• log in
  • create an account

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Economics

Details
Code NZ2-EK
Organizational unit Faculty of Economic Sciences
Field of studies Economics
Form of studies Part-time (extramural)
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 20
Admission limit 50
Duration 2 years
Recruitment committee address rekrutacja@wne.uw.edu.pl
tel. (22) 55-49-190
WWW address https://www.wne.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Celem kształcenia na zaocznych studiach II stopnia jest przygotowanie absolwentów do pracy zawodowej na stanowiskach ekonomistów i pokrewnych, w tym finansistów, menedżerów, analityków.

Studenci realizują specjalność Ekonomia Przedsiębiorczości.

Absolwent jest przygotowany do kariery na szczeblach kierowniczych i eksperckich, w kraju i za granicą, zwłaszcza w zawodach analityków, specjalistów, konsultantów w sektorze komercyjnym lub publicznym albo na skraju tych dwóch sektorów. Posiada również umiejętności niezbędne do prowadzenia doradczej albo własnej działalności. Drugiego takiego programu studiów zaocznych, kładącego duży nacisk na podstawy teoretyczne ekonomii, zaawansowane narzędzia analityczne, a zarazem powiązanego z przedmiotami zapewniającymi umiejętności praktyczne, nie ma w ofercie edukacyjnej.

Student ma pogłębioną wiedzę z mikroekonomii i makroekonomii, zna jej zaawansowane teorie i metody analityczne. W szczególności zna i rozumie teorie działania przedsiębiorstwa, wie, jak przebiegają procesy ekonomiczne w mikro- i makroskali, w warunkach gospodarki zamkniętej i otwartej. Rozumie ich powiązanie z innymi procesami, zwłaszcza społecznymi.

Student zna i rozumie praktyczną przydatność narzędzi analiz ilościowych w ekonomii – metod matematycznych, statystyki matematycznej, ekonometrii. Zna narzędzia informatyczne potrzebne w zastosowaniach ekonomicznych. Potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu matematyki, zaawansowanych metod statystycznych i ekonometrycznych oraz umiejętność wykorzystania oprogramowania analitycznego STATA, Excel, Maxima do przeprowadzania zaawansowanej ilościowej analizy problemów ekonomicznych, finansowych i zarządczych.

Student programu posiada pogłębioną wiedzę w dziedzinie finansów, rachunkowości zarządczej i controllingu, wspartej znajomością polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości.

Student umie analizować przebieg zjawisk gospodarczych z perspektywy ekonomicznej i społecznej. Potrafi wyjaśniać działania w mikro- i makroskali z perspektywy poznanych teorii, wyjaśniać i przewidywać działanie firm, wybierać dla nich najkorzystniejsze warianty w zależności od struktur rynkowych, na których one działają. Student ma umiejętność prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza prowadzenia rachunkowości i wykorzystywania jej instrumentów dla analizy sytuacji przedsiębiorstwa.

Student ma rozległą wiedzę z zakresu teorii i praktyki działania przedsiębiorstwa. Zna metody analizy rynku, wie, jak funkcjonuje rynek kapitałowy, zna zasady prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Umie ponadto projektować strategie firm w zakresie finansów, marketingu, zarządzania produkcją, zarządzania jakością produktu, zarządzania personelem.

Posiada w tym zakresie umiejętność przygotowania analiz ekonomicznych i finansowych, projektów doradczych, dokumentacji finansowej, budżetów i biznesplanów, a także długoterminowych prognoz finansowych. Wysoko rozwinięte umiejętności analityczne są także przydatne w planowaniu i wdrażaniu strategii marketingowych, sporządzaniu prognoz i statystyk sprzedażowych, jak i planowaniu, monitorowaniu i realizacji i zarządzania projektami

Program studiów integruje wiedzę specjalistyczną i szeroką, akademicką wiedzę ogólną z zakresu ekonomii, prawa, finansów i zarządzania oraz dyscyplin komplementarnych. W szczególności, zostaje pogłębiona wiedza i praktyczne umiejętności z zakresu teorii przedsiębiorstwa, finansów przedsiębiorstw oraz mechanizmów działania rynków (organizacja rynku), w tym także kapitałowych.

