Code | S2-ORP |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Political Science and International Studies |
Field of studies | Organization of the Labour Market |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 15 |
Admission limit | 30 |
Duration | 2 years |
Recruitment committee address | rekrutacja.wnpism@uw.edu.pl tel. (22) 55-22-986 |
WWW address | https://wnpism.uw.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Organizowanie rynku pracy to nowoczesne studia o profilu praktycznym i skierowane do osób zainteresowanych problematyką funkcjonowania rynku pracy i zarządzaniem rynkiem pracy.
Zmieniający się rynek pracy oznacza zapotrzebowanie na dobrze i wszechstronnie przygotowanych absolwentów studiów wyższych – kompetentnych, innowacyjnych, nadążających za tempem zachodzących zmian . Dla efektywnego działania na rynku pracy oraz wykorzystania środków Unii Europejskiej konieczni są fachowcy, którzy będą w stanie tworzyć projekty przedsięwzięć i skutecznie wprowadzać je w życie. Potrzebna jest kadra osób znających mechanizmy ekonomii i polityki rynku pracy oraz posiadających umiejętności niezbędne do efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich.
Przygotowanie studenta do podejmowania aktywności zawodowej opiera się nie tylko na wiedzy przekazanej w trakcie zajęć uniwersyteckich, ale również na praktycznej wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach zdobytych w trakcie zajęć warsztatowych.
Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, gdyż do skutecznego zarządzania rynkiem pracy konieczne jest uwzględnienie wielu elementów i perspektyw. Studia obejmują przedmioty ekonomiczne, socjologiczne i prawne. Studenci poszerzając wiedzę zdobytą podczas studiów licencjackich, po ukończeniu tego kierunku mogą wybrać m.in.: kontynuację kariery naukowej na studiach doktoranckich lub rozpoczęcie pracy jako ekspert w tematyce związanej z szeroko pojętym rynkiem pracy.
Kluczem do sukcesu jest dzisiaj praktyka i gruntowna wiedza na temat funkcjonowania rynku pracy. Studia organizowanie rynku pracy koncentrują się na praktycznych zagadnieniach zatrudnienia i życia zawodowego dając wiedzę oraz umiejętności konieczne do poszukiwania optymalnych rozwiązań.
Program studiów
Studia II Stopnia Organizowanie rynku pracy zostały stworzone z myślą o pogłębieniu i poszerzeniu wiedzy słuchaczy na temat rynku pracy, problemów zatrudnienia i zarządzania relacjami pracowniczymi. Obok specjalistycznej wiedzy z zakresu współczesnych trendów funkcjonowania rynku pracy w perspektywie krajowej, europejskiej i globalnej, aktualnych problemów zatrudnienia, migracji i prawnych aspektów zarządzania ludźmi w organizacji, studenci poznają współczesne wyzwania rynku pracy związane z procesami robotyzacji i automatyzacji oraz sztucznej inteligencji. Nabywać też będą nowe umiejętności w zakresie reagowania na zagrożenia jak dyskryminacja, mobbing, czy wreszcie nabywać będą unikalne na rynku edukacyjnym umiejętności związane z zarządzaniem relacjami zbiorowymi, negocjacjami ze związkami zawodowymi, wreszcie zasadami tworzenia zakładowych źródeł prawa pracy.
Dla naszych słuchaczy przygotowaliśmy specjalną ofertę poszerzenia wiedzy na temat wykorzystania kompetencji cyfrowych w zarządzaniu zasobami ludzkimi w organizacji oraz ofertę doskonalenia specjalistycznych kompetencji w zakresie języków obcych, a także umiejętności prowadzenia badań i analiz w zakresie HR w oparciu o metodologię badań społecznych i analizy statystycznej.
Zupełną nowością jest włączenie w program studiów takich zagadnień jak polityka wynagrodzeń i nowe trendy w wynagradzaniu i motywowaniu, kształtowanie kultury organizacyjnej i wizerunku przedsiębiorstwa, wreszcie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu i ESG.
Nasi studenci będą mieli możliwość skorzystania z oferty praktyk i staży w oparciu o bogatą bazę Rady Interesariuszy WNPiSM, przewidujemy też możliwość pisania praktycznych prac magisterskich w oparciu o współpracę z firmami i instytucjami zainteresowanych zatrudnieniem naszych absolwentów. Optymalnie skonstruowany program studiów umożliwiał będzie studentom łączenie studiów z pracą zawodową, zwłaszcza na ostatnim roku studiów, tak aby przejście od studiowania do zatrudnienia odbywało się w sposób płynny.
Sylwetka absolwenta
Te studia kształcą unikalnych specjalnych posiadających interdyscyplinarną i bardzo praktyczną wiedzę poszukiwaną przez działy HR przede wszystkim w sektorze prywatnym, ale i w instytucjach publicznych. Studia charakteryzują się holistycznym, ale i bardzo specjalistycznym podejściem do kształcenia, realizowanym zarówno przez najwyższej klasy naukowców i specjalistów, ale także praktyków, przekazujących słuchaczom najbardziej aktualną i poszukiwaną wiedzę z zakresu organizowania rynku pracy i procesu kadrowego w organizacjach.
O Wydziale
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest równieżnajwiększym ośrodkiem politologicznymw Polsce.
Studiuje u nas ponad 3 000 studentów a nasze kierunki od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw , co czyni je najlepszymi w Polsce!
Strona wydziału: wnpism.uw.edu.pl
Facebook: facebook.com/wnpism
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Próg kwalifikacji: 40 pkt.
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny.
Kandydaci będą kwalifikowani na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w oparciu o zagadnienia z listy lektur, która zostanie podana do wiadomości kandydatów na stronie IRK.
Kryteria oceny rozmowy kwalifikacyjnej:
- Wiedza o problemach współczesnego rynku pracy w perspektywie marko oraz mikro (przedsiębiorstwa) oraz o podstawach interwencji państwa w rynek pracy – 0-25 pkt;
- Rozumienie czynników wpływających na kształtowanie się zbiorowych stosunków pracy, a także współczesnych wyzwań dotyczących w szczególności pozyskiwania pracowników oraz zarządzania kompetencjami– 0-25 pkt;
- Posługiwanie się podstawowymi kategoriami pojęciowymi z zakresu metodologii badań społecznych – 0-20 pkt.
Maksymalnie kandydat może uzyskać 70 punktów.
Literatura do rozmowy kwalifikacyjnej:
Dyskusja w oparciu o dwa poniższe teksty (kandydat zapoznaje się z oboma tekstami)
- J. Sroka, Dekompozycja stosunków przemysłowych w Europie jako preludium gospodarki 4.0, [w:] Przegląd Europejski, 2(52)/2019,
- P. Wieczorek, Czwarta rewolucja przemysłowa - wizja przemysłu nowej generacji – perspektywa dla Polski, [w:] Kontrola Państwowa, nr 63/2018;
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomami zagranicznymi, którzy nie posiadają honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą uzyskać potwierdzenie znajomości języka w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego stanowi potwierdzenie posiadania kwalifikacji do studiowania w języku polskim.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 29-30 lipca 2024 r., godz. 8:00-20:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Google Meet)
Ogłoszenie wyników: 1 sierpnia 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 2, 5-6 sierpnia 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 7-8 sierpnia 2024 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 12-13 sierpnia 2024 r.
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych