2 pkt dobry;

1 pkt słaby;

0 pkt brak dorobku naukowego.