Code | NZ2-FBR |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Management |
Field of studies | Business Finance and Accounting |
Form of studies | Part-time (extramural) |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 70 |
Admission limit | 290 |
Duration | 2 years |
Recruitment committee address | rekrutacja@wz.uw.edu.pl tel. (22) 55-34-100 |
WWW address | https://wydzialzarzadzania.wz.uw.edu.pl/ |
Required document |
Dziedzina: nauki społeczne
Dyscypliny: nauki o zarządzaniu i jakości, ekonomia i finanse, nauki prawne
Dyscyplina wiodąca: nauki o zarządzaniu i jakości
Cele programu studiów:
Studia drugiego stopnia mają na celu wykształcenie absolwenta posiadającego wiedzę i znającego w stopniu pogłębionym metodologię badań i terminologię w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości oraz w dyscyplinach uzupełniających, jak: ekonomia i finanse, nauki prawne.
Celem programu jest wykształcenie absolwenta, który ma wiedzę o zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości, gotowego do działania w sposób przedsiębiorczy w wymiarze krajowym i globalnym. Program ma na celu wykształcenie absolwenta posiadającego umiejętności i kompetencje do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami oraz do określenia wpływu otoczenia: technologicznego, społecznego, politycznego, prawnego, ekonomicznego i ekologicznego na decyzje finansowe, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki. Studia mają na celu wykształcenie absolwenta posiadającego umiejętności samodzielnego i zespołowego przygotowania opracowań dotyczących złożonych i nietypowych problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowości, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych oraz komunikatywnego ich przedstawiania w języku polskim i angielskim. Celem programu jest wykształcenie absolwenta przygotowanego do samodzielnego uczenia się i aktualizowania wiedzy, i wspierania innych w tym zakresie, przygotowanego do przestrzegania i rozwijania zawodowych standardów etycznych.
Specjalności:
- Rachunkowość i audyt
- Bankowość i rynki finansowe
- Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa
- Doradztwo podatkowe i finanse publiczne
- Rynek kapitałowy i doradztwo inwestycyjne
Nabór studentów do grup w ramach specjalności, będzie dokonywany na podstawie średniej z 1 semestru studiów oraz wyniku egzaminu wstępnego.
Uruchomienie w/w specjalności będzie możliwe po zapisaniu się wymaganej liczby, minimum 30 studentów.
Miejsce zajęć:
Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Szturmowej 1/3, w Warszawie.
Wirtualny spacer po kampusie
Zajęcia odbywają się średnio co 2 tygodnie, w piątki, od godz. 16.00 do 21.00, soboty i niedziele, od godz. 8.00 do (najpóźniej) godz. 18.00.
Program studiów
Sylwetka absolwenta
Absolwent w zakresie wiedzy:
- Posiada pogłębioną wiedzę o teoriach i praktykach związanych z zarządzaniem finansami i rachunkowością, ich miejscu w systemie nauk społecznych oraz ich przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z dyscyplinami naukowymi. Postrzega zarządzanie finansami i rachunkowość jako naukę interdyscyplinarną.
- Zna i rozumie w stopniu pogłębionym terminologię i metodologię badań w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości oraz w dyscyplinach uzupełniających (zarządzanie, ekonomia, nauki prawne).
- Ma pogłębiona wiedzę o zasadach, procedurach i praktykach dotyczących działalności finansowej różnych typów organizacji.
- Zna w sposób pogłębiony teorie i praktyki wykorzystywane do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, z rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych.
- Ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę o funkcjonowaniu organizacji, o jej różnorodnych typach, celach, strukturach, operacjach (funkcjach, aktywnościach), kulturach oraz relacjach z otoczeniem.
- Zna i rozumie w sposób pogłębiony teorie i modele ekonomiczne, dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
- Zna i rozumie w sposób pogłębiony regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
- Zna zaawansowane techniki analizowania wpływu otoczenia zewnętrznego na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki.
- Zna zaawansowane metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania, analizy i ochrony danych (informacji), potrzebnych do podejmowania decyzji finansowych w organizacjach.
- Zna i rozumie pojęcia oraz zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej.
- Ma wiedzę o zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości w wymiarze krajowym i globalnym.
Absolwent w zakresie umiejętności:
- Potrafi prawidłowo interpretować złożone i nietypowe zjawiska społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, technologiczne i ich wpływ na decyzje finansowe, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki.
- Analizuje proponowane rozwiązania złożonych i nietypowych problemów finansowych, związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
- Potrafi samodzielnie analizować złożone i nietypowe sytuacje decyzyjne oraz dokonywać wyboru odpowiedniej decyzji.
- Potrafi ocenić w sposób kompleksowy efekty rynkowe, finansowe i społeczne podejmowanych decyzji i przedsięwzięć oraz przedstawić ich merytoryczne uzasadnienie.
- Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące złożonych i nietypowych problemów związanych z zarządzaniem finansami, rachunkowością, funkcjonowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki.
- Potrafi wykorzystać zaawansowane narzędzia informatyczno-komunikacyjne w swojej pracy.
- Uzasadnia w sposób kompetentny i komunikatywny zaproponowane rozwiązania i poddaje je krytyce.
- Samodzielnie wyszukuje informacje w literaturze naukowej i aktach prawnych, także w językach obcych.
- Formułuje problem badawczy i hipotezy, osadzając je w adekwatnej literaturze przedmiotu, dobiera metody do jego rozwiązania oraz przeprowadza analizę służącą jego rozwiązaniu.
- Prezentuje swoje poglądy w postaci dłuższego opracowania pisemnego, osadzając je w adekwatnej literaturze przedmiotu.
- Posiada pogłębioną umiejętność przygotowywania wystąpień ustnych z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych i różnych źródeł.
- Umie posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie stosować specjalistyczną terminologię z zakresu zarządzania finansami i rachunkowości w języku obcym, w opracowaniach pisemnych i wystąpieniach ustnych.
- Posiada umiejętność współdziałania, pracowania i kierowania w większej lub mniejszej grupie, przyjmując w zespołach różne role, wykazując przy tym przywództwo, komunikatywność, sumienność i wytrwałość.
- Rozumie potrzebę uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności, w tym na studiach doktoranckich i studiach podyplomowych.
Absolwent w zakresie kompetencji społecznych:
- Potrafi dokonywać ocen krytycznych do złożonych sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, z rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych.
- Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy w wymiarze krajowymi i globalnym.
- Wykazuje wrażliwość na kwestie etyczne, społeczne oraz na różnice kulturowe i jest gotów do rozwijania branżowych standardów etycznych.
Możliwości zatrudnienia
Absolwent tego kierunku będzie mógł podejmować pracę m.in. w:
- przedsiębiorstwach sektora finansowego, np. w bankach, zakładach ubezpieczeń, domach maklerskich, towarzystwach funduszy inwestycyjnych,
- przedsiębiorstwach sektora niefinansowego prywatnego o różnej skali działalności, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych,
- instytucjach sektora publicznego, np. w instytucjach administracji rządowej i instytucjach sektora publicznego.
Wśród potencjalnych stanowisk pracy znajdują się: księgowy, analityk bankowy, analityk ubezpieczeniowy, analityk rynkowy, analityk finansowy, itp. Absolwent studiów II stopnia przygotowany jest do wykonywania pracy wymagającej kwalifikacji specjalistycznych (np. specjalista lub starszy specjalista, doradca klienta, doradca finansowy, itp.). Po zdaniu odpowiednich egzaminów państwowych lub międzynarodowych i odbyciu odpowiedniej praktyki absolwent ma możliwość wykonywania zawodów licencjonowanych, takich jak: makler giełdowy, doradca inwestycyjny lub broker ubezpieczeniowy, czy też posługiwania się certyfikatami FRM, PRM, CFA, etc.
Po zdaniu odpowiednich egzaminów państwowych lub międzynarodowych i odbyciu odpowiedniej praktyki absolwent kierunku MSFBIR ma możliwość wykonywania zawodów licencjonowanych, takich jak:
- makler giełdowy,
- doradca inwestycyjny;
- agent lub broker ubezpieczeniowy;
- biegły rewident;
- Chartered Financial Analyst (CFA) – Certyfikowany Analityk Finansowy
- Financial risk manager (FRM) – certyfikowany specjalista zarządzania ryzykiem finansowym
- Professional Risk Manager (PRM)
Studia te dają również umiejętności i wiedzę, która może być wykorzystana w przygotowaniu do egzaminów i certyfikatów:
- CIMA (ang. The Chartered Institute of Management Accountants, ) Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości;
- ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby z dyplomem licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędnym.
Kandydaci są przyjmowani na studia na podstawie średniej arytmetycznej wyliczonej z:
- końcowej oceny z dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- średniej ocen z toku studiów.
W postępowaniu kwalifikacyjnym tworzy się listę rankingową sporządzoną w oparciu o uzyskaną końcową ocenę według powyższych kryteriów.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
W przypadku braku oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych, wydanym za granicą, za ocenę równoważną zostanie uznana średnia z toku studiów, przyrównana do skali ocen stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim
Kandydaci legitymujący się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą, którzy nie posiadają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego (zgodnego z ogólnymi wymogami określonymi w uchwale rekrutacyjnej), przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego oceniona zostanie umiejętność czytania i rozumienia tekstu oraz umiejętność formułowania wypowiedzi w języku polskim.
Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca znajomość języka polskiego zostanie przeprowadzona w oparciu o treść artykułów z części ekonomicznej dziennika „Rzeczpospolita”.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego: 5
Liczba punktów konieczna do uznania rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego za zdaną: 3
Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 19 września 2024 r., godz. 9:00 (rozmowa przeprowadzona zostanie zdalnie na platformie Zoom lub stacjonarnie na Wydziale Zarządzania ul. Szturmowa 1/3, sala C206)
UWAGA: po dokonanej rejestracji i uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej, prosimy o wskazanie preferowanej formy egzaminu - zdalna/stacjonarna, wysyłając maila na adres Komisji Rekrutacyjnej Wydziału Zarządzania rekrutacja@wz.uw.edu.pl
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Zarządzania