Dzięki tak skonstruowanemu programowi absolwent jest zdolny do podejmowania różnorodnych wyzwań i specjalistycznych zadań w obszarach działalności przedsiębiorstw, obejmujących zarówno procesy zarządzania majątkiem, jak i procesy inwestycyjne oraz doradcze. W porównaniu do studiów z zakresu zarządzania dysponuje szerszą wiedzą i umiejętnościami analitycznymi, zwłaszcza w zakresie analiz ilościowych.

Kierunek jest prowadzony przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, który:

  • znajduje się w 5% najlepszych instytucji naukowych Europy, międzynarodowej bazy RePEC;
  • jako jedyny ośrodek w Polsce posiada 3 prestiżowe Certyfikaty Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej, obejmujące w momencie oceny wszystkie prowadzone przez Wydział kierunki;
  • zgodnie z ogólnopolskim rankingiem magazynu Perspektywy 2022 prowadzi najlepszy w Polsce kierunek „Ekonomia” oraz drugi w kraju „Finanse i rachunkowość” ;
  • w rankingu dziennika “Rzeczpospolita” z 2019 r., tworzonego na podstawie danych Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) Wydział i jego absolwenci plasują się na 1. miejscu osiągając najwyższe średnie zarobki w Polsce, w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Maksymalna liczba punktów do zdobycia w postępowaniu rekrutacyjnym wynosi 500.

Minimalny próg punktowy wynosi 250.

1.Warunkiem przyjęcia na studia drugiego stopnia jest posiadanie dyplomu licencjata, inżyniera, magistra lub dyplomu równoważnego uzyskanego na dowolnym kierunku.

2. Podstawą sporządzenia listy rankingowej jest iloczyn dwóch parametrów:

  1. współczynnika za posiadania przez instytucję wydającą dyplom statusu ‘uczelni badawczej’ (Konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza") w roku rekrutacji na studia UW. Posiadanie statusu uczelni badawczej – współczynnik 100, brak tego statusu - współczynnik 80.
  2. średniej ocen uzyskanej w toku studiów. Średnia ocen wyrażona w innej skali niż stosowana w Uniwersytecie Warszawskim, zostanie do niej przyrównana.

Dodatkowo, kandydaci są zobowiązani udokumentować znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. Honorowane są dokumenty wymagane przez Uniwersytet Warszawski przy podejmowaniu studiów w języku angielskim, jak również potwierdzenia zaliczenia lektoratu z języka angielskiego w trakcie poprzednich studiów Kandydata na poziomie co najmniej B2. Komisja może wziąć pod uwagę także inne dokumenty.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Maksymalna liczba punktów do zdobycia w postępowaniu rekrutacyjnym wynosi 500.

Minimalny próg punktowy wynosi 250.

1. Warunkiem przyjęcia na studia II stopnia jest posiadanie dyplomu licencjata, inżyniera, magistra lub dyplomu równoważnego uzyskanego na dowolnym kierunku.

2. Podstawą sporządzenia listy rankingowej jest iloczyn dwóch parametrów:

  1. współczynnika za pozycję uczelni Kandydata w Rankingu Szanghajskim. Pozycja 1-500 - współczynnik 100, dalsze pozycje lub brak pozycji - współczynnik 80.
  2. średniej ocen uzyskanej w toku studiów. Średnia ocen wyrażona w innej skali niż stosowana w Uniwersytecie Warszawskim, zostanie do niej przyrównana.

Dodatkowo, kandydaci są zobowiązani udokumentować znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. Honorowane są dokumenty wymagane przez Uniwersytet Warszawski przy podejmowaniu studiów w języku angielskim, jak również potwierdzenia zaliczenia lektoratu z języka angielskiego w trakcie poprzednich studiów Kandydata na poziomie co najmniej B2. Komisja może wziąć pod uwagę także inne dokumenty.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci, którzy nie posiadają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego, przystępują do testu on-line sprawdzającego znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W dalszej kwalifikacji brani są pod uwagę jedynie kandydaci, wykazujący się znajomością polskiego umożliwiającą rozpoczęcie kursu języka polskiego na poziomie C1, co odpowiada znajomości języka na poziomie B2.

Kandydat jest zobowiązany do zamieszczenia certyfikatu z testu on-line na indywidualnym koncie w systemie IRK. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Termin testu on-line sprawdzającego znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): do 17 września 2024 r.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 25-26 września 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Ekonomicznych