Code | S2-BW |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Political Science and International Studies |
Field of studies | Internal Security |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 25 |
Admission limit | 70 |
Duration | 2 years |
Recruitment committee address | rekrutacja.wnpism@uw.edu.pl tel. (22) 55-22-986 |
WWW address | https://wnpism.uw.edu.pl/ |
Required document |
Ogólna charakterystyka studiów
Współczesny świat jest pełen wyzwań i kryzysów, pojawiają się nowe zagrożenia, a te które były znane dotychczas eskalują. W takim kontekście ogromnie wzrasta znaczenie bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w polityce prowadzonej przez organy władzy publicznej. Sektor administracji publicznej, gospodarczy, energetyczny, społeczny i prywatny potrzebują wykwalifikowanej kadry m.in. do prowadzenia spraw państwa i obywateli w stanach kryzysowych i różnego rodzaju zagrożeń, czy też zabezpieczania prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zatem interesujesz się problematyką bezpieczeństwa, dostrzegasz wagę tego wymiaru i z tą sferą łączysz swoją zawodową przyszłość te studia są dla Ciebie.
Struktura studiów
Studia II stopnia (magisterskie) trwają cztery semestry. Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie pisemnego testu.
Od drugiego semestru studenci dokonują wyboru jednej z dwóch specjalizacji:
- Zarządzanie kryzysowe - to specjalizacja dla studentów, którzy swą przyszłość widzą w zawodach związanych z zarządzaniem sferą bezpieczeństwa w instytucjach publicznych i prywatnych. To specjalizacja dla studentów, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego uzyskaną na studiach I stopnia oraz dla tych, którzy zyskać chcą nowe kompetencje zawodowe. Realizowane są tu takie przedmioty jak: Przestępczość transgraniczna i handel ludźmi, Klęski żywiołowe i awarie techniczne, Rozwiązywanie konfliktów, Analiza informacji w systemie bezpieczeństwa państwa i inne.
- Bezpieczeństwo energetyczne - to specjalizacja odnosząca się wprost do współczesnych zagrożeń w tej płaszczyźnie. Tu studenci nabywają kompetencje do analizy i doradztwa w zakresie sektora energetycznego, zarządzania sferą bezpieczeństwa energetycznego i transformacją energetyczną. Realizowane są tu takie przedmioty jak: Polityka energetyczna Polski, Odnawialne źródła energii, Planowanie i finansowanie inwestycji w sektorze energetycznym, Megatrendy w sektorze energii, Polityka klimatyczno-energetyczna UE.
Zajęcia odbywają się w dni powszednie, głównie w nowym, komfortowym budynku Collegium Politicum oraz na Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego.
Sylwetka absolwenta
Naszym celem jest przekazanie wszechstronnej i pogłębionej wiedzy na temat współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Program studiów łączy walory klasycznych studiów uniwersyteckich, dających niezbędną podbudowę teoretyczną i metodologiczną z odpowiedzią na konieczność kształcenia w wyspecjalizowanych, praktycznych dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa jednostki, społeczności, instytucji związanych z funkcjonowaniem władzy publicznej i sektora prywatnego.
Absolwenci studiów II stopnia posiadają pogłębioną wiedzę z zakresu zagadnień społecznych, politycznych i psychologicznych oraz umiejętność konfrontowania jej z elementami rzeczywistości wpływającej na stan bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Dysponują odpowiednim zakresem wiedzy humanistycznej, umiejętnością rozumienia idei i złożoności bezpieczeństwa oraz wyboru optymalnego w danych warunkach działania. Absolwenci uwzględniają ryzyko i przewidują skutki podejmowanych decyzji, rozwiązują złożone problemy zawodowe, planują samodzielną działalność zawodową (w tym związaną z powołaniem własnego podmiotu gospodarczego), kreatywnie uczestniczą w pracy zespołowej oraz kierują zespołami ludzkimi.
Perspektywy pracy zawodowej
Podjęcie studiów na najlepszej Uczelni w Polsce i na najwyżej ocenionym kierunku w zakresie bezpieczeństwa otwiera znakomite perspektywy pracy zawodowej. Jakość naszego dyplomu jest potwierdzona renomą Wydziału oraz wynikami rankingów i niezależnych ocen. Pozyskana wiedza oraz kompetencje i umiejętności pozwalają na podjęcie pracy jako np.:
- specjalista z zakresu zarządzania kryzysowego,
- doradca i analityk z zakresu bezpieczeństwa,
- pracownik ochrony infrastruktury krytycznej,
- specjalista z zakresu organizacji i zabezpieczenia imprez masowych,
- analityk, doradca w sektorze bezpieczeństwa energetycznego,
- doradca w zakresie odnawialnych źródeł energii,
- funkcjonariusz służb publicznych z zakresu bezpieczeństwa,
- audytor w wymiarze bezpieczeństwa i wielu innych.
Naszym atutem są badania naukowe
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych posiada wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę naukową. Wykładowcy od lat prowadzą intensywne badania nad problematyką bezpieczeństwa. Nasi Pracownicy są doceniani za jakość publikacji, biorą udział w konferencjach naukowych w kraju i za granicą, odbywają zagraniczne staże, zdobywają nagrody, pozyskują granty na badania. Dzięki temu Studenci otrzymają pogłębioną i aktualną wiedzę na temat współczesnych zagrożeń i narzędzi zarządzania bezpieczeństwem. Stanowimy zgrany i przyjazny dla Studentów zespół.
Naszą siłą jest jakość zajęć dydaktycznych
Studia Bezpieczeństwo wewnętrzne II stopnia, mają profil ogólnouniwersytecki, w ramach ich programu realizowane są zarówno przedmioty ukazujące problematykę bezpieczeństwa z różnych perspektyw (np.: teorii, metodologii, wymiarów, uwarunkowań bezpieczeństwa), lecz także przedmioty ukierunkowane na zdobycie kompetencji praktycznych, niezbędnych w pracy zawodowej. Na studiach Bezpieczeństwo Wewnętrzne, zajęcia prowadzą doświadczeni dydaktycy, a także liczne grono specjalistów, którzy zawodowo zajmują się problemami bezpieczeństwa np.: pracownicy służb mundurowych, administracji publicznej, praktycy działań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, analitycy i doradcy sfery bezpieczeństwa energetycznego.
W trakcie studiów prowadzone są takie zajęcia jak: Psychologia społeczna, Bezpieczeństwo ekonomiczne, Studia nad wywiadem, Bezpieczeństwo cybernetyczne, Strategie zapobiegania przestępczości, Badania nad wojną i pokojem, Zwalczenie terroryzmu, Przestępczość transgraniczna i handel ludźmi. Studenci mają możliwość rozwijania zainteresowań w ramach szerokiej bazy przedmiotów do wyboru (OGUN) oraz podniesienia kwalifikacji w zakresie posługiwania się zawodowym językiem obcym.
Gwarantowana jakość studiów na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Nasze atuty w zakresie jakości studiów, prowadzonych badań, dydaktyki, zaplecza materialnego, są potwierdzone w niezależnych postępowaniach ewaluacyjnych i rankingach kierunków studiów:
- całościowym potwierdzeniem jakości studiów jest zajęcie pierwszego miejsca w Polsce kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW w rankingu „Perspektywy 2022”. Jesteśmy najlepsi w Polsce wśród Uczelni które oferują kierunki związane z bezpieczeństwem.
- w ramach ostatniej ewaluacji naukowej dyscyplina Nauki o Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Warszawskim otrzymała najwyższą możliwą i rzadko przyznawaną kategorię A+ , co stanowi o jakości naszej kadry naukowej i badań na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
- w roku 2020 kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW otrzymał także pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Szczegóły na stronie https://rekrutacja.wnpism.uw.edu.pl/
O Wydziale
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również największym ośrodkiem politologicznym w Polsce.
Studiuje u nas ponad 3 000 studentów a nasze kierunki od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw , co czyni je najlepszymi w Polsce!
Strona wydziału: wnpism.uw.edu.pl
Facebook: facebook.com/wnpism
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Próg kwalifikacji: 20 pkt.
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny na dowolnym kierunku studiów.
Podstawą kwalifikacji jest egzamin testowy.
Egzamin będzie obejmował treści nauczania zawarte w programie studiów I stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Zagadnienia szczegółowe zostaną podane do wiadomości kandydatów na stronie IRK.
Wynik końcowy to liczba punktów w przedziale od 0 do 50.
Zagadnienia i literatura do egzaminu
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomami zagranicznymi, którzy nie posiadają honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2 przystępują do rozmowy sprawdzającej znajomość tego języka.
Rozmowa będzie dotyczyła aktualnych wydarzeń politycznych, społecznych i ekonomicznych.
Podczas rozmowy kandydat może uzyskać maksymalnie 30 punktów w wyniku oceny:
- zasobu słownictwa – 0-10 pkt.
- poprawności gramatycznej wypowiedzi – 0-10 pkt.
- języka, stylu i kompozycji wypowiedzi – 0-10 pkt.
Próg kwalifikacji: 16 pkt.
Punktacja za rozmowę sprawdzającą znajomość języka polskiego nie jest wliczana do punktacji końcowej.
Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 20 września 2024 r., godz. 8:00-20:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Google Meet)
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Egzamin: 20 września 2024 r., godz. 13:00 (egzamin zostanie przeprowadzony zdalnie na platformie Kampus-rekrutacja)
Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